מצטייני הפקולטות למדעים מתפשרים על השכר בשביל דריסת רגל בהיי-טק

בוגרי תואר ראשון במדעים מדויקים נלחמים כדי להתקבל לתוכניות הסבה ללא תשלום, וממלאים את המחסור במהנדסים בענף ההיי-טק ■ שכרם אמנם נמוך ב-20% מהקולגות בשנתיים הראשונות, אך התמורה משתלמת

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

מריאנה שוורצמן, בת 30 מנתניה, סיימה בהצטיינות תואר ראשון ושני במתמטיקה ועבדה בהוראת מתמטיקה. אחרי שש שנים השתוקקה לשינוי וקידום. שיחה עם חברה הביאה אותה להירשם לקורס אינטנסיבי בן שישה חודשים בתוכנית Experis Kickstart של אקספריס - זרוע ההיי־טק של חברת מנפאואר. התוכנית מציעה קורס הסבה לאקדמאים מצטיינים עם ציון של יותר מ–700 בפסיכומטרי, שכבר יש להם תואר ראשון במדעים מדויקים כהכנה לעבודה בתעשיית ההיי־טק.

אחרי הקורס, שהיה לדבריה "מאתגר ומעניין", התחילה לעבוד דרך מנפאואר בחברת היי־טק בינלאומית. "התוכנית היא מקפצה למקום טוב ומספק יותר", היא אומרת. "הקורס העניק לי את הכלים המעשיים להשתלב בשוק ההיי־טק, שדורש ניסיון מעשי מוכח ולא רק תעודות יוקרתיות וציונים גבוהים. עוד לפני סיום הקורס התראיינתי למשרות והתקבלתי לחברה הזאת, בהתחלה כעובדת של אקספריס ובאחרונה, אחרי שנתיים, כעובדת מהמניין".

המדריך המלא לעובדים בהיי-טק: קורות חיים, שכר ועבודה מהבית

בתחילת הדרך היתה המשכורת של שוורצמן נמוכה בכ–20% מעובדי החברה, שרובם בוגרי אוניברסיטאות בתחום מדעי המחשב, אך השכר עלה באופן הדרגתי. "ידוע כי בישראל ובעולם קיים מחסור גדול בעובדי היי־טק", אומר ארז בנוביץ', מנכ"ל החברה. "המחסור הביא לאאוט־סורסינג: פתיחת מרכזי פיתוח במדינות כמו הודו וסין בעלות מופחתת. התפישה שלנו עוזרת להשאיר את הפיתוח בישראל דרך אספקת כוח אדם מנוסה שעובר הכשרה עם דגש על הפרקטיקה, להבדיל מהאקדמיה".

שיעור באינפיניטי לאבסצילום: אייל טואג

אקספריס התחילה את התוכנית ב–2007, בעזרת סדנאות לימוד תוכנה לנשים חרדיות, שהגיעו עם רקע בתכנות ורצו לעבוד בפיתוח תוכנה. ב–2010 רכשה החברה את פאסיפיק סופטוור, שנהפכה עם הזמן לאקספריס סופטוור.

לצד בוגרי המדעים המדויקים שנרשמים לתוכנית, שאותם מסננים לפי ציון פסיכומטרי, מבחני כניסה שבוחנים יכולות לוגיות אנליטיות, חשיבה עצמאית בפתרון בעיות, מוטיבציה גבוהה ויכולת עבודה בצוות, יש בוגרי מדעי המחשב שמגיעים לקורסים בני ארבעה חודשים באותו מסלול, "לצורך העמקה", לדברי בנוביץ'.

חיים גירון, ממייסדי אינפיניטיצילום: אייל טואג

"בוגרי מדעי המחשב שלא מוצאים עבודה מגיעים אלינו לצורך העמקה. אנחנו מכינים את התלמידים להתמחויות ברזולוציות גבוהות ושמים דגש חזק על הפרקטיקה. אחרי סיום הקורסים אנחנו עושים פרסונליזציה לכל איש שמתקבל לעבוד בחברה".

את החלק הגדול של הבוגרים הם מגייסים בשיטת "חבר מביא חבר", לצד פרסום בלוחות מודעות דרושים ושיווק ברשתות החברתיות. את המחזור הראשון סיימו 25 בוגרים, שגדלו ל–50, 80, 90, 110 - ובמחזור הנוכחי יש כ–160 משתתפים. "יש לנו את היכולת לפתוח כיתות של 2,000 איש, אבל אנחנו שומרים על האיכות", אומר בוביץ'.

שיעור באקספריסצילום: מוטי מילרוד

למה שחברת היי־טק תעדיף בוגרים שעברו הסבה מקצועית על פני בוגרי אוניברסיטאות במדעי המחשב? האם המטרה היא לשלם פחות עבור כוח אדם?

"החברות פונות אלינו כדי להשביח את התפוקה וצורת העבודה שלהן, וגם משום שיש מחסור - ולא כדי לשלם פחות. בשנתיים הראשונות אחרי סיום הקורס אנחנו מלווים את הבוגרים ומעסיקים אותם אצלנו, וכ–99% מהם נקלטים אצל המעסיקים. זה מצב של WIN WIN. את התגמול אנחנו מקבלים כשהבוגרים מתחילים לעבוד. אנחנו משמשים להם מקפצה".

מה אם הבוגר לא מספיק טוב והחברה מפסיקה את ההעסקה?

"אנחנו מחזירים אותו אלינו, מכשירים אותו עוד חודש־חודשיים ומשימים אותו שוב".

חיים בנימין, בן 33, למד הנדסת אלקטרוניקה במכון לב והגיע לקורס אחרי שעבד בתחום התוכנה. "הכרתי בוגרי אקספריס שהמליצו לי על הקורס, ובאתי אליו לצורך רענון - אך מהר מאוד הבנתי שהכלים שהוא נותן הם מעבר לרענון בלבד. כיום אני עובד בחברה בינלאומית. אני הכי צעיר בצוות ואני מרגיש שיש לי ידע יותר רחב מהידע שיש לעמיתים שלי לעבודה".

שישה חודשים אינטינסיביים זה הרבה זמן והשקעה למי שכבר עובד בתעשייה.

"אני ידעתי לאן אני הולך, והיה שווה להשקיע בקורס. עוד לא נקלטתי כעובד מן המניין בחברה אבל אני חי ברמת חיים גבוהה בזכות הקורס. בנוסף, התמיכה של אקספריס לא נגמרת כשמתחילים לעבוד, הם מלווים אותי גם עכשיו ואני בקשר ישיר עם המנטורים שמקשיבים לי ומדריכים אותי לאורך הדרך".

ג', בת 30, ממרכז הארץ, בעלת תואר ראשון בהנדסת ביוטכנולוגיה מאוניברסיטת בן גוריון, עשתה מסלול ישיר מהאוניברסיטה לאקספריס. "רציתי לנסות עבודה בצוות פיתוח ורציתי להגיע למקום מבוסס שיבטיח לי יציבות תעסוקתית. לא היתה לי בעיה עם המאמץ והזמן, הרי גם חיפוש עבודה יכול לקחת חודשים, אבל במקום לשבת בבית ולחפש עבודה אני כאן, עושה משהו יעיל בזמן הזה".

מעוניינים לקרוא עוד עצות ודיונים שימושיים על ניהול הקריירה שלכם בהיי-טק? התחברו לקבוצת הפייסבוק שלנו - האקוסיסטם

"לא רק קיצור דרך"

המודל של אקספריס אינו היחיד בשוק. אינפיניטי לאבס, בשיתוף עם חברת מאטריקס שמייסדיה היו חלק מהחברה שהקימה בסופו של דבר את אקספריס, בנתה מודל דומה שמשלב אקדמאים בתחומי מדעי החיים ומדעי המחשב בתעשיית ההיי־טק אחרי קורס מעשי יומי שנמשך 27 שבועות.

גם באינפיניטי לאבס הלימודים ניתנים בחינם, אך להבדל מאקספריס, אינפיניטי מעניקה למשתתפים מלגת קיום ונסיעות של כמה מאות שקלים לחודש, והמשתתפים מתחייבים בתמורה לעבוד באינפיניטי כשנתיים לפני שהם נקלטים כעובדים מהמניין בחברה עצמה. השכר של העובדים בזמן עבודתם באינפיניטי נקבע לפי ערך התחום של כל אחד מהם בשוק: פיזיקאי מרוויח לפי שכר ממוצע של פיזיקאי במשק - ולא לפי שכר של עובד היי-טק מקביל.

מייסדי החברה, חיים גירון וסטיב הררי, הקימו את החברה במארס 2014. הם בוחרים אקדמאים מצטיינים במדעים מדויקים או מדעי המחשב, שלטענתם מהווים כ–80% ממשתתפי התוכנית. את הרעיון להקמת החברה, מסביר גירון, קיבלו הוא והררי ב–1996, כשעבדו בחברת ייעוץ שבה עובדי החברה עברו קורסים "לא יסודיים", כדי לעבור הכשרות ולעקוב אחרי הטכנולוגיות שמתעדכנות תכופות שעמן עבדו החברות הלקוחות. זה גרם להם לחשוב על מודל יסודי שיעניק הכשרה ושיהיה אפשר להפיק ממנו רווחים.

מאז פתיחת התוכנית היו בה כשבעה מחזורים (בכל חודש נפתח מחזור) וסיימו עד כה כ-100 בוגרים. "אנחנו מקפידים על האיכות ולכן יש מעט סטודנטים. אנחנו מחפשים ידיים ומוחות מבריקים", אומר גירון.

איך אתם מגייסים את הבוגרים?

"אנחנו נמצאים בכל הירידים של האוניברסיטאות, בלוחות הדרושים, פעילים ברשתות החברתיות וגם פועלים בשיטת חבר מביא חבר".

אתה לא חושב שהחברות רוצות כוח עבודה זול ולכן הן פונות אליכם?

"אולי הן רוצות מישהו זול, אבל אנחנו מזמינים אותן לפה ליום נבדקים בשלהי הקורס, והן בוחרות את מי שמתאים להן".

סלבה גרינבאום, בן 24 מחיפה, התחיל את הקורס של אינפיניטי אחרי שסיים תואר במדעי המחשב בטכניון, וכיום הוא לקראת סיום ובשלבים האחרונים של קבלת עבודה בחברה בינלאומית. "שמעתי על התוכנית מאשתי שהגיעה לכאן אחרי שסיימה תואר בפיזיקה", הוא מספר. "צפיתי באשתי לומדת וראיתי באיזה קצב היא למדה ואיזה כלים פרקטיים היא רכשה. הקורס הוא לא רק קיצור דרך - אלא הכשרה איכותית".

אורי פוקלירו, בן 30, בוגר התוכנית שלמד הנדסת מחשבים באוניברסיטת בן גוריון, עובד כיום בחברה בינלאומית. "צברתי ניסיון של חצי שנה בעבודת פיתוח, אבל זה לא הפן שרציתי להתרכז בו. כשחיפשתי עבודה בתחום שהייתי מעוניין בו לא מצאתי משרות לאנשים ללא ניסיון, עד שראיתי פרסום באינטרנט לאינפיניטי, וההצעה שלהם עניינה אותי. כבר בסוף הקורס התקבלתי לעבודה, וכיום אני עובד כבר שנה בתחום שמעניין אותי. אני מרוצה מהשכר - לא הייתי משיג אותו אם הייתי בוגר תואר ראשון טרי. בנוסף, העבודה עצמה מעניינת ואני לא חושב שהייתי מגיע אליה כבוגר אוניברסיטה טרי ללא ההכשרה של אינפיניטי".

המדינה מאמצת את המודל

אחת החברות ששוכרת את שירותי אינפיניטי היא סנדיסק העולמית, שקולטת בוגרים מהתוכנית כבר שנה. שחר בר־אור, מנכ"ל החברה בישראל וסמנכ"ל הפיתוח, מונה שתי סיבות עיקריות להעסקת בוגרי אינפיניטי: המחסור במהנדסים, שמאלץ למצוא דרכים יצירתיות לגייס עובדים מוכשרים, והרצון לגוון את האוכלוסייה.

"גילינו שהמועמדים של אינפיניטי עוברים את הראיונות לא פחות טוב מבוגרי אוניברסיטאות מובילות, בגלל ההכשרה המקצועית שהם עוברים", הוא אומר. "אין הבדל משמעותי בתשלום, כי העובדים מתקדמים מהר ומגיעים להישגים, מה שמעלה את השכר שלהם. בנוסף, המגמה היא לקלוט אותם אחרי שנה או שנתיים, ואנחנו עובדים ביותר משיטת העסקה אחת. לבוגרי אוניברסיטאות אין יתרון משמעותי על מהנדסים מוכשרים שלמדו בערוצים אחרים".

חברת סרווטרוניקס, העוסקת בבקרה של מכונות תעשיתיות, קולטת את בוגרי תוכנית קיקסטארט של אקספריס כמעט ארבע שנים. ערן קציר, סמנכ"ל הפיתוח, מספר שהגיעו לתוכנית כשחיפשו מהנדסים ששולטים במערכת הפעלה לינוקס: "אנחנו חברה קטנה, ובאותו זמן משאבי הגיוס שלנו היו נמוכים - ואקספריס היתה מסננת מקצועית יעילה עבורנו. היה קשה להשיג אנשים עם הניסיון שאנחנו רוצים. התוכנית שלהם נשמעה מעניינת והחלטנו להמר עליה.

"אנשי מדעי המחשב שמגיעים אלינו וצריכים להתמודד עם מוצרים עם תוכנה פיזיקלית בדרך כלל לא יודעים לגשת למשימות. עם זאת, בערוצי לימוד כמו אקספריס הבוגרים מתמודדים כבר בלימודים עם משימות דומות לפרויקטים בשטח, שהסטודנטים באוניברסיטאות חשופים אליהם פחות". לגבי סוגיית ההעסקה, קציר ציין כי עד כה ההשמה היא פתרון למחסור בעובדים, וכי אחרי תקופה העובדים נקלטים בחברה.

בזמן שהתוכניות האלה רושמות הצלחות, עולה השאלה אם המדינה מפעילה מודלים דומים. אלה בר דוד, מנהלת תחום תעסוקה בחברה הערבית, החרדית והצ'רקסית במשרד הכלכלה, מספרת כי בינואר התחילה תוכנית, בתקציב של 10 מיליון שקל, ומטרתה לשלב בתוך שלוש שנים 1,000 אקדמאים, סטודנטים ובוגרים, ערבים, חרדים וצ'רקסים עם השכלה טכנולוגית ומדעית במשרות היי־טק.

לדברי בר דוד, בשלושת הרבעונים הראשונים של 2015, הושמו כבר 180 משתתפים. "המטרה היא למפות את האקדמאים האלה ולהעביר אותם תהליכי הכנה לעבודה בעולם ההיי־טק דרך קורס אינטינסיבי בפיתוח או תוכנה שנע בין 3 חודשים וחצי עד חצי שנה, שאחריו רוב המשתתפים נקלטים במשרות מלאות או משרות סטודנט בתוך החברות". התוכנית אינה מיועדת לכלל החברה הישראלית. לדבריה, "בחברה הערבית יש כוח אדם מיומן שלא מצליח להשתלב, ולכן אנחנו מנסים לפתוח חסמים מול מעסיקים".

ב–2010 היה לאקספריס שיתוף פעולה עם צופן - ארגון שמקדם את האינטגרציה של ערבים בהיי־טק הישראלי. בשל מחסור בסטודנטים ערבים בתחום שיתוף הפעולה נכשל, אבל במחזור הנוכחי יש שני סטודנטים ערבים. שיתוף פעולה בין צופן לאינפיניטי צפוי לצאת לפועל בחודשים הקרובים.

ארז בנוביץ', מנכ"ל אקספריסצילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker