"אנשים פונים לטיפולי בזק אצל מטפלים לא מוסמכים - ונשארים עם פוסט־טראומה"

מכונים רבים מציעים מסלולי לימוד קצרים המקנים תעודה בטיפול זוגי ומשפחתי ■ מטפלים מוסמכים, שהשלימו תואר שני ומאות שעות התמחות, נותרים חסרי אונים מול שוק מוצף במטפלים ללא הכשרה מתאימה ■ "זה שוק פרוץ, כל אחד יכול לקרוא לעצמו מטפל וזה יתפוס"

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
טיפול זוגי. אילוסטרציה
טיפול זוגי. אילוסטרציה

"תחום הטיפול הזוגי והמשפחתי מלא במטפלים מטעם עצמם שלא עברו תהליך הסמכה. כל אחד יכול לקום בבוקר ולהחליט שהוא פותח קליניקה לייעוץ זוגי ומשפחתי", אומרת ד"ר גלית לזר, מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, "יכולות להיות לכך תוצאות הרסניות לטיפול באנשים במצוקה. אני קוראת מעל כל במה לעצור את התופעה הזו, ובינתיים איש לא מקשיב".

לזר, חברה בוועד המנהל של האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי, יודעת על מה היא מדברת. 1,200 המטפלים המוסמכים החברים באגודה פוגשים על בסיס קבוע "מטפלים" שעברו קורס קצר, הדפיסו כרטיס ביקור, ומציעים בדיוק את אותם שירותים — על אף שהם נטולי הסמכה, וחלקם כלל לא מגיעים מדיסציפלינות אקדמיות מוכרות.

בניגוד למטפלי האגודה, המציבה לאנשיה קריטריונים לא פשוטים — תואר ראשון ושני במקצוע טיפולי (פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית, ייעוץ חינוכי ותרפיה באמנויות), ו–500–750 שעות התמחות — כל חיפוש בגוגל מעלה אינספור אפשרויות "נוחות" יותר.

מכללת עידן ההורות במרכז הארץ, למשל, מציעה מסלול ללימודי תעודה שנתיים, הכוללים מפגש בן יום בשבוע. עלות שנת הכשרה היא 12,500 שקל — 25 אלף שקל לכל המסלול, שמשלב לימודי ייעוץ זוגי ומשפחתי. במסגרת הלימודים נדרשים הסטודנטים בהתמחות "לא מוגדרת לפי שעות", שבמסגרתה הסטודנט צריך להתלוות לשני זוגות. במכללה מחדדים שלא מדובר בטיפול, אלא בייעוץ. כדי להתקבל לא צריך תואר ראשון במקצוע טיפולי, אך יש לעבור ריאיון אישי. בעידן הורות מסבירים כי הם "מסמיכים יועצים, לרוב אנשים מתחום הטיפול והחינוך או אנשים שעושים הסבה מקצועית. אחרי הסיום אפשר לעשות סדנאות והרצאות, עזרה בזוגיות, הדרכה להורים. אנו מצפים שאנשים שעובדים בתחום יהיו אחראים מספיק כדי לשלוח אנשים שזקוקים לטיפול למטפל".

במרכז י.נ.ר החרדי קצת פחות חד־משמעיים. שם מציעים מסלול לימודי תעודה בן שלוש שנים, שבמהלכו לומדים יום בשבוע בעלות של 8,600 שקל בשנה — 25,800 שקל לכל המסלול. הסטודנטים יידרשו ל–40 שעות התמחות, לעומת 750 שעות שדורשת האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי. בשיחה עם המכון שהוקם כעמותה נאמר כי "מדובר בתעודה מוכרת ממשרד החינוך, אך ניתן להשלים לתואר אם מגישים עבודה סמינריונית לאוניברסיטה בחו"ל שאי־אפשר למסור עליה פרטים, בשיחה הטלפונית".

בי.נ.ר לא מבטיחים מה יהיה אחרי שמסיימים ללמוד, אבל מדגישים שעם תעודה כזו "השמים הם הגבול — אפשר לפתוח קליניקה, לעבוד בעמותות, לעבוד במכון למתן ייעוץ או לפתוח מכללה וללמד ייעוץ זוגי".

עוד הסבירו כי הם מסייעים לסטודנטים להשתלב בשוק העבודה באמצעות מוקד שמקבל פניות של מטופלים שמופנים לסטודנטים. לשאלה אם מקבל התעודה הוא מטפל או יועץ מוסמך ענו בי.נ.ר: "אנחנו קוראים לזה ייעוץ, אבל בינינו, זה טיפול, כן?" בי.נ.ר גם יעזרו לכם לעשות השלמה לתואר ראשון ואם תרצו אפילו לדוקטורט בהתכתבות בקוסטה ריקה.

"כל אחד יכול לקרוא לעצמו מטפל"

ההתנהלות הזו אינה מפתיעה את אנשי האגודה המתוסכלים. "האנשים האלה מסיימים ללמוד, פותחים קליניקות ללא השגחה או הסמכה מגורם אחראי, ולציבור אין כל יכולת להבחין בין טיפול לבין ייעוץ ובין אדם מוסמך למי שלא", אומרת לזר. "לא מעט פעמים נתקלנו במטופלים שמשלמים מראש עבור טיפולי בזק שמבטיחים שיקום קשר זוגי תוך זמן קצר או שיטות טיפול לא מקצועיות, שמשאירות את המטופלים בפוסט־טראומה וזקוקים לטיפול נוסף".

אלישבע וקסלר, עובדת סוציאלית קלינית, מטפלת זוגית מוסמכת ומדריכה מוסמכת בטיפול משפחתי, מוסיפה כי "אנשים שעברו טיפול אצל יועץ לא מוסמך נמצאים במשברים עמוקים וזקוקים לאנשי מקצוע שידאגו להם וייקחו אחריות. בעקבות טיפול לא מוסמך, האמון של האנשים האלה נפגע והם מתייאשים. הם חושבים שאיש לא יכול לטפל בהם".

ד"ר גלית לזר
ד"ר גלית לזרצילום: הילה לזר

מפגש עם מטפל זוגי או משפחתי היא עניין הכרוך בעלויות גבוהות. "כד"ר שעובדת בצוות אני גובה 350 שקל לשעה, אבל כבר שמעתי על 600 שקל לשעה ולפעמים סכומים גבוהים אף יותר שגובים אנשים לא מוסמכים, כך שגם משלמים סכומים גבוהים וגם מקבלים טיפול שעלול להיות בעייתי".

בנוסף, העובדה שהשוק מוצף פוגעת ישירות בפרנסתם של אלה שעבדו קשה כדי לקבל הסמכה, אך מתחרים עכשיו עם ה"יועצים".

חברי האגודה אומרים כי המלחמה בתופעה צריכה להגיע משני מישורים: המישור החוקי והצרכני. באגודה נמצאים בתהליך חשיבה במטרה לקדם הגשת חוק שיסדיר את הנושא, ובינתיים הם מבקשים להתרכז בחינוך.

"עיקר העבודה שלנו היא ללמד את הצרכנים איך לבחור מטפל זוגי", אומרת לזר. "תעודת הביטוח הבסיסית היא ההסמכה של המטפל, ואז כמובן הכימיה בין המטפל לבין המטופל. אנחנו מנסים להעלות את המודעות אצל הציבור שזקוק לשירות הזה. חשוב שהפונים לטיפול לא יפעלו מתוך לחץ ומצוקה ויבחרו בשם של המטפל הראשון שקופץ להם בחיפוש בגוגל — אלא יבדקו היטב את מי הם פוגשים".

משה אלמגור, פסיכולוג קליני, מדריך בטיפול משפחתי וחבר במועצת ההסמכה באגודה, אומר כי "השוק אכן מוצף במטפלים שאין להם הכשרה מתאימה, מכיוון שזה שוק פרוץ — כל אחד יכול לקרוא לעצמו מטפל וזה יתפוס. הבעיה העיקרית היא שאין הסדרה למקצועות הפסיכותרפיה בחוק. ברגע שזה יקרה — הדברים ייראו אחרת".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "כשהציבור בוחר להיעזר במטפלים שהכשרתם אינה מוסדרת, עליו להיות מודע לכך ולקחת אחריות על בחירתו. כשלא מדובר במקצוע המוסדר בחוק וכשאין הצדקה ממשית, כל איסור או הנחיה לעסוק במקצוע כזה או אחר תפגע בחופש העיסוק".

ממכללת י.נ.ר נמסר בתגובה: "מטרות העמותה הן לקיים מרכז ללימודי ייעוץ וטיפול בפרט, בנישואין ובמשפחה ולפעול לפיתוח הפרט והעצמת תא הנישואין, ההורות והמשפחה. בהתאם לכך, אנו מקיימים לימודי תואר ראשון של האוניברסיטה הפתוחה למגזר הדתי והחרדי. תוכנית ההכשרה, כמו תוכניות על־אקדמיות נוספות שאנו מקיימים, מיועדות לבעלי תואר ראשון בהתאם לקריטריונים של משרד החינוך ואוניברסיטת בר־אילן".

מאוניברסיטת בר־אילן נמסר בתגובה: "מדובר בתוכנית להכשרה לתפקידי ייעוץ שאינם טיפול. התעודה אינה מקנה נקודות זכות אקדמיות של היחידה ללימודי המשך של בית הספר לעבודה סוציאלית בר־אילן. תוכנית זו נבחנת מחדש מדי שנה, ורק לאחר מכן ניתן לה האישור על הפיקוח האקדמי".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "מרכז י.נ.ר אינו שייך למשרד ואינו בפיקוחו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker