"תעסוקה היא לא רק אזורי תעשייה - אלא גם עסקים קטנים ובינוניים ופיתוח ההון האנושי"

לפי שאווקי ח'טיב, יו"ר הוועד המנהל של מרכז אינג'אז, הפתרון לפערים בהוצאה לנפש ברשויות היהודיות והערביות הוא מקורות הכנסה נוספים לרשויות, אך האסטרטגיה הממשלתית אינה מגדילה את מספר אזורי התעסוקה ביישובים הערביים

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

נציגי השלטון המקומי במגזר הערבי השתתפו בכנס שיזם מרכז אינג'אז, מרכז מקצועי לקידום הרשויות המקומיות הערביות, בשיתוף עם הרשות לפיתוח כלכלי של המגזר הערבי, הדרוזי והצ'רקסי במשרד לשיוויון חברתי וארגון OECD, שנערך ביום חמישי בנצרת.

בפתיחת הכנס אמר יו"ר הוועד המנהל של מרכז אינג'אז, שאווקי ח'טיב, כי הפערים בין ההוצאה לנפש ברשויות הערביות והיהודיות הם אדירים, ויעבור זמן רב עד שיצטמצמו. "הוצאה לנפש מעידה על רמת חיים, שביעות הרצון של התושב והאמון בין הרשות לבין התושב. האמון ברשות כמעט שאינו קיים, וכדי לשנות את המצב הקיים, כל רשות מקומית צריכה מקורות הכנסה נוספים. אחת הבעיות היא האסטרטגיה הממשלתית שלא מגדילה את מספר אזורי התעשייה והתעסוקה ביישובים הערביים".

מעבדת סייבר בנצרת
נצרתצילום: עופר וקנין

בכנס הוצג, בין השאר, מודל לצמיחה ופיתוח כלכלי שיסייע בקידום הרשויות המקומיות, שפותח על ידי ספא אג'באריה ואייל קנץ ממרכז אינג'אז. המודל, שלא נבחן עדיין, מסתמך על שלושה צעדים: הגדרות תחום אסטרטגי לפיתוח, הגדרת מדדים מבוססי עובדות ובחירת פרויקט לביצוע. המודל מתרכז בשלושה שחקנים - המדינה, הרשות המקומית ויזמים עסקיים.

לדברי קנץ, המודל נותן לרשות המקומית העצמה לתהליך הפיתוח, גישה ניהולית מעודדת יזמות, יכולת אפיון מהירה, זולה ויעילה לקביעת צרכים, ויצירת תכנית פעולה ממוקדת. "המודל קובע שני דברים: הראשון - כדי לחזק את הרשויות צריך לייצר בהן הצלחות כלכליות, ודרך היצירה ייווצר פיתוח כלכלי; השני - כל ראש רשות יחליט על פרויקט כלכלי נכון ליישוב שיסייע לרשות ליישם אותו. מדובר במתודולוגיה פרקטית שתעזור לרשויות להחליט באיזה פרויקט להתמקד".

לדברי קנץ ואג'באריה הקמת אזורי תעשייה הם לאו דווקא הפתרון לקידום כלכלי של רשויות ערביות. "בניית אזור תעשייה אורכת זמן רב", הם אומרים. "על פי המודל החדש, יש לבחון עובדתית מה יש ליישוב להציע. תעסוקה היא לא רק אזורי תעשייה, אלא גם עסקים קטנים ובינוניים ופיתוח ההון האנושי".

יש כיום הרבה עסקים קטנים ביישובים הערבים, והם עיקר מקומות התעסוקה שם.

קנץ: "אפשר לעשות יותר - לפתוח עוד עסקים ולספק תעסוקה ליותר תושבים. המודל שלנו פשוט וממוקד, להבדיל מהגישות במודלים קלאסיים הוליסטיים. מתוך היכרות עם הרשויות הערביות אנחנו אומרים שלרשות מוחלשת אין פנאי להתעסק בתהליכים הוליסטיים בגלל כוח האדם המצומצם".

מנכ"לית מרכז אינג'אז, ג'ידא רינאווי־זועבי, אמרה כי "יש חשיבות לא מבוטלת של המודל ביכולת של הממשלה לאמוד את ההשפעה של התקציבים והתוכניות שהיא משקיעה ומפתחת ברשויות המקומיות הערביות ולראות עד כמה באמת הכסף המושקע מביא לתוצאות רצויות בתחומים כמו תעסוקה, תחבורה ציבורית, תיירות פנים, רווחת הישוב ועוד. אנחנו לא עוסקים רק בעבודה מקצועית של פיתוח כלכלי, אלא גם מגבירים את המודעות בקרב הציבור הערבי, ובקרב ראשי הרשויות, לחשיבות המנהל התקין. אנחנו אומרים לראשי הרשויות שאחד הכלים שהם יכולים לפתח הוא שקיפות מינהלית ומינויים שאינם פוליטיים. לשמחתי, יש מודעות גוברת והולכת בנושא בקרב ראשי הרשויות, ומשרד הפנים מפעיל בשנים האחרונות רגולציה הדוקה יותר שאוכפת את הנושאים האלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker