גם לנבחרת הדירקטורים של האוצר אפשר להיכנס עם תואר דוקטור בהתכתבות מאוקראינה

מתוך 39 בעלי תואר הדוקטור שמכהנים כדירקטורים בחברות ממשלתיות - שלושה הם בעלי תואר שמשרד החינוך אינו מכיר בו, ושניים נוספים קיבלו אותו בהתכתבות מהונגריה ■ המצב דומה גם אצל מי שמחכים למינוי הנכסף וגם עו"ד של שרה נתניהו לא נשאר חייב

טלי חרותי-סובר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
לפיד בחתימת מינויים של דירקטורים
לפיד בחתימת מינויים של דירקטוריםצילום: אוליבייה פיטוסי

זמן רב חלף עד שקיבלנו מרשות החברות הממשלתיות את רשימת בעלי תואר הדוקטור מבין הדירקטורים המכהנים כיום בחברות ממשלתיות, על פי המוסד שממנו קיבלו את התואר. פרק הזמן הארוך עשוי ללמד כי הרשימה הוכנה רק בעקבות פנייתנו.

ייתכן כי אם אנשי הרשות היו טורחים לבדוק מראש מיהם המועמדים לתואר, היו מגלים כמה דברים מעניינים במיוחד ברשימה, ואולי שוקלים שוב את כשירותם לתפקיד.

הרשימה שהגיעה לידינו מתחלקת לשניים: רשימת הדירקטורים המכהנים בחברות הממשלתיות (39 אנשים) ורשימת הדוקטורים בנבחרת הדירקטורים 2015, שממתינים להשמה באחת החברות (24 אנשים). ברשימת הדירקטורים בעלי תואר דוקטור בחברות הממשלתיות נמצאים לא מעט "בוגרי" אוניברסיטת IUBL שבחרסון, בעלי דוקטורט בכלכלה או מינהל עסקים.

כפי שנחשף באחרונה 
ב–TheMarker, מדובר בתואר שנעשה בהתכתבות, מבלי שבעל התואר הגיע למוסד אי פעם. המארגן של התארים הללו הוא עקיבא פרדקין, עבריין מורשע שישב שנתיים בכלא בשנות ה-90 בגין עבירות מרמה, שגם מנחה חלק מן העבודות.

פרדקין טוען כי התארים מוכרים ברחבי העולם, מכיוון שהמוסד מוזכר ברשימת אונסקו. אל מול התגובה הזאת יש להזכיר כי הרשימה שמציג פרדקין היא רשימת מוסדות להשכלה גבוהה בעולם, שמשלמים דמי חבר כדי להיות חלק ממנה, ושעל פי עדות מנהליה - אין לה כל קשר לאונסק"ו.

חתימת מינויים של דירקטורים
חתימת מינויים של דירקטוריםצילום: אוליבייה פיטוסי

חלק מהבוגרים אינם מהססים לכתוב בקורות חייהם כי מדובר באוניברסיטת IUBL בקליפורניה, וטוענים כי "זו שלוחה". ואולם, חיפוש אחר אותה שלוחה העלה חרס. יתרה מכך, משרד החינוך הזהיר מפני המוסד הזה, ואינו מכיר באף אחד מתאריו.

ברשימת הדירקטורים בחברות הממשלתיות, שהם בוגרים של אותו מוסד, ניתן למצוא את אופיר בשן, עד באחרונה דירקטור בחברת חשמל וכיום דירקטור בנתג"ז. בשן, שטוען בתוקף כי עשה את התואר בקליפורניה, הוא מינוי של שר האנרגיה, התשתיות והמים, יובל שטייניץ, מי שמינה עוד בוגר של חרסון לחברת החשמל - יצחק לקס. מאז אותו מינוי התקדם לקס לדירקטוריון של חברה ממשלתית אחרת, עמידר, ואף התמנה בו לתפקיד היו"ר.

אגב, מאותו מוסד ניתן למצוא גם איש הנהלה בכיר נוסף בחברה ממשלתית - שלמה קוגן, סמנכ"ל משאבי האנוש בחברת הדואר. קוגן לפחות אינו מציג את התואר כאילו הוא אמריקאי, אך טוען גם הוא כי מדובר בתואר בינלאומי מוכר.

המסלול ההונגרי

איור של ישיבת דירקטורים
ישיבת דרקטוריםצילום: איור : ליאו אטלמן

עוד בוגר אוניברסיטה לא מוכרת בישראל, חבר נבחרת הדירקטורים ודירקטור פעיל בחברת החשמל, הוא זיו רייך, שאת הדוקטורט שלו קיבל מאוניברסיטת וורנבורו באנגליה. המוסד אינו מוכר בישראל, מכיוון שלדברי משרד החינוך, ממש כמו האוניברסיטה האוקראינית, אינו מוכר גם באנגליה. רייך, גם הוא מינוי של שטייניץ ודקאן בית הספר לביטוח של המכללה האקדמית נתניה, טוען כי התואר מוכר על ידי מוסדות בינלאומיים.

שניים מהדירקטורים בעלי תואר הדוקטור, שנעשה בהתכתבות מול אוניברסיטה בהונגריה, דווקא זכו שתואריהם יוכרו בישראל, בניגוד לשלושת הראשונים ועל אף המסלול הלא־סטנדרטי. כך, יוחנן דורון מבית התפוצות - שמכהן כיום כדירקטור, אך אינו חלק מנבחרת הדירקטורים הנוכחית - עשה את התואר שלו בחינוך באוניברסיטת אטווש לורנד, שהיתה פופולרית מאוד בקרב אנשי חינוך בתחילת שנות האלפיים. התואר אורגן באופן קבוצתי על ידי מתווך כשחלק מן התשלום הלך לכיסו. אחת לשנה היו הסטודנטים יוצאים לביקור משותף באוניברסיטה.

דורון מסר בתגובה כי "התחלתי את הדוקטורט עם קבוצה של בוגרי תוכנית המנהיגות של מכון מנדל, שהגישה הצעות לדוקטורטים לאוניברסיטת תל אביב. הקבוצה התפרקה והיה לי נושא שבער בעצמותיי, לכן עשיתי את התואר באוניברסיטה בהונגריה, חלקו בהתכתבות. יש לי אישור כדת ודין ממשרד החינוך. מלבד זה הודיעו לי שלא התקבלתי לנבחרת הדירקטורים הנוכחית, ולכן נושא הדוקטורט לא רלוונטי".

דליה זליקוביץ, דירקטורית בחברת ערים ויו"ר ועדת המחקר של מועצת הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, עשתה את התואר שלה בכלכלת אינטרנט באוניברסיטת PECS, גם היא בהונגריה. לטענתה, השתתפה בתוכנית בינלאומית שהיתה נוחה לה כיוון שבמוסדות הישראלים אמרו לה שלא תוכל לעבוד במקביל ללימודי התואר השלישי.

אחת לסמסטר נסעה זליקוביץ למספר שבועות באוניברסיטה ההונגרית כדי לעבוד על הדוקטורט שכתבה בארץ, וסיימה את התואר, לדבריה, בהצטיינות יתרה. זליקוביץ טוענת כי אם היתה מוותרת על עבודתה - היא היתה יכולה לעשות את התואר השלישי בישראל.

בנבחרת - חמישה מתוך 24 דוקטורים

צילום: אוליבייה פיטוסי

תואר דירקטור בחברה ממשלתית הוא תואר נחשק במיוחד. לא רק ששכרו בצדו, הוא מהווה גם מקפצה לישיבה בכל דירקטוריון אחר בישראל. על רמת הנחשקות יעידו מספר המועמדים לנבחרת הדירקטורים: לפני שנתיים - 14 אלף איש; ובפעם האחרונה, עם שינוי הקריטריונים, עדיין הגישו מועמדות לנבחרת לא פחות מ–7,000 מועמדים.

לנבחרת מגיעים בסופו של דבר 500 איש בלבד בשנה. השכלה נותנת לא מעט נקודות, ותואר שלישי יכול להיות זה שיקבע את גורלו של המועמד, לשבט או לחסד. כיום נדרש המועמד להציג תעודה, אך הוועדה הבודקת לא שואלת, למשל, אם היא מוכרת בישראל.

כך קורה שלרשימה נכנסים לא מעט אנשים שאת תואר הדוקטור שלהם קיבלו אחרי לימודים במוסדות שאינם מוכרים בישראל, או במוסדות שבהם הלימודים נעשים בהתכתבות או בתיווך של חברות מסחריות - בשונה מאוד מההליך הנפוץ יותר ללימודי דוקטורט, המבוסס על מחקר מעמיק, הנחיה צמודה ומצוינות אקדמית.

אז מיהם בעלי תואר הדוקטור בנבחרת הדירקטורים? מתוך 25 אנשים, חמישה הם בעלי תארים מיוחדים. זיו רייך הוא בנבחרת הדירקטורים גם השנה ויש לו, כאמור, תואר לא מוכר. לצדו ניתן למצוא עוד שלושה אנשים בעלי תואר דוקטור מיוחד. נתי נוישטיין, המלמד היום במכון לב (שלא הגיב לשאלותינו), וגם אדם בשם שמואל שוורץ, המתהדרים בתואר דוקטור מאוניברסיטת יורק, שנמצאת בהוואי (היא מחליפה מיקום כל כמה שנים) ומעניקה תוארי דוקטור בהתכתבות, ממש כמו IUBL.

גם לשם לא צריך להגיע. יורק מקודמת על ידי אברהם אבן חן, מי שישב בכלא על מכירת תוארי "אוניברסיטת" לטביה, כפי שעלה מתחקיר מקיף ב"ידיעות אחרונות". מובן שהיא אינה מוכרת בישראל. תוארי דוקטור מיורק יש גם לעורכי דין רבים ואף לשופטת המחוזית לשעבר עדנה בקנשטיין, שטענה באותו תחקיר כי עשתה את הדוקטורט "בתום לב".

"הרשות ביצעה 
תהליך סינון מקצועי"

לא פחות בעייתית היא אוניברסיטת ניופורט קליפורניה. בתואר שהתקבל ממנה מתהדרת בעלת משרד הפרסום, טובית שלומי, שקיבלה תואר דוקטור במדעי ההתנהגות. מדובר באוניברסיטה שקודמה בישראל במחצית שנות התשעים על ידי חברה מסחרית. זאת, לאחר שלא הוכרה בשום מקום - לא על ידי המל"ג ומשרד החינוך האמריקאי, וכמובן לא על ידי משרד החינוך.

שלומי מסרה בתגובה כי "ב–1995, כשקיבלתי את תואר הדוקטור מניופורט קליפורניה, התארים היו מוכרים בחו"ל ובארץ, והכנתי עבודת מחקר מעמיקה. רק מאוחר יותר נתקלו התארים הללו בבעיות הכרה". שלומי אינה מדייקת (ראו הרחבה במסגרת).

בנבחרת הדירקטורים שעדיין לא הושמו, רשומה גם נילי נוה, לשעבר מנהלת בכירה ברשת עמל, שהיא בעלת תואר דוקטור מאוניברסיטת רסקין באנגליה. את התארים הללו אירגנה חברה מסחרית בשם א.ד. קידום הפועלת גם כיום, אך מעדיפה כיום לשלוח בעיקר אנשי חינוך וסיעוד מן המגזר הציבורי לאוניברסיטת קלוז' ברומניה לקבל ממנה את תואר הדוקטור.

לפני כעשור שלטה בתחום אוניברסיטת רסקין, שגם אליה היו מגיעים פעם או פעמיים בשנה במקרה הטוב, בקבוצה מאורגנת, כדי לעבוד על התואר. בין בעלי התואר מרסקין גם אנשי משטרה בכירים, ואנשים המלמדים היום באקדמיה, בעיקר במכללות החינוך, אבל לא רק שם.

מרשות החברות נמסר כי "הרשות ביצעה בשנתיים האחרונות תהליך סינון מקצועי שבא לידי ביטוי ביצירת תנאי סף קפדניים למבקשים להצטרף לנבחרת הדירקטורים. נדגיש כי דירקטור מחויב לתעודת סיום לימודים ממוסד מוכר על ידי משרד החינוך. כוונת הרשות להחמיר את בדיקת המוסדות שמהם ניתנו התארים המתקדמים".

נוה ושוורץ לא רצו להגיב.

שרה נתניהו, משפט מעון ראש הממשלה
שרה נתניהו, משפט מעון ראש הממשלהצילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker