מחקר

מי הם מיעוט הגברים שבעד חופשת לידה שוויונית?

רק 473 גברים לקחו ב-2014 חופשת לידה, אבל הרבה יותר גברים בעדה, רובם חילונים פמיניסטים ובעלי הכנסה אישית גבוהה - אך זה לא אומר שהתפיסה החיובית הופכת גם למעשה ■ מחצית מהציבור בישראל עדיין חושב שרק האם צריכה לצאת לחופשת לידה

טלי חרותי-סובר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מול הצעת החוק של ח"כ רחל עזריה שעברה בוועדת שרים לחקיקה על פיה תיקרא מעתה חופשת לידה – תקופת הורות , ושעת הנקה – שעת הורות, מגיעים נתונים מעניינים שאספה ד"ר ענת גיא מביה"ס למדעי ההתנהגות של המכללה למינהל. המחקר בדק כמה עמדות ציבוריות מרכזיות בנושא חופשת הלידה – כאמור תקופת הורות בקרוב – המתחלקת בין גברים ונשים במשותף.

כזכור תיקון החוק המאפשר גם לגברים לצאת לחופשת לידה חוקק כבר ב-1998, אך בשנה שעברה יצאו רק 473 גברים, עליה של 28 גברים בלבד ביחס לשנה הקודמת. המספרים קטנים מאוד יחסית לעובדה שבישראל נולדו ב-2014 כ-174 אלף תינוקות.

אבא מחזיק תינוק
אב מחזיק תינוקצילום: Getty Images IL

על פי הנתונים העולים מן המחקר של ד"ר גיא, בשנת 2015 עדיין חושבת מחצית האוכלוסיה שרק האם צריכה לצאת לחופשת לידה. המחצית השניה מעדיפה חלוקה מסוימת בין נשים לגברים - כ-18.4% אומרים שבעיקר האם צריכה לקחת את חופשת הלידה, אך המשמעות היא שגם האב יכול או צריך לקחת חלק מחופשת הלידה. "הנתון המעניין ביותר", אמרה ד"ר גיא, "נובע מהעובדה ש-17.4% מכלל האוכלוסייה בישראל אומרים כי נדרשת חלוקה שווה. השאלה הנשאלת היא מהי הסיבה לפער הגדול בין העמדות של הציבור לבין הפרקטיקות הלכה למעשה".

במקביל מתברר הפרופיל הברור של הגברים התומכים בחופשת הלידה השוויונית. באופן לא מפתיע מדובר בבעלי הכנסה אישית ומשפחתית גבוהה יותר, גברים שמגדירים את עצמם כיותר פמיניסטים ופחות דתיים. "פירוש הדבר כי חלוקת חופשת הלידה בין נשים לגברים מצאה אחיזה ,לפחות אידיאולוגית, בקרב קבוצות מוביליות בחברה הישראלית - משכילים, בעלי הכנסה, בעלות עמדות שוויוניות כלפי מגדר, וחילוניים".

בנוסף לכך, אומרת ד"ר גיא, "קיימת כאן שאלה מעניינת לגבי מימוש זכותם על פי החוק הישראלי לחופשת לידה – הגברים שתומכים בחופשת לידת שיוויונית נמצאים שם מבחינה ערכית, אך בפועל כפי שמוכיחים המספרים, רק בודדים מתוכם אכן בוחרים באפשרות של  חופשת לידה שוויונית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker