הממשלה: המטפלות במשפחתונים יהיו זכאיות למס הכנסה שלילי

3,700 מטפלות המפעילות מבתיהן משפחתונים שבפיקוח משרד הכלכלה נחשבות לעצמאיות - ולכן לא היו זכאיות להטבה עד כה

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

הישג למטפלות במשפחתונים שבפיקוח משרד הכלכלה: ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה שלשום את הצעת החוק שלפיה הן יהיו זכאיות מעתה למס הכנסה שלילי (החזר מס) מדי שנה.

משרד הכלכלה יצר במשך השנים מעמד כלאיים לעובדים עצמאיים המפוקחים על ידי המדינה. במקרה של המשפחתונים, 3,700 מטפלות המפעילות את המשפחתונים מבתיהן נחשבות לעצמאיות — דבר שמפלה אותן לרעה בתחום הזכאות למס הכנסה שלילי.

משפחתון בבת יםצילום: אלון רון

לדברי רחל אברהם — יו"ר איגוד המטפלות במשפחתונים, הפועל במסגרת ארגון כוח לעובדים — בעבודתן היומיומית המטפלות אינן עצמאיות: הן אינן רשאיות ליטול חופשה, אף לצורך ישיבת שבעה בעת אבל, אלא רק לאחר מציאת מחליפה מאושרת שתפעיל את המשפחתון מביתה.

נוסף על לכך, עליהן לעבור הכשרה במימון עצמי ולשפץ את הבית ולהתאימו לפעילות עם ילדים, בהתאם להנחיות של משרד הכלכלה. עם זאת, משרד הכלכלה רואה בהן עצמאיות ואינו רואה בהעסקתן קיום יחסי עובד־מעביד, אך המטפלות דורשות הכרה כשכירות לכל דבר.

שכירים זכאים להחזר הכנסה בכל שנה, אם הכנסתם מגיעה עד 6,700 שקל בחודש. זאת לעומת עצמאים הזכאים להחזר מס הכנסה פעם אחת בחמש שנים, וגם אז בניכוי של 25%. שכרה הממוצע של מטפלת הוא 5,200 שקל בחודש.

בארגון כוח לעובדים אמרו אתמול שהמטפלות מנהלות מאבק ממושך לשיפור בתנאי העסקתן ולהכרה בהן כשכירות — ואישור הצעת החוק, שלפיה המטפלות יהיו זכאיות למס הכנסה שלילי בהתאם לקריטריון החל על השכירים במשק, הוא נדבך בדרך להסדרת מעמדן כשכירות.

משפחתוני משרד הכלכלה הם מסגרת לגיל הרך שפועלת בבתי המטפלות. התשלום למטפלות נעשה על ידי ההורים, ומשרד הכלכלה מסבסד את עלות השתתפות הילד, בהתאם ליכולת ההשתכרות של ההורים, עד כדי תשלום מלא. כך ניתנת האפשרות לכ–15 אלף ילדים — שליש מהם ממשפחות המטופלות על ידי לשכות הרווחה העירוניות — לשהות בפיקוח משרד ממשלתי, דבר שמאפשר להורים לצאת לעבוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker