עובדים זרים בישראל: תנאי עבודה מסוכנים, הפרות חוזה ושעות נוספות ללא תשלום

מחקר חדש קובע: עובדים זרים חוקיים המגיעים במסגרת ההסכמים הבילטרליים, לא מקבלים דמי מחלה, עובדים בתנאים לא בטיחותיים, ועבור 30% גם לא נרכשים מכשירי חשמל הכרחיים

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

תנאי עבודה מסוכנים, הפרות חוזה ושעות נוספות ללא תשלום, אלה המסקנות המרכזיות העולות ממחקר משותף שערכו פרופ' רבקה רייכמן מאוניברסיטת חיפה וד"ר נונה קושנירוביץ' מהמרכז האקדמי רופין. השתיים בדקו תהליכי גיוס ותנאי העבודה של 160 עובדים במהלך כחמש שנים בענפי הבניין והחקלאות. המחקר היה בסיוע ארגון הג'וינט ו-CIMI

מנתוני המחקר עולה כי אמנם ההסכמים הבילטראליים שנחתמו עם המדינות שמהן מגייסים, סייעו בהפחת הפרת הזכויות, הסדירו את תהליכי הגיוס והפכו אותם מפוקחים, כך שניכר, שיפור קל במצבם, אך התנאים בהם מועסקים העובדים עדיין קשים. 80% מהעובדים הזרים המגיעים לכאן כחוק, דיווחו על חוסר התאמה בין החוזה שעליו חתמו לבין תנאי העבודה והדיור שאותם פגשו לאחר הגעתם לישראל.

בכל מה שקושר לשכר, זכאי העובד הזר, כמו כל עובד בישראל, לשכר מינימום על פי חוק. מהנתונים עולה כי הן בענף החקלאות והן בענף הבנייה ממלאים המעסיקים את הדרישות הנוגעות לשכר המינימום אך אינם מקפידים על תשלום שעות נוספות. 18% מהעובדים בחקלאות קיבלו שכר רגיל עבור שעות נוספות, ו-14% לא ידעו כלל אם הם מקבלים תשלום עבור שעות נוספות.

צילום: תומר אפלבאום

תנאי ההעסקה הבעייתיים גולשים גם לתחום הבריאות. עובדים זרים לא זכאים לשירותי בריאות על פי חוק ביטוח בריאות ממלכתי, ולכן תפקידו של המעסיק הוא לדאוג להם לביטוח בריאות פרטי. כ- 33% מהעובדים החקלאים לא יודעים באיזה קופת חולים הם מבוטחים ורק כ-20% דיווחו על קבלת דמי מחלה.

בנוסף, אחוז גבוה יחסית מהעובדים הזרים משני הענפים עובדים בתנאים לא בטיחותיים ועומדים בפני סכנה של בעיות בריאות שעלולות להתפתח בשל החשיפה לחומרים מסוכנים. רק 42% מהעובדים בחקלאות קיבלו הדרכה לתנאים מסוכנים ורק 63% מהם קיבלו כלים לבטיחות. בקרב העובדים מבולגריה - רק 29% מעובדי הבניין קיבלו הדרכה להתמודד עם תנאים מסוכנים.

בתנאי הדיור חל שיפור קל אחרי ההסכמים, אך שליש מהעובדים בחקלאות מדווחים כי המעסיקים לא מספקים להם מכשירי חשמל הכרחיים כמו מכשירי חימום או מיזוג.

ד"ר נונה קושנירוביץ' מהמרכז האקדמי רופין ומעורכות המחקר אמרה כי "ההסכם הבילטרלי הביא לשיפור, אמנם זעיר, בזכויות של העובדים הזרים, וזה חשוב - כי העדר פיקוח נותן לגיטימציה להפרת זכויות גדולה יותר. נתוני המחקר אינם פשוטים והם רלוונטיים היום, רגע לפני הגעתם של עובדי הבנין מסין שאושרו על ידי הממשלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker