האוצר בדיוני הסכמי המסגרת: "ניסנקורן עוזר לחזקים"

משחקי כח בדיוני הסכמי המסגרת - האוצר מבקש להרחיב את הדיון ולקבל שקט תעשייתי גם מהועדים הגדולים. ההסתדרות מפוצצת את הדיונים ולחלל האוויר נשלח איום ההשבתה הכללית

טלי חרותי-סובר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

השבוע איים אבי ניסנקורן פעמיים כי ישבית את המשק. פעם ראשונה היתה בנושא פנסיות ופעם שנייה אחרי פיצוץ נוסף של השיחות עם הממונה על השכר באוצר. בין שני הצדדים פעורה, בשלב זה תהום עקרונית.

בעוד האוצר רואה את הדיון על הסכמי המסגרת הנערכים אחת לכמה שנים, כהזדמנות לטפל בנושאים שונים הקשורים לטיוב המגזר הציבורי, הרי שניסנקורן רוצה בעיקר דבר אחד – לדון בהעלאת השכר, מהר ובאופן רטרואקטיבי.

כמקובל בדיוני שכר מעין אלה ההליך הוא איטי, כיוון שברור שהשכר לעובדי המדינה יעלה (עדיין לא ברור בכמה בדיוק) כמו גם שאת השנתיים-שלוש האחרונות בהם לא היו תחת הסכמי שכר יקבלו העובדים כמענק רטרואקטיבי.

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן
יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורןצילום: עופר וקנין

הפיצוצים החוזרים ונשנים נשמעים בכל פעם שהאוצר מעז להעלות בקשות אחרות שאינן קשורות לנושא השכר. כך למשל מבקש האוצר שקט תעשייתי שיכלול את כלל עובדי המדינה. כמקובל נקבעת תקופת שקט תעשייתי אחרי חתימת הסכם שלא מאפשרת דיוני שכר או שביתות במהלכה. בהסתדרות מוכנים להעניק שקט אבל מבקשים להחריג דווקא את הוועדים החזקים בהם חברת משמל, נמלים ורשות שדות התעופה. המשמעות - העובדים יקבצו העלאות שכר אך יוכלו לאיים בעיצומים או שביתות.

בנוסף מנסה האוצר לסייע לשני גופים בתחומי גמישות העסקה: השלטון המקומי, שמבקש הסדרה של נושא החוזים האישיים, שאמורים להיחתם מעתה רק באישור הועד , וכן לאוניברסיטאות המבקשות להסדיר נוהל של פיטורים על רקע אי התאמה, כדי לשחרר עובדים הפוגעים במערכת.

על שני הנושאים האלה ההסתדרות לא מוכנה להיכנס לדיונים, כמו גם על הדרך הנכונה לסייע בהכנסת טכנולוגיות חדשות לשירות המדינה, מבלי שהעובדים מתקוממים או פוגעים ביחסי העבודה, וכן על ביטול הצורך במכרז פנימי עבור כל תפקיד בשירות המדינה.

"בכל פעם שעולה נושא רוחבי, כמו שצריך שיעלה בהסכמי מסגרת, ניסנקורן מתרגז", אומר גורם מקורב. "הוא קם מהכסא ואומר – "תעבירו לי הצעה", לא לפני שהוא מאיים בהשבתה כללית, ויוצא מהחדר. ברגע שהוא עוזב הכל מתפוצץ".כעת כמו כן נמסר כי ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה במגזר הציבורי.

מההתסדרות נמסר אתמול: "ההסתדרות מודיעה בזאת כי היא שומרת על זכותה לנקוט בכל הצעדים הארגוניים העומדים לרשותה על מנת לאפשר לעובדי המגזר הציבורי לקבל את זכויותיהם ואת התגמול על עבודתם המסורה והנאמנה למען הציבור הישראלי".

באוצר קוראים לניסנקורן לשוב אל שולחן המשא ומתן, ומזכירים לו כי בתהליך כזה מדובר בתן וקל, ולא בקח בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker