כך נהפכה תוכנית מוצלחת לעוד תוכנית-מדף שמחכה לתורה

אם כבר במאי 2015 הסתבר שתוכנית מעגלי תעסוקה היא אחת ההצלחות הגדולות של שירות התעסוקה וביכולתה לתת מענה למאות מובטלים כרוניים - למה היא נעזבה כפיילוט לא מתוקצב?

טלי חרותי-סובר

למה לקח לבנק ישראל חצי שנה לבדוק נתונים שהיו רשומים על הקיר? כבר במאי 2015 הסתבר שתוכנית מעגלי תעסוקה היא אחת ההצלחות הגדולות של שירות התעסוקה. הפרויקט נוצר בעידודו של מנכ"ל שירות התעסוקה, בועז הירש, שראה בה תוכנית דגל, והחליט להתמקד בהחזרת המובטלים הכרוניים (כ–100 אלף איש ברחבי ישראל) לשוק העבודה.

הפיילוט התחיל בקטן, ועם הקבוצה הפחות בעייתית מבחינת שירות התעסוקה - אלה שאינם סובלים מקשיים פיזיים גדולים או נמצאים כבר שנים רבות מחוץ למעגל העבודה. מהר מאוד התברר שייעוץ אישי וקבוצתי, יחד עם מפגשי העצמה ולימוד כלים (כתיבת קורות חיים, התנהגות בראיון) וכן סיוע בהשמה - כל אלה עובדים. שיעור הנקלטים בחזרה בשוק התעסוקה היה גבוה ביחס לכל תוכנית ממשלתית אחרת, והפיילוט הוכתר כהצלחה.

אנשים בכניסה למשרדי שרות התעסוקה, לשכת האבטלה
אנשים בכניסה למשרדי שרות התעסוקה, לשכת האבטלהצילום: אלון רון

מה שהיה צריך לעשות זה לחשוב כיצד הופכים את הפיילוט לתוכנית דגל, שתטפל בכל הקבוצה הגדולה של מובטלים כרוניים - גם במקרים הקשים ביותר. בשביל זה נדרש תקציב. התוכנית, שלוותה לאורך קיומה על ידי אגף התקציבים, הוכנסה לחוק ההסדרים - אך הוצאה ממנו כמה שעות לפי סגירתו.

באוצר טוענים כי משרד המשפטים ביקש חוק הסדרים רזה יותר, ותוכנית מעגלי תעסוקה שילמה את המחיר. באוצר הודיעו גם כי יפעלו לחקיקה מיוחדת, שתהפוך את התוכנית לבת קיימא לאורך זמן. אך מכיוון שרק לפני כמה ימים עבר חוק ההסדרים ועמו התקציב - גם העברה מזורזת במיוחד של חוק או תיקון תארך חודשים. כך נהפכת תוכנית טובה ומוכחת לעוד תוכנית מדף שממתינה לתורה.

בנוסף, בשירות התעסוקה ביקשו לתקן עוד חוק, שמחייב מובטלים כרוניים לצאת לעבודה כמה שעות בשבוע - אפילו בהתנדבות - כדי לאפשר להם לחזור להרגלי חיים שכוללים שגרה ומחויבות יומיומיות. גם הנושא הזה לא עבר.

בנק ישראל הודיע אתמול כי תוכנית מעגלי תעסוקה היא אכן הצלחה. אולי אם היה מתעורר קודם, ניתן היה לזרז את העניינים. מכיוון שזה לא קרה, ניתן רק לקוות כי התמיכה הנוכחית תעזור להוריד את התוכנית מהמדף - ולהחזירה אל לוח הפעילות היומיומי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker