המשבר במכבידנט: המו"מ עם העובדים נתקע - השביתה נמשכת

השביתה במכבידנט נמשכת כבר מעל שבועיים בלי פתרון באופק ■ אחרי חילופי האשמות בין ההסתדרות הלאומית לבין הנהלת החברה היו הצדדים אמורים להגיע לבית הדין אך הדיון נדחה והמו"מ תקוע

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

השביתה במכבידנט שהחלה ב-6 בנובמבר נכנסת לשבוע השלישי ללא פתרון באופק. החלה עקב סחבת במשא ומתן והחרגת הסייעות הראשיות, הנציגות הראשיות הבכירות והמנהלים האדמיניסטרטיביים מהדיון בהסכם הקיבוצי. ביום ג' יתקיים דיון בנושא בבית הדין לעבודה.

בימים הראשונים של השביתה נשמעו חילופי האשמות בין ההסתדרות הלאומית וההנהלה בעוד ההסתדרות הלאומית טוענת כי ההנהלה מאיימת על העובדים השובתים, האשימה ההנהלה את ההסתדרות בסילוף עובדות.

הבוקר הפגינו עשרות רופאי שיניים ועובדי מכבי דנט במספר סניפים נגד ההנהלה נגד אי קידום המשא ומתן לקראת הסכם קיבוצי. השביתה נכנסת לשבוע הרביעי במסגרתה מתוך 310 עמדות שירות פועלות 17 בלבד.

סניף של קופת חולים מכבי
סניף של קופת חולים מכביצילום: תומר אפלבאום

לדברי אנשי הוועד, מאז התארגנות העובדים שהחלה בחודש מארס מתנהל משא ומתן עם ההנהלה על הסכם קיבוצי שהתבצע תוך הסתרת מידע מצד ההנהלה. כך למשל לוועד לא ברור מי מהעובדים מקבל תגמולים, בונוסים וקרנות השתלמות, ועל אילו סכומים הם עומדים.

עוד נטען כי חברי ההנהלה לא הגיעו מוכנים לפגישות השונות, והחריגו מההסכם הקיבוצי כ-200 עובדים שהוגדרו כבכירים.

העובדים מתלוננים על העובדה כי אינם זכאים לתשלום עבור ימי חג כפי שקובע החוק,  וכי הם סובלים משחיקת שכר. התשלום במכבידנט נעשה לפי תפוקה, כך שבמקרה בו פציינט לא מגיע לטיפול, הקופה אינה משלמת למטפל המחכה לו.

ועד העובדים דורש העלאת שכר לכלל העובדים וכן תוספת ותק. ההנהלה אישרה העלאת שכר ל-28 שקל בלבד, ולבעלי ותק בן מעל שנתיים 30 שקל לשעה, זאת לצד חיוב הרופאים לביטוח מקצועי.הוועד דורש 35 שקל לשעה וכן תוספת על פי ותק.

נוסף על הדרישות טוען הוועד כי ההנהלה מאיימת על העובדים השובתים, טענות שההנהלה דוחה בתוקף. כרגע השיחות תקועות. בהסתדרות שוקלים פנייה נוספת לבית הדין לעבודה, שכבר ביקש בדיון קודם משני הצדדים לחזור לשולחן המשא ומתן.

מהנהלת מכבידנט נמסר כי "הנהלת מכבידנט עשתה מאמצים כנים להתקדם עם המשא ומתן הקיבוצי במטרה להוביל לשינוי המצב הקיים. לכן, תמוהה התנהגות ההסתדרות הלאומית שבוחרת להשתמש בהכפשות חסרות שחר ובמהלכים כוחניים על גבם של העובדים, ובמקום לפעול לשיפור מצבם ממשיכה בשביתה מבלי שהתנהל משא ומתן על ההצעות הכלכליות שהגישה הנהלת מכבידנט.

"המציאות מראה כי השביתה בשטח נכשלה, זאת לאחר שעובדים רבים בחרו שלא לשבות ולמעלה ממחצית מהמרפאות של  ברחבי הארץ מעניקות שירות מלא או חלקי וטיפולי עזרה ראשונה. בימים האחרונים נרשמו הסכמות על הפסקת השביתה וחזרה לשולחן המשא ומתן. לצערנו ההסתדרות והוועד חזרו מהן באופן חד צדדי. מכבידנט שבה וקוראת להסתדרות הלאומית, להפסיק את ההכפשות חסרות הבסיס, להכריז על סיום השביתה לאלתר ולחדש את המשא ומתן ללא תנאים מוקדמים, לטובת העובדים ולמען מטופלי מכבידנט".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker