שביתת פתע בבתי המשפט: העובדים נטשו את המזכירויות וקבלת הקהל

בעקבות השביתה צפויים שיבושים בעבודת מזכירויות בתי המשפט ובקבלת קהל; הדיונים מתקיימים כרגיל

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

ועד העובדים של מערכת בתי המשפט פתח הבוקר (ה') בשביתת פתע. הודעת הוועד יצאה באופן פתאומי, חד-צדדי, למרות הסיכום שהושג בין ועד העובדים ובין הנהלת בתי המשפט.

בדיון שהתקיים היום בבית הדין הארצי לעבודה נקבע כי על ההסתדרות להתחייב להודיע להנהלת בתי המשפט בכתב, 48 שעות מראש על כל צעד ארגוני שתחליט לנקוט בו. במקרה וההודעה ניתנת ביום חמישי, יהיה ניתן לנקוט בצעדים 72 שעות לאחר מכן.  

בית משפט השלום בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

במקרה של שביתה, על ההסתדרות לציין את עילת וסוג השביתה ומשכה ובתוך פרק הזמן בין ההודעה לצעד הארגוני עצמו תוכל מערכת בתי המשפט לפנות לבית הדין האזורי לעבודה שיכריע בעילת השביתה, היקפה ומידותיה. בכתב התגובה אמרה ההסתדרות כי אין בכוונתה לנקוט בצעד נוסף לשביתה שהייתה יום ה', 26.11.

לדברי הוועד, 2,700 עובדים יישבתו יום אחד בלבד במחאה על הסחבת במשא ומתן להשוואת תנאי העבודה בין העובדים. הם יחזרו לעבוד כרגיל ביום ראשון, אך ישקלו צעדים אם המשא ומתן לא יתקדם. בעקבות השביתה צפויים שיבושים בעבודת מזכירויות בתי המשפט, בקבלת קהל. הדיונים מתקיימים כרגיל.

ח', שופטת בבית משפט השלום במחוז הצפון, אמרה בשיחה ל-TheMarker כי כל תמשך השביתה יום אחד - המתיחות אינה מורגשת ותחלוף. עם זאת, אם תהיה שביתה ארוכה, בדומה לשביתה שהייתה בשנת 2011, "זה יהיה מאוד בעייתי ויקשה הן על השופטים והן על הקהל. היעדר הקלדניות מקשה על קיום הדיונים ואי-קבלת קהל מקשה על תהליכים כמו בקשת ערעורים, הגשת טענות או בירורים על תיקים שמתנהלים. מי שדחוף לו לדחות דיון ליום למחרת - אין לו עם מי לדבר".

ממערכת בתי המשפט נמסר כי "מדובר בשביתה פראית, המהווה הפרת צו שיפוטי. בכוונת הנהלת בתי המשפט לנקוט צעדים משפטיים בהתאם".

בתוך כך, בדיון שהתקיים אתמול (ה') בנושא נקבע כי המדינה תגיש העתק מבקשת הצד הדחופה להסתדרות הכללית. ההסתדרות תגיש תגובה לבקשת הצד עד ל-29 בנובמבר. בית הדין מניח כי עד למועד הדיון תתקיים העבודה כסדרה ולא יינקטו צעדים מטעם העובדים. אם יהיו צעדים, רשאים הנהלת בתי המשפט ומשרד האוצר לפנות לבקשת צו ארעי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker