מנכ"ל משרד הביטחון: "אין להקים בית לוחם באשדוד"; ארגון נכי צה"ל: "אל תתערב"

הנהלת ארגון נכי צה"ל מתעקשת לבנות בית לוחם נוסף באשדוד ■ עכשיו מסתבר שמשרד הביטחון הודיע על התנגדותו להקמה כבר לפני חצי שנה, אך עמדתו לא הובאה לידיעת הגורמים המחליטים

טלי חרותי-סובר

בסוף חודש אפריל 2015 צנח על שולחנו של יו"ר ארגון נכי צה"ל חיים בר מכתב עליו חתום מנכ"ל משרד הביטחון דן הראל - אחד החותמים על תמיכה בת 20 מיליון שקל שמעביר משרד הביטחון לארגון בכל שנה. המכתב דן בתוכניות להקמתו של בית לוחם חמישי באשדוד, החלטה אותה אישר הוועד הארצי של הארגון ביולי 2015 ואושרה על ידי הוועידה הארצית חודש לאחר מכן.

"מידי שנה תומך משרד הביטחון בסכום ניכר בפעילות בתי הלוחם" כותב הראל במכתב חד שאינו משתמע לשני פנים "בכל שנה, וכריטואל חוזר, מעלים יו"ר ומנכל הארגון בקשות להגדלת תקציב התמיכה של בתי הלוחם, בין היתר בשל העלויות הרבות...כיוון שעלויות התפעול עולות בכל שנה, משרד הביטחון מוצא לנכון להתריע כי הוא אינו סבור כי יש להקים בית לוחם נוסף באשדוד על אלה הקיימים. כאן המקום להדגיש" חותם הראל בהזהרה ברורה "כי תקציב התמיכות הינו וולנטרי.. לארגון נכי צה"ל אין כל זכות קנויה לקבלת תקציב זה או אחר ואל לו להסתמך על כך".

המכתב שהגיע ליו"ר באפריל ונותר, מסתבר, על שולחנו. שלושה חודשים לאחר מכן אישר הוועד הארצי את ההחלטה להקים את בית הלוחם החדש. חודש לאחר מכן אושררה ההחלטה בוועידה הארצית, כל זה בזמן שהנציגים כלל אינם יודעים על התנגדות המפורשת של משרד הביטחון, כמו גם על הזהרתו בדבר התמיכות.

עמדת משרד הביטחון נחשפה רק לפני שבועיים בדיון סוער מאוד שנערך בוועדה לביקורת המדינה של הכנסת בראשות חכ קארין אלהרר. הדיון לווה בצעקות רמות, איום להוצאת בכירי ארגון נכי צהל מהחדר, וגם בקשה של היו"ר מרשם העמותות להיכנס לבדיקת עומק של הנושא.

חיים בר, יו"ר ארגון נכי צה"ל
חיים בר, יו"ר ארגון נכי צה"לצילום: ליאור מזרחי

באותה ישיבה ניסתה היו"ר להבין, יחד עם חכים רבים, אנשי משרד הביטחון, משרד מבקר המדינה ורשם העמותות, מדוע מתעקש הארגון להקים בית לוחם חדש במקום בו אין מספר גדול דיו של נכי צהל שישתמ בשירותיו, וכמובן ישלם בעבורם את התשלום הנדרש. הוועדה  התייחסה ביקורת הרבה כנגד ההקמה, שנשמעת גם מתוך הארגון, הקובעת כי מדובר בפיל לבן שיעלה מאות מליוני שקלים לארגון המדווח כבר ארבע שנים על גרעונות גדולים, וכי אין בנמצא דו"ח התכנות המאשר כי זהו המקום האידאלי. כחלק מאותו דיון  חשף נציג משרד הבטחון את המכתב, שכאמור שלא הובא לידיעת הנהלתו הרחבה של הארגון. 

רק לפני כשבוע הועברה עמדת מנכל משרד הביטחון  לכלל המוסדות המחליטים, כמאור חודשיים לאחר שההחלטה התקבלה. למכתב צורף  מכתב התשובה של היו"ר חיים בר, שנשלח במאי 2015. "מכתבך היכה אותי בתדהמה רבה"  כותב בר להראל "אני תקווה כי תחזור בך לפני שנאלץ לנקוט בצעדים נוספים בעניין, כולל מול ראש הממשלה, שר הביטחון, אזרחי ישראל ונכי צהל .. במכתבך הנך בוחר בבוטות להתערב בעניינים שאינם בתחום סמכותך" ממשיך  היו"ר לנזוף במנכל המשרד שמעביר לו 20 מליון שקלים בכל שנה עבור פעילות בתי הלוחם "ארגון נכי צה"ל הוא הגוף הבלעדי שיחליט על הקמת בית לוחם נוסף, איפה ומתי. עם סיום בנייתו יתבקש משרד הביטחון לתמוך בפעילותו השיקומית ויחליט אם להיענות לבקשה זו או לא, כשברור כי לכל החלטה תהיה משמעות". לאחרונה גם  הודיע יו"ר הועד הארצי שמעון מלול, כי על אף הדיון הסוער ובקשת יו"ר ועדת הביקורת ש/ל הכנסת, לא יעלה לדיון הצעה להקפאת ההחלטה בשלב זה.

מארגון נכי צה"ל לא הסכימו לענות על השאלה הפשוטה – האם ההנהלה המורחבת קיבלה את מכתבו של הראל או לא, טרם קבלת ההחלטה.

מארגון נכי צה"ל נמסר בתגובה: "תהליך בחינת הקמת בית לוחם במחוז השפלה בוצע באופן מעמיק ויסודי, תוך קיום עשרות רבות של דיונים מקצועיים, סקרים ובדיקות ועד מתן כלל האישורים במוסדות ארגון נכי צה"ל, בהחלטה דמוקרטית שהתקבלה על פי כל דין, ולאחר ביצוע מלוא המלצות מבקר המדינה. משרד הביטחון לא התבקש לממן ולו שקל אחד מעלות בנייתו של בית הלוחם במחוז השפלה או מעלות תחזוקתו (שימומנו מתרומות), והתמיכות הניתנות על ידו הינן אך ורק לפעילות השיקומית הנערכת בבתי הלוחם, ובאופן חלקי בלבד. בהתאם, וכפי שמשרד הביטחון לא היה שותף לתהליכי אישור הקמת ארבעת בתי הלוחם האחרים, כך גם לא היה לו כל תפקיד בהליך הבחינה והאישור של בית הלוחם במחוז השפלה.

"שר הביטחון הנוכחי, בתפקידו הקודם, הניח את אבן הפינה לבית הלוחם אשדוד וציין באותו מעמד את חשיבות בתי הלוחם לשיקומם של נכי צה"ל ולביטחון המדינה. תמיכות משרד הביטחון בפעילות השיקומית הנערכת בבתי הלוחם מהווה 15% בלבד מתקציבו השוטף הכולל של ארגון נכי צה"ל. בין הנהלת ארגון נכי צה"ל ומשרד הביטחון מתקיים שיח קבוע הן באמצעות חלופת מכתבים והן בדיונים מקצועיים. עדכונים בנושא מובאים לידיעת הועד הארצי בהתאם לצורך. ארגון נכי צה"ל ימשיך לעמוד לצדם של עשרות אלפי נכי צה"ל בהליך השיקום, לדאוג לרווחתם ולשמור על זכויותיהם".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "אגף השיקום מטפל ביותר מ-56 אלף נכי צה"ל במסירות, במקצועיות ומתוך שליחות. משרד הביטחון הולך לקראת הנכים ככל הניתן בכל התחומים, כולל לפנים משורת הדין, במקרים רבים. בנושא התמיכות, מדובר בתקציב וולונטרי מוגבל, שמחולק לארגונים רבים, לרבות לארגון נכי צה"ל, לפי שיקולי משאבים קיימים וסדרי עדיפויות. במסגרת זו, תומך משרד הביטחון בעיקר הסכום המועמד, בפעילות בתי הלוחם של ארגון נכי צה"ל. בכל שנה, חוזר ארגון נכי צה"ל ומעלה בקשות להגדלת תקציב התמיכה בין היתר בשל העלויות האחזקה והתפעול הרבות של הארגון כולו ובית הלוחם בפרט. חשוב לציין שפעילות זו איננה חלק מאחריותו של אגף השיקום ומנוהלת ע"י ארגון נכי צה"ל ובאחריותו.  משרד הביטחון התריע בהזדמנויות שונות כי אינו סבור שנכון להקים בית לוחם נוסף באשדוד, מעבר לבתי הלוחם הקיימים, משרד הביטחון ימשיך לטפל במסירות ובאחריות בנכי מערכת הביטחון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker