טסים לחו"ל במסגרת העבודה? לא מגיע לכם כסף

האם "שעות טיסה", במהלכן עושה עובד את דרכו אל מעבר לים בשליחות מעסיקו, נחשבות לשעות עבודה המזכות בתגמול כספי? על פי בית הדין הארצי לעבודה - מסתבר שלא

טלי חרותי-סובר

בית הדין הארצי לעבודה נדרש באחרונה לדון בשאלה המציקה ללא מעט עובדים שטסים לחו"ל במסגרת העבודה: האם השעות אותן מבלה שכיר בדרכו ללקוחות מעבר לים מהוות בסיס לתגמול עבור עבודה בשעות נוספות. הדיון נקבע לאחר שחברת אדוונטק טכנולוגיות (אפלט) עירערה על פסיקת בית הדין האזורי, שקבע כי על החברה לפצות עובד לשעבר שדרש תשלום כספי עבור שעות בהן טס בדרכו לבצע למענה משימות עסקיות בחו"ל.

בית הדין הארצי, בראשות סגנית הנשיא, השופטת ורדה וירט ליבנה, קבע כי חוק שעות עבודה ומנוחה (התשי"ח- 1958), אשר קובע את המסגרת הנורמטיבית להיקף העסקת עובדים, אינו חל בשאלת "שעות הטיסה". חוק שעות עבודה ומנוחה שואף לאזן בין שעות העבודה והמנוחה של עובדים ולהגן עליהם מפני שעות עבודה מרובות וניצול מצד המעסיקים, אך במקרה האמור פסק בית הדין שאותן "שעות טיסה" אינו זמן בו עומד העובד מבחינה חוקית לרשות המעסיק.

מטוס דרימליינר 787
מטוס דרימליינר 787צילום: בואינג

יתרה מכך, בית הדין קבע כי מקרים מסוג אלו, בהן עובדים מתבקשים לבצע משימותיהם גם בחו"ל, הינם נפוצים בענפי תעסוקה רבים בארץ (דוגמת ההיי-טק, הפיננסים, ועוד) ולכן בעת הצטרפות לשורות מעסיקים בענפים אלו העובדים לרוב הינם מודעים לכך ומקבלים זאת על עצמם. לכן, העובדה שעבודתו של שכיר כרוכה בנסיעות לחו"ל לצורך ביצוע מטלות שונות הופכת את אותן "שעות טיסה" לשוות מבחינת דיני עבודה לשעות הנסיעה אשר אותם עובדים מבלים בדרכם למשרד בארץ.

עורכי הדין יעל דולב ועידן פפר ממשרד גרוס, קלינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג ושות', הסבירו כי "מדובר בפסיקה המסדירה לראשונה את המחלוקת בסוגיית תחשיב שעות טיסה במסגרת העבודה או נסיעה למקום העבודה כשעות המזכות את העובד בתגמול כספי. פסיקת בית הדין לעבודה שבה וקובעת כי זמן הגעה לעבודה אינו נחשב כזמן עבודה. עם זאת לאור כך שאין מדובר בזמן הגעה לעבודה פשוטו כמשמעו, וייתכנו טיסות של מספר רב של שעות, הרי שלא הייתה פסיקה חד משמעית האם המעסיק צריך לשלם עבור שעות טיסה אלו אם לאו.

בית הדין נתן משקל לכך שמדובר בזמן בו העובד אינו זמין לעבודה אך בנוסף לשיקולים נוספים כדוגמת ידיעת העובד כי יידרש לטיסות, מספר הטיסות המועט יחסית, ועוד. בעקבות זאת, קבע בית הדין הארצי כי לאור זאת שאין מדובר בזמן עבודה של ממש, שעות הטיסה לא ייחשבו כזמן עבודה והמעסיק אינו נדרש לשלם עבורן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker