נמל חיפה: כל עובד רביעי - קרוב משפחה

בדיון טעון בבית הדין המחוזי לעבודה בחיפה, נמחקה בקשה של ההסתדרות כנגד החמרת התקנות להעסקת קרובי משפחה בנמל חיפה ■ כיום 18% מהעובדים בנמל הם בני משפחה, ואם מוסיפים בני דודים להגדרה - 25%

טלי חרותי-סובר

מפגש טעון נערך אתמול (ג') בבית הדין לעבודה בחיפה בראשות הנשיא השופט אלכס קוגן. לדיון הגיעו אנשי רשות החברות ואנשי ההסתדרות - שיוצגה על ידי שי תקן - מקורבו של יו"ר ההסתדרות לשעבר עופר עיני.

ההסתדרות ייצגה בדיון את עובדי נמל חיפה, כשלטענתה - התקנות שהוציאה רשות החברות במהלך 2014, שמטרתן הכבדת מינוי קרובי משפחה, לא יכולות להיות מיושמות בנמל באופן חד צדדי כיוון שהן פוגעות בהסכם הקיבוצי.

עובדי הנמל לובשים חולצות ועליהם הכיתוב: "נמל חיפה זה הבית שלי". מתוך הפגנה של עובדי נמל חיפה מול בית הדין הארצי לעבודה
חמימות משפחתית בנמל. מתוך הפגנה של עובדי נמל חיפה מול בית הדין הארצי לעבודהצילום: אמיל סלמן

ברשות החברות טענו בתגובה כי ישמחו לדבר עם נציגי ההתסדרות, כפי שכבר נעשה בעבר, וכי אין מניעה ליישם תקנות של רשות החברות, ממש כפי שתקנות מס הכנסה מיושמות על ידי רשות המסים ללא דיון עם הנישומים.

בדיון השיגו עובדי נמל חיפה על העובדה שבני משפחתם מתקשים להתקבל לעבודה. מהנתונים שהוצגו דווקא עולה כי 18% מכלל העובדים הם קרובי משפחה (לפי ההגדרה הישנה בתקנות קרובי משפחה הם אחים, הורים, גיסים, סבים, אחיינים, דודים). בהתאם להגדרה החדשה בתיקון תקנות האחרון, שתוקן ב-2014, הוכנסו גם בני-דודים מה שמעלה את המספר לכ-25% לפחות.

תופעת הנפוטיזם בולטת במיוחד בקרב אנשי הוועד. נציג המדינה בדיון הוסיף כי "11 חברי משפחה של 30 חברי ועד זה נתון שהגיע מהשטח במרץ 2015". גם בית הדין לעבודה העיר הערות מטעמו ביחס לחומרת המצב השורר בחברה מבחינת שיעור קרובי המשפחה המועסקים בנמל.

מטרת התקנות החדשות של רשות החברות היא מניעת קבלת בני משפחה בחברות ממשלתיות בהן יחס בני המשפחה גבוה מ-10%, כמתרחש בנמל חיפה. על פי תקנה חדשה אחרת נדרשים בני המשפחה להוכיח כישורים מיוחדים כדי להתקבל לחברה בה עובד הורה או אח. תקנה זו הקשתה במיוחד על עובדי נמל אשדוד לדוגמה, שביקשו לקבל בני משפחה לתפקיד סוורים.

משאיות ומכליות בנמל חיפה, 2011
נמל חיפה, 2011צילום: בלומברג

בנוסף נקבע כי במקום המושג קרוב משפחה של "חבר ועד" ירשם בתקנות "חברי ועדים". התיקון נבע מהעובדה שבחברות ממשלתיות רבות יש יותר מוועד אחד, ולאחר נסיונו של אלון חסן לעקוף את התקנות הקודמות ולהכניס את אחותו לתפקיד בנמל אשדוד, בטענה כי היא אינה מקורבת לחבר הועד של התחום בו היא אמורה לעבוד. בהמשך להחמרת התקנות לא יתקבלו בני משפחה של חברי ועדים באשר הם להתקבל ללא כישורים מיוחדים.

הדיון היה קצר וטעון, אך במהלכו דיברו הצדדים במסדרון וסיכמו ביניהם על המשך ההליך בשיחות נוספות שיערכו בין ההסתדרות ורשות החברות. ההסתדרות ביקשה את מחיקת הבקשה, וזו אושרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker