כנס שדרות |

ח"כ אלאלוף: נעשה מהפכה בחינוך הטכנולוגי

משרד הכלכלה: מרצה במכללה טכנולוגית מרוויח 70 עד 110 ש"ח לשעת הוראה, פי 3 פחות מהמרצים באקדמיה. פורום המכללות הטכנולוגיות: "עלינו לפעול גם בטווח הקצר - הגדלת רשת ביטחון והזרמת כספי סיוע"

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

בדיון של ועדת העבודה והרווחה, שהתקיים במסגרת כנס שדרות לחברה, ציין ראש הוועדה ח"כ אלי אלאלוף כי סיכם עם שר האוצר ומנכ"ל משרד האוצר על הסדרת ותקצוב החינוך הטכנולוגי בחוק ההסדרים הבא אשר צפוי להתלוות לתקציב שנת 2017.

אלאלוף טען בוועדה כי "אחרי שנים ארוכות של הזנחה קשה, מצב המכללות וההכשרות הטכנולוגיות בבתי הספר הוא עגום ובלתי נסבל ויש לתקנו". לדברי אלאלוף, צריך להגדיל את הסכומים המועברים למערכת וצריך להעביר את הטיפול בהשכלה הטכנולוגית למשרד החינוך, ולא "להמשיך את הפיצול בינו לבין משרד הכלכלה".

אלי אלאלוףצילום: דניאל בר און

יו"ר פורום המכללות הטכנולוגיות, ד"ר יוכבד פנחסי-אדיב, טענה כי בשל אי הסדרת ההשכלה הטכנולוגית, המכללות אינן מצליחות למשוך אליה סטודנטים. פנחסי-אדיב עוד הוסיפה כי המכללות סובלות מתת-תקצוב וכי סטודנט במכללה טכנולוגית מתוקצב פי 4 פחות מסטודנט באקדמיה. "התעשייה זקוקה להנדסאים - הנדסאים הם שתורמים לתעשייה ולפריון. זה לא מפעל החיים שלנו, אלא של המדינה"

בנוסף דיבר בוועדה שולי אייל, מנהל אגף ההכשרות במשרד הכלכלה, שאמר כי משרד הכלכלה חייב למכללות תקציב "מיליונים" על שנות לימוד שעברו, וכי החובות ישולמו תוך חודשיים, בתהליך מואץ כפי שהוא תיאר. עוד הוסיף אייל כי "מרצים במכללות הטכנולוגיות מקבלים בין 70 ל- 110 שקל לשעת הוראה, פי שלוש פחות מהמרצים באקדמיה". עם זאת, הסתייג אייל מהרעיון להעברת כל התחום תחת הפיקוח של משרד החינוך.

דניאל כפרי, יו"ר אגודת הסטודנטים במכללה הטכנולוגית באר שבע, נכח בדיון והתייחס לאתגר בהשכלה הטכנולוגית ולמבחני ההסמכה, המהווים בעיני רבים מחסום בדרך לקבלת התעודה. "אנחנו לומדים 2,200 שעות במהלך התואר, הציוד ישן, הכיתות ישנות והמרצים מבוגרים ועייפים. מבחני ההסמכה קשים ביותר ואינם משקפים את החומר הנלמד ומי שנכשל במבחן יכול לגשת למועד ב' רק כעבור שנה".

מפורום המכללות הטכנולוגיות נמסר כי "הציפייה שלנו היא שהממשלה תשווה את מעמדו של סטודנט הנדסאי לסטודנט אקדמאי על כל המשתמע מכך. הדבר נכון וחשוב לצמיחה וגדילת הפריון במשק. כן נדגיש כי על מנת שתתקיימנה המכללות עד שנת 2017 עלינו להבטיח בטווח הקצר הארכה מיידית של רשת הביטחון, הזרמת כספי סיוע לקיום המכללות. הפורום מצפה שיתקבלו החלטות במהרה וכן מנגנון להבטחת הוצאתן אל הפועל של ההחלטות."

מכתב לנתניהו וכחלון: "מתבקשת הסדרה למכללות הטכנולוגיות"

שרגא ברושצילום: עופר וקנין
דיתה ברוניצקיצילום: עופר וקנין

שרגא ‏ברוש נשיא ‏התאחדות‏ התעשיינים ויו"ר‏ נשיאות ‏הארגונים‏ העסקיים, גלעד ‏ארדיטי יו"ר ‏התאחדות‏ הסטודנטים, דיתה‏ ברוניצקי יו"ר‏ הפורום‏ הציבורי ‏לקידום‏ השכלה ‏טכנולוגית וד"ר ‏יוכבד‏ פנחסי ‏אדיב יו"ר ‏פורום‏ המכללות‏ הטכנולוגיות, שיגרו לבנימין נתנינהו במעמד שר הכלכלה ושר האוצר משה כחלון  מכתב המבקש להסדיר את מעמדן של‏ המכללות ‏הטכנולוגיות ‏להכשרת‏ הנדסאים ולמצוא קידום פתרון מיידי לצד פתרון ארוך טווח.

במכתב נטען כי דרוש פתרון ‏לטווח ‏ארוך באמצעות השקעות ממוקדות בהון האנושי במטרה להגדיל את הצמיחה על ידי הגדלת הפריון, והסדרת מעמד המכללות הטכנולוגיות בחקיקה, לצד הסדרת גוף עצמאי בעל סמכות ניהול וקביעת מדיניות (מקביל למל"ג). בנוסף, צויין במכתב הצורך לפתרון ‏ביניים ל‏טווח ‏קצר.

במכתב צויין כי "קיים, מחד, ביקוש הולך וגדל ללימודי הנדסאים יחד עם ביקוש התעשייה לבוגרים, ומאידך ישנן מכללות להכשרת הנדסאים שמגיעות לסף קריסה כלכלית". לכן, כפתרון לטווח הקצרל מבקש המכתב הארכת תקופת ההסתגלות למודל הזכאות לדיפלומה, תקציבי חירום לכלל המכללות ופתרון מוסכם וקבוע בין משרדי הפנים והאוצר בעניין סוגיית הארנונה והשוואה המצב במכללות הטכנולוגיות לזה הקיים במכללות האקדמאיות, הזוכות לפטור חלקי של ארנונה, כאשר המכללות יתחייבו להקצות את החיסכון על ארנונה להוצאות פדגוגיה, הכשרה והצטיידות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker