היכן למד ד"ר יוסי כהן, עורך הדין של שרה נתניהו?

כהן מחזיק בתואר שלישי מאוניברסיטת ניופורט שתאריה האקדמיים אינם מוכרים בשום מקום בעולם

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי-סובר

עו"ד יוסי כהן, האיש שמגן כיום על שרה נתניהו בתיקי התביעה של מני נפתלי וגיא אליהו נגדה, נושא תואר דוקטור לפני שמו. באתר המשרד שלו מצוין כי התואר התקבל ב–2004, מאוניברסיטת ניופורט.

כבר בינואר 1995, בשאילתה שהגישה ח"כ דאז דליה איציק לשר החינוך, שאלה הראשונה על "חברת אי.אס.אי, המאפשרת לקנות תארים אקדמיים ללא שלבי למידה מסודרים ובמהירות גבוהה — ככל שתשלם יותר, תקבל את התואר מהר יותר. אלפי אזרחים תושבי המדינה רכשו את התעודות ומשתכרים לפיהן שכר דיפרנציאלי". חברת אי.אס.אי הביאה לישראל את שלוחת אוניברסיטת ניופורט.

עו"ד יוסי כהןצילום: אוליבייה פיטוסי

בתשובה, ענה לה סגן שר החינוך, התרבות והספורט דאז, מיכה גולדמן, כי "אוניברסיטת ניופורט קליפורניה, בארה"ב, אינה מוכרת כמוסד אקדמי על ידי רשויות ההכרה האזוריות בארה"ב וארגון האוניברסיטאות האמריקאי. הלימודים באוניברסיטה זו אינם מוכרים גם על ידי משרד החינוך ואינם מוכרים לצורכי עיסוק בתחומים שונים. גם האוניברסיטאות השונות אינן מכירות בתוארי אוניברסיטה זו. עם זאת, המוסד המתקרא אוניברסיטת ניו פורט פועל על פי החוק במדינת קליפורניה ורשאי להעניק שם, באופן שהוא מעניק, את התארים שהוא מעניק".

אוניברסיטת ניופורט, שכאמור תאריה האקדמיים אינם מוכרים בישראל, הוקמה במחצית שנות ה–70 בארה"ב כמוסד פרטי שמציע תארים בהתכתבות. היא מעולם לא הוכרה גם במדינת המוצא שלה - ארצות הברית. לפני כמה שנים החליפה את שמה לאוניברסיטת יאנוס.

כהן טוען כי התחיל את לימודי התואר השלישי שלו באוניברסיטת תל אביב, שם סיים גם תואר שני, ואף מציג תעודה המוכיחה כי סיים שם את הקורסים הנדרשים. עם זאת, הוא טוען, נאמר לו כי אחרי חמש שנים שבהן לא הצליח לסיים את המחקר לא יוכל לקבל את התואר. כהן גם מספר כי מישהו בפקולטה הפנה אותו לניופורט, והוא אכן קיבל שם את תואר הדוקטור. לדבריו, המומחה למסים פרופ' יצחק הדרי אישר לו את העבודה בנושא חוק החברות החדש.

מן הצד השני הסיפור נשמע אחרת. הדרי למשל טוען כי מעולם לא היה המנחה של כהן, וגם לא חתם לו על שום עבודה. לדבריו, כהן אכן ביקש לעשות את העבודה, ואף כתב מאות דפים. אף שהדרי חשב שכהן יכול להתקבל למסלול הדוקטורט, הרי שרוב חברי ועדת התואר השלישי, שהתכנסו לדון בעניינו, דווקא לא חשבו כך; ומעשית הוא בעצם מעולם לא התקבל ללימודי דוקטורט בתל אביב.

עם זאת, ידוע שאדם בכיר מאוד (שמו שמור במערכת) אכן הפנה את כהן ביוזמה פרטית לאוניברסיטת ניו פורט, לאחר שעורך דין אחר כבר קיבל את התואר הזה, וכהן הגיש את העבודה שכתב (שכאמור לא התקבלה באוניברסיטת תל אביב) וקיבל את התואר הנכסף.

בתגובה לאמירה של כהן — על כך שלפיה מישהו בפקולטה למשפטים הפנה אותו לניו פורט — אמרו באוניברסיטת תל אביב: "בבדיקה שנערכה לא התקבל אישור מסגל הפקולטה למשפטים לאמירה המיוחסת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker