מי ישלם את מחיר הדו"ח הקשה על יו"ר התעשייה האווירית?

היו"ר רפי מאור, שדו"ח חריף על פעילותו פורסם לפני כשלושה שבועות, מתעקש שלא להאריך את כהונתה של ראש ועדת הדוחות הכספיים - על אף שמדובר בדירקטורית היחידה בעלת מומחיות פיננסית, בימים בהם מציגה החברה תוצאות כספיות קשות

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

על רקע הדיווחים המתרבים בנושא הדו"חות הכספיים שתציג בקרוב התעשיה האווירית, ולצד השמועות על פיטורים המוניים קרבים, נרשם בימים האחרונים מאבק קשה בין הדירקטוריון ליו"ר החברה רפי מאור.  

הכלכלנית ד"ר חנה-מוריאל סיטבון היא דירקטורית חיצונית (דח"צית) בשלושת השנים האחרונות, שעומדת בימים אלה בראש ועדת הדו"חות הכספיים. מדובר במומחית הפיננסית היחידה בדירקטוריון, אלא שלמרות הימים הקשים, מתעקש מאור שלא להאריך את תקופת כהונתה שעתידה לפוג בימים הקרובים.

רפי מאור, יו"ר התעשייה האווירית
רפי מאור, יו"ר התעשייה האוויריתצילום: דודו בכר

לפי מקורבים לחברה, מאור לוחץ על שר הביטחון בוגי יעלון שלא לחתום על הארכת הכהונה. שר האוצר כחלון - השר השני שאמור להעביר חתימה, גם הוא לא חותם כרגע. לטענת לשכת כחלון הנושא כלל לא הובא לידיעתו.

דיווחים אחרים קובעים כי מאור אינו הצד היחיד בעניין, וכי שר הביטחון מקבל דווקא מסרים מידידו הקרוב השר חיים כץ, עד לאחרונה מזכיר ועד העובדים בתעשייה האווירית, ומי שיכול להורות לעובדים לתמוך ביעלון בפריימריס בליכוד. לשניים, גם למאור וגם לכץ, יש לא מעט סיבות שלא לתמוך בסיטבון - שנחשבת לטרבל מייקרית בדירקטוריון.

סיטבון הייתה זו שדרשה לבדוק שחיתות בוועד העובדים והייתה חברה בוועדת הביקורת שקיבלה מכתב אנונומי וקבעה בעקבותיו כי יש לבדוק את התנהלותו של היו"ר מאור.

כך או כך, מתמהמה שר הביטחון בהעברת שמה של סיטבון לועדת המינויים שתתכנס ביום רביעי הקרוב, 18 בנובמבר. התמהמהות זו נוגדת את דעת רשות החברות הממשלתיות, שם דווקא מעריכים מאוד את סיטבון והיו מעוניינים שתמשיך את כהונתה, בעיקר בתקופה הזו. עם זאת, חוות הדעת של רשות החברות שולית ונדרשת הסכמת השרים.

שר האוצר משה כחלון ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון
שר האוצר משה כחלון ושר הביטחון משה (בוגי) יעלוןצילום: מרק ישראל סלם

לאחרונה נחת מכתב חריף על שולחן ההנהלה, כמו גם על שולחנו של שר הביטחון, חתום בידי דח"צית נוספת, השופטת לשעבר דינה אפרתי. אפרתי טוענת כי אי הארכת כהונתה של סיטבון דווקא בימים אלה מהווה פעולה חסרת אחריות של הנהלת החברה, וכי לא ברור כיצד ימצא לה ממלא מקום שמכיר את דוחות החברה כמוה, בתוך שבוע או מעט יותר.

התנועה לאיכות השלטון העבירה גם היא מכתב בהול לשר הביטחון וליו"ר תע"א, בו היא ביקשה להבין מדוע לא יוארך המינוי.

מלשכת השר כחלון נמסר כי "מעולם לא התקבלה במשרד האוצר בקשה להארכת כהונתה של גברת סיטבון. כשתגיע בקשה כזו נבחן אותה לגופו של עניין ובאופן המקצועי ביותר כפי שנבחנות בקשות דומות".

 חנה מוריאל סיטבון ביקשה שלא להגיב.

תגובת תע"א: "יו"ר דירקטוריון התעשייה האווירית, רפי מאור, לא היה מעורב בתהליך ההחלטה לגבי הארכת או אי הארכת כהונתה של חנה מוריאל כדירקטורית. הסמכות למינוי דירקטורים בתעשייה האווירית נתונה בידי שר הביטחון ושר האוצר,  והחברה קיבלה ומקבלת ללא ערעור את החלטותיהם בנושא.

"לגבי דו"ח המבקר: הדו"ח נמצא עדיין בעיונה של ועדת הביקורת של הדירקטוריון.  בדו"ח המבקר החיצוני נקבע כי לא נפל כל פגם בהתנהלות היו"ר וזאת בניגוד לטענות אנונימיות שהועלו בנושא.  המבקר החיצוני ביקש גם לבדוק נקודות הקשורות בניהולה השוטף של החברה.  מאור משמש כיו"ר פעיל והדו"ח בודק גם היבטים של ממשל תאגידי בהקשר זה".

מקורבים להנהלת תע"א ציינו השבוע כי מאור חוצה באופן קבוע את הקווים המפרידים ביון יו"ר למנכ"ל ובניגוד למינהל תקין, מעורב בפועל ברמה יומיומית בעבודת המנכ"ל. "הוא טוען שהוא יותר מעורב מהתכנון המקורי שלו ומקורביו בחברה מפרשים את זה שהמעורבות נובעת מכך שהמנכ"ל לא מתפקד, אולם קשה לדעת מה גרם למה", אמרו המקורות.

"ייתכן כי המנכ"ל הקטין עצמו בגלל המעורבות של מאור. הוא מעורב מהפרט הקטן ועד המאוד גדול ברמה יומיומית. הוא מזמן מנכ"לים בחברה ומנהלי מפעלים לישיבות, דברים שלא היו מקובלים עד שהגיע. הוא מעורב בכל עסקה, אירוע או כנס. הכל עולה על שולחנו, לא רק ברמה של מדיניות כמו שמצופה מיו"ר. הוא יושב עם הדרג הניהולי של חטיבות ומפעלים. תע"א מתנהלת ללא אסטרטגיה וסדרי עדיפויות ברורים, ובהנהלה שורר בלגאן", הוסיפו.

עוד הוסיפו המקורות כי היעדר ההפרדה בין הדרג הניהולי לדירקטוריון שאמור לפקח עליו מקשה על הדירקטוריון למלא את עבודתו ולפקח על ניהול תע"א.  לדבריהם, הפיקוח היה ממש קריטי בשנה החולפת, בה נקלעה תע"א לאחת מתקופות השפל הגדולות בתולדותיה.

בשנים האחרונות הוציאה תע"א כמה פעמים פרויקטים לתכנון אסטרטגי ליועצים חיצונים, אולם ההמלצות שקיבלה לא מיושמות, לאור מקלות שתוקע הוועד בגלגלי הרפורמות. מאור תמך בשנה האחרונה ביו"ר הוועד שפרש, חיים כץ, וכץ בתמורה ממשיך לפעול לטובת מאור ונגד מנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב, הנמצא ביחסים מתוחים עם מאור.

לצורך מאבקו ביוגב שכר מאור את שירותיו של יועץ התדמית מושיק תאומים. מאוחר יותר התרחבו קשרי העבודה ביניהם ועל פי המקורות, מאור שוכר את שירותי תאומים ללא מכרז בעלות של כ-30 אלף שקל בחודש (ריטיינר). בין השאר מעורב תאומים בהובלת הפרוייקט בו משקיעה תע"א מיליון שקל, המשלב שיפור תדמיתי של תע"א בציבור עם קידום תלמידות לתפקידי הנדסה מובילים.

מתע"א נמסר בתגובה לנושא זה כי "התעשייה האווירית שכרה את שירותי גיתם BBDO IM בהתאם לכללי הרכש וההתקשרות בהם מחוייבת החברה. גיתם מעניקה לתעשייה האווירית שרותי ייעוץ אסטרטגי לקראת הכנת החברה להנפקה ובנושאים עסקיים שונים. היקף הריטיינר החודשי לגיתם נמוך מהמצויין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker