בג"ץ דורש מהאוצר לנמק מדוע ישללו נקודות זיכוי מעובדים זרים

בעתירה שהגישה ההסתדרות הכללית נטען כי התקנות החדשות מפלות לרעה את העובדים הזרים שהוזמנו ארצה וקיבלו היתרי עבודה כדין, בכך שהן מאלצות אותם לשלם מס בסך כ-500 שקל לחודש

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

בג"ץ החליט היום (ד'), בעקבות עתירה שהגישו שלושה ארגונים, כי על משרד האוצר לנמק מדוע החליט לבטל תקנות מס הכנסה הנוגעות לזיכויים ממס עבור עובדים זרים.

ביטול התקנות הללו שולל ממהגרי העבודה המועסקים בישראל כדין את זכאותם ל-2.25 נקודות זיכוי ממס הכנסה. המשמעות המעשית להחלטה, שכבר נמצאת בתוקף, היא הפחתה בשכר של עד 500 שקל נטו בחודש מההכנסה החודשית של כל עובד זר, שכר שממילא הוא מהנמוכים במשק.

עו"ד יחיאל שמיר

בעתירה שהגישה ההסתדרות הכללית באמצעות יועצה המשפטי עו"ד יחיאל שמיר ועל ידי עו"ד יפתח הרלינג, דנים השופטים אליקים רובינשטיין, יצחק עמית ומני מזוז. נטען בה כי התקנות החדשות מפלות לרעה את העובדים הזרים שהוזמנו ארצה וקיבלו היתרי עבודה כדין, בכך שהן מאלצות אותם לשלם מס בסך כ-500 שקל לחודש, אותו לא שילמו לפני כן. "מדובר בשינוי מדיניות רבת שנים, שכן עד לביטול התקנות, העובדים הזרים היו זכאים לנקודות זיכוי כפי שמקבלים עמיתיהם הישראלים או העובדים הפלסטינים", טוענת ההסתדרות.

עוד היא טוענת כי ביטול הזיכויים הוא בלתי סביר ופוגע בעיקרון השוויון וכמו כן הן חותר תחת הרציונל הבסיסי של דיני המס. בנוסף לכך, נטען בעתירה, ביטול הזיכויים סותר את ההסכם הקיבוצי בענף הבנייה שנחתם בין ההסתדרות והתאחדות הקבלנים ואשר הוצא לגביו צו הרחבה. הסכם זה מבקש לייצר, בין היתר, שוויון בתנאי השכר וההעסקה בין כלל העובדים בענף הבנייה, ללא קשר למוצאו של כל אחד מהם.

בנוסף להסתדרות הכללית, הגישו עתירה נגד ביטול נקודות הזיכוי לעובדים הזרים גם הסתדרות העובדים הלאומית והתאחדות חקלאי ישראל (באמצעות עוה"ד גאי כרמי וליעד זימן ממשרד עוה"ד ליפא מאיר ושות') ועמותת קו לעובד (באמצעות עוה"ד חני בן ישראל ומיכל תג'ר).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker