טלי חרותי-סובר

בין הדרישות שפורטו בהסכמים הקואליציוניים בין המפלגות החרדיות והליכוד נקבע כי תוחזר הבטחת ההכנסה לאברכים. ואולם מנתוני התעסוקה לרבעון השלישי של 2015 עולה כי חל גידול משמעותי במספר הגברים החרדים העובדים לעומת העשור הקודם.

מנתונים שאוספים במשרד הכלכלה בכל רבעון החל ב–1995 ביחס ליעד האסטרטגי שנקבע ל–2020, עולה כי הגברים החרדים אמנם לא עומדים עדיין ביעד שנקבע (63%), אך כ–49% מהם כבר עובדים, לעומת 43% ב–2013 
ו–33% ב–2005.

חרדים עובדים מול מחשב בג'וינט, חברה חרדית
ג'וינט, חברה חרדיתצילום: ג'וינט ישראל

יש מי שחושש כי הצעת החוק הפרטית של ח"כ משה גפני (יהדות התורה), שמבקשת להחזיר את מתן התמיכות לאברכים, תפגע במגמת יציאתם של הגברים החרדים לעבודה. לאברכים שנחשבים לומדים ולכן אינם יכולים לקבל אבטחת הכנסה מביטוח לאומי, ניתנו בעבר מלגות קיום מתוקף תקנה מיוחדת שתוקנה בתקציב. בחודשים האחרונים, בהיעדר תקציב, הופסקה התמיכה באופן מוחלט, מצב שהופך את הצעת החוק של גפני לבהולה 
עוד יותר. אף שמדובר בסעיף בהסכם הקואליציוני, הצעת החוק נמצאת כיום בשלב ראשוני בדיונים בין־משרדיים, ועדיין לא ברור מה יהיו עקרונותיה.

במשרד הכלכלה לא חוששים. "גם אם יוחזרו הקצבאות על פי מפתח זה או אחר, מדובר בכ–10,000 משפחות מהעניות ביותר במגזר החרדי", אומר בכיר במשרד. "לא נראה קשר בין הפסקת הקצבאות לעלייה בתעסוקה בקרב הגברים החרדים — מגמה ברורה בשנים האחרונות — גם בתקופות שבהן האברכים קיבלו את מלגות הקיום".

בקרב הנשים החרדיות נראה גידול משמעותי יותר בשיעור התעסוקה. 74% מהחרדיות עובדות — הרבה מעבר ליעד של 63% שנקבע ל–2020, שאותו עברו כבר לפני חמש שנים. למעשה, הנשים החרדיות מתקרבות כיום לשיעור התעסוקה בקרב נשים שאינן חרדיות (80%).

"משהו במדיניות הממשלה עובד"

"משהו במדיניות הממשלה שמקדמת תעסוקת חרדים עובד", אומר בכיר במשרד ממשלתי. לדבריו, "מיד לאחר שנקבעו היעדים ל–2020, החל משרד הכלכלה להשקיע עשרות מיליוני שקלים בעידוד המגזר הזה ליציאה לעבודה, כולל הקמת מרכזי הכוון ייעודיים, סיוע בחיזוק מיומנויות וכן השמה. גם פעילות משרד החינוך והמועצה להשכלה גבוהה (מל"ג), שסייעו לפתיחת האקדמיה במסלולים ייעודיים לחרדים, עזרו בהעלאת רמת ההשכלה שסייעה להשתלבות בשוק העבודה. עם זאת, על אף שהמספרים יפים, כל הנתונים מוכיחים כי חרדים עדיין משתכרים פחות ממגזרים אחרים גם בתפקידים דומים, וזהו האתגר הבא".

מגמה חיובית 
בשיעור התעסוקה

מבדיקת שיעורי התעסוקה בקרב המגזר הערבי עולה כי שיעור התעסוקה בקרב גברים ערבים היה 76.4% בסוף הרבעון השלישי של 2015 — 
קרוב ליעד של 78% 
שנקבע ל–2020.

שיעור התעסוקה בקרב גברים ערבים היה לפני חמש שנים פחות מ–72%. לשם השוואה, שיעור התעסוקה בקרב 
יהודים שאינם חרדים הוא יותר מ–86% כיום. עם זאת, גם במגזר הערבי מתבטאת החולשה של תוכנית היעדים — המספרים מרשימים, אך לא ברור באילו סוגי משרות עובדים הגברים במגזר, ואם הן יסייעו להוציא אותם ממעגל העוני.

האתגר הגדול במגזר הערבי נותר הנשים — שיעור התעסוקה שלהן כיום הוא 33%, עלייה של כ–5% לעומת 2010 וכמעט כפול מהנתון שהיה ב–1995, אז רק 18% מהנשים הערביות היו חלק ממעגל העבודה. על אף הגידול, מדובר עדיין בשיעור נמוך לעומת נשים ממגזרים אחרים, וגם לעומת היעד שנקבע ל–2020 — 41%.

ממשרד הכלכלה נמסר בתגובה כי "נתוני הרבעון השלישי ל–2015 ממשיכים להצביע על מגמה חיובית בעיקרה בשוק העבודה. בהתאם לכך, שיעור התעסוקה הממוצע של שלושת הרבעונים הראשונים של 2015 בכלל האוכלוסייה היה 76.2%, לעומת 75.4% ב–2014. משרד הכלכלה ממשיך לפעול לשילובן בשוק העבודה של קבוצות אוכלוסייה שונות, בדגש על חרדים ומיעוטים, ובדגש על קידום ומיצוי פוטנציאל ההון האנושי בתעסוקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום