בית הדין הארצי לעבודה: "הביטוח הלאומי אינו יכול לשלול תשלום הבטחת הכנסה למי שברשותו רכב באופן גורף"

בית הדין הארצי לעבודה הורה על אמות מידה חדשות לבחינת זכאות המערערים לגמלה, לאור פסיקת בג"צ לפיה נקבע כי בעלות רכב אינה יכולה לשלול אוטומטית את הזכאות לגמלת הבטחת הכנסה.

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

הביטוח הלאומי אינו יכול לשלול אוטומטית תשלום הבטחת הכנסה למי שברשותו רכב, מבלי להתחשב בשווי הרכב והמבנה המשפחתי של תובע הגמלה - כך קבע בית הדין הארצי לעבודה בהרכב בראשות הנשיא יגאל פליטמן, סגנית הנשיא השופטת ורדה וירט ליבנה, והשופטת רונית רוזנפלד.

פסק הדין ניתן במסגרת שישה ערעורים שהוגשו לבית הדין הארצי לעבודה, שעסקו בזכאות בעלי רכב לתשלום גמלת הבטחת הכנסה, לפי חוק הבטחת הכנסה. זאת נוכח פסיקת בג"צ שבמסגרתה קבעה השופטת דורית ביניש כי "הוראת החוק המביאה לשלילת גמלת הבטחת הכנסה מאדם המחזיק או משתמש ברכב אינה מידתית ומשום כך אינה עומדת במבחני החוקתיות". בג"צ ביטל את סעיף החוק וקבע כי ביטולו ייכנס לתוקף ב-1 לספטמבר 2012.

בית הדין הארצי לעבודהצילום: שירן גרנות

בית הדין הארצי לעבודה קבע כי פסק הדין יחול על כלל התיקים התלויים והעומדים בבתי הדין האזוריים שלגביהם ניתנה החלטת המוסד לביטוח לאומי לפני 1 במארס 2012. המוסד לביטוח לאומי צריך לפעול על פי פסיקת בית הדין הארצי לעבודה, כשהוא בוחן את הזכאות לגמלת הבטחת הכנסה לגבי התקופה שקדמה ל-1 במארס 2012.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker