בנק ישראל: תוכנית מעגלי תעסוקה מקטינה 
את התלות בביטוח הלאומי

המשתתפים בתוכנית הציגו ירידה של 19%-22% בסכומים שקיבלו מהביטוח הלאומי במהלך הפרויקט ■ "התוכנית מחזירה את מרבית עלותה לממשלה כבר בתום שנת הפעלתה הראשונה" - אך זה עדיין לא מספיק כדי לתקצבה

מוטי בסוק
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

תוכנית מעגלי תעסוקה של שירות התעסוקה, שמטרתה שילוב מקבלי גמלת הבטחת הכנסה בשוק העבודה, הצליחה במטרתה - כך קובע מחקר שפירסם אתמול בנק ישראל.

מעגלי תעסוקה היא תוכנית ניסיונית ששירות התעסוקה החל להפעיל ב–2014, במטרה לסייע לתובעי הבטחת הכנסה להשתלב בשוק העבודה, ולמנוע מהם להידרדר לאבטלה ממושכת ותלות בגמלאות. התוכנית הופעלה ב–16 לשכות של שירות התעסוקה ברחבי המדינה, שמרכזות כ–40% מדורשי העבודה הפעילים, והתמקדה בתובעי גמלת הבטחת הכנסה בגילי 18 עד 50. בסך הכל השתתפו בתוכנית 6,850 איש עד אמצע יוני 2015, ועלותה למדינה למשך שבעת החודשים שבהם התקיימה היתה כ–1,600 שקל למשתתף.

לשכת התעסוקה בתל אביב. נציגי המשרד אל מול מובטלים
לשכת התעסוקה בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

לפי המחקר, לאחר שבעה חודשים ממועד הכניסה לתוכנית ב–2014, חלה ירידה של 11%–14% במספר מקבלי גמלאות ביטוח לאומי בקרב משתתפי התוכנית (הפחתה של 19%–22% בסכום הגמלאות) לעומת קבוצת הביקורת. הירידה התבטאה בהפחתת גמלאות ביטוח לאומי בסך 1,270–1,450 שקל בממוצע למשתתף לאורך משך התוכנית.

התוכנית הופעלה כניסוי מבוקר

התוכנית מורכבת ממפגשים תכופים עם מתאם השמה מטעמה, והשתתפות במגוון סדנאות, שמטרתן שיפור המסוגלות התעסוקתית וסיוע בחיפוש עבודה (הסדנאות פותחו בשיתוף עם ג'וינט ישראל־תבת, בהתבסס על מודל Strive שהופעל בעשרות מוקדים בעולם).

התוכנית הופעלה במתכונת של מערך ניסוי מבוקר: בכל שבוע התבצעה בכל לשכה של שירות התעסוקה הקצאה אקראית של תובעי הבטחת הכנסה לקבוצת טיפול (משתתפים בתוכנית) וקבוצת ביקורת. עבור מבקשי הגמלאות שנבחרו לקבוצת הטיפול, ההשתתפות בתוכנית היתה תנאי לזכאותם להבטחת הכנסה מהביטוח הלאומי.

מדובר במערך מחקר חדשני, שכמעט לא הופעל בהערכת תוכניות מדיניות בישראל, ומאפשר ללמוד על התוכנית באופן מדויק. המחקר נערך על ידי ליאור בראון מחטיבת המחקר בבנק ישראל בהנחיית ד"ר אנליה שלוסר מבית הספר לכלכלה באוניברסיטת תל אביב.

ההערכה של השפעת התוכנית התבססה על נתונים מינהליים של שירות התעסוקה ושל המוסד לביטוח לאומי - מסדי נתונים מקיפים ומהימנים.

בנק ישראל מצא כי התוכנית הביאה להפחתה של כ–1,270–1,450 שקל למשתתף בסך ההכנסות המצטבר מגמלאות הביטוח הלאומי (הפחתה של כ–19%–22% לעומת הגמלה הממוצעת בקבוצת הביקורת). לפיכך, המחקר קובע כי "נראה שתוכנית מעגלי תעסוקה מחזירה את מרבית עלותה לממשלה כבר בתום שנת הפעלתה הראשונה. בנוסף, ככל שחלק מהמשתתפים בתוכנית השתלבו בתעסוקה - יש בכך תועלת משקית נוספת".

מבנק ישראל נמסר כי המחקר הנוכחי הוא שלב ראשוני בהערכת התוכנית. דו"ח נוסף של הערכת התוכנית, שיתפרסם בהמשך, יאפשר לבחון במדויק את תרומתה להשתלבות בתעסוקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker