קהלני באגודה למען החייל: 
8 שנים, 3 מיליון שקל בשכר, וארגון שאיבד את עצמאותו

אביגדור קהלני מסיים בימים אלו את תפקידו כיו"ר האגודה למען החייל כמתוכנן ■ האגודה וקרן לב"י יוכפפו למועצת מנהלים אחת ■ במשך כל תקופת כהונתו של קהלני סבלה האגודה מגירעונות - אך המשכורות של בכיריה, ובהן אלה שלו, דווקא טיפסו

טלי חרותי-סובר

אחרי שמונה שנים וכשלושה מיליון שקל של שכר ברוטו, יעזוב תא"ל (מיל') אביגדור קהלני את תפקידו כיו"ר האגודה למען החייל. חגיגות הסיום המתוכננות, לפי הודעת האגודה, יהיו צנועות, ולא בכדי. בצה"ל הפנימו את הביקורת הציבורית על הפרידה מהרמטכ"ל, ומעבר לכך - ככל שמדובר באגודה למען החייל החגיגה קטנה מאוד. קהלני גם אינו עוזב מבחירה, אלא מאילוץ.

דו"ח ועדה בראשות אריה מינטקביץ', שנחתם בסוף 2011, דן בשתי העמותות הפועלות למען חיילים בישראל - האגודה למען החייל בראשות קהלני, וקרן לב"י, הקטנה ממנה, בראשות אשר גולדשלגר. אחד הנתונים שעמדו ברקע הדיונים היה הגירעון שצברה האגודה ב-2010 - 9 מיליון שקל (הסכום המצטבר משנים קודמות היה גבוה יותר), שנבע בין היתר מניהול בזבזני. בדו"ח נכתב עוד כי האגודה סובלת ממנגנון גדול מדי של עובדים, מהוצאות מוגזמות ומגבייה של סכומים גבוהים מדי עבור שימוש במתקניה ועוד.

אביגדור קהלני
אביגדור קהלני צילום: דניאל בר און

הוועדה המליצה לפרק את שני הגופים, העוסקים בפעילות זהה, ולהקים במקומם שני גופים חדשים - האחד שיעסוק בגיוס תרומות בלבד והשני שיפעיל את שירותי הרווחה.

ההמלצות עברו לא מעט גלגולים. ב-2014 במסגרת דיונים על רפורמות בצה"ל, הוחלט לקיים את המלצות ועדת מינקביץ' ולהקים שני גופים תחת מועצת מנהלים אחת.

עקרונית ניתן היה להעמיד בראש מועצת המנהלים החדשה את אחד משני יושבי הראש, קהלני או גולדשלגר. ואולם, שר הביטחון, בהודעה שהבהירה את חוסר האמון בשניהם, החליט להכפיף את הגוף הזה למינוי מטעמו - האלוף (מיל') יורם יאיר.

גולדשלגר עזב תחת מחאה נמרצת כבר בסוף 2014. לקהלני ניתן קצת יותר כבוד, והוא יעזוב את תפקידו בהסכמה בסוף החודש הזה.

חגיגות הסיום, כך הודיעה האגודה, יהיו צנועות. אך מה שלא היה צנוע בכל אותן שנים, נוסף על הגירעונות, היו משכורות בכירי העמותה, ובעיקר היו"ר, שנהנה בדין גם מפנסיה תקציבית נדיבה בשל שירותו הצבאי.

מנכ"ל השקליות מרוויח יותר מהיו"ר

באופן היסטורי, המשכורות של המנכ"ל ושל יו"ר האגודה למען החייל - שהיא עמותה רשומה - צמודות לשכרו של מנכ"ל משרד ממשלתי. במלים אחרות, היו"ר והמנכ"ל של האגודה אמורים לקבל שכר זהה לזה שמקבלים מנכ"לים של משרדי ענק כמו האוצר, החינוך והבריאות. באגודה לא תמיד התקיים יחס ישר בין המשכורות לגירעונות. כאמור, ב-2010 היה גירעון האגודה 8.8 מיליון שקל. בדו"ח 2011 נרשם דווקא עודף של 3.2 מיליון שקל אך המאזן השתנה מהר מאוד - ב–2012 דיווחה האגודה תחת קהלני על גירעון של 9.5 מיליון שקל, ושנה לאחר מכן על גירעון של 5 מיליון שקל.

מול הנתונים האלה עולה כי בעוד ב–2011 היה שכרו השנתי ברוטו של היו"ר 381 אלף שקל, את 2014 הוא סיים עם 459 אלף שקל ברוטו. ב-2012–2013, כזכור שנת גירעון, זינקו המשכורות בכ-20%. במהלך שנותיו באגודה למען החייל שלשל קהלני לכיסו משכורות ברוטו בסך יותר מ-3 מיליון שקל.

אגב, לא מדובר במשכורת הגבוהה ביותר באגודה. השכר של אנשי רשת חנויות הנוחות של האגודה, השקליות (לשעבר השק"ם), שמכונות כיום כוורת, גבוה אפילו יותר מזה של היו"ר, ששכרו גבוה מזה של המנכ"ל. השכר הגבוה ביותר ב-2014 באגודה למען החייל היה של מנכ"ל כוורת, קרוב לחצי מיליון שקל - גבוה יחסית לשכרו שנה קודם לכן.

בין חמשת מקבלי השכר הגבוה גם סמנכ"ל הכספים של השקליות שאוחדו בשנים האחרונות עם האגודה. שלושת האחרים הם היו"ר, המנכ"ל, ששכרו ב-2014 היה 431 אלף שקל, קצת פחות מסמנכ"ל גיוס אמצעים - 449 אלף שקל, קרוב יותר לשכר היו"ר.

"הגירעון - בגלל 
בלאי בבניינים"

באגודה למען החייל לא מתכחשים למשכורות הנאות, אך טוענים כי הקפיצה נבעה מתיקון בהצגת הנתונים (מה שמעלה את השאלה מה היה השכר ברוטו האמיתי בשנים שלפני כן).

"שכר הבכירים שלהלן לא עלה כלל מ-2012 ל-2013", נמסר מהאגודה. "ב-2013 תוקן אופן הצגת הנתונים, כך שהדיווח לשנה זו כלל את השכר ברוטו וכן את השווי למס (רכיבים כגון שווי רכב ושווי טלפון). שכר היו"ר ומנכ"ל האגודה מאושרים על ידי הוועד המנהל של העמותה, ושכרם צמוד למנכ"לי משרדים ממשלתיים. יודגש כי בשנים האחרונות יו"ר האגודה ומנכ"ל האגודה הפחיתו משכרם ביוזמתם".

גם לנושא הגירעונות המתמשכים יש הסבר: "העודף/גירעון השנתי המוצג בדו"חות המאוחדים כולל פחת של כ-10 מיליון שקל מדי שנה, בגין בלאי של מבני האגודה המשמשים לכמיליון לינות חיילים ואנשי צבא בכל שנה. חשוב לציין כי בנטרול הפחת הזה, בכל שנה האגודה מסיימת בעודף. בנוסף לכך, ב-2007 היה הגירעון המצטבר כ-22.5 מיליון שקל, והוא צומצם בעקביות מאז עד לכ–1.2 מיליון שקל ב-2014"

על מסיבת הסיום נאמר: "בתום שמונה שנים בתפקיד יו"ר האגודה, צפוי להיערך אירוע פרידה מקהלני, שבו ישתתפו שר הביטחון והרמטכ"ל. האירוע יהיה צנוע ויתקיים בבית החייל. לא ישתתפו אמנים בתשלום אלא חיילים אמנים, ויוגש כיבוד קל בלבד".

כמו כן מהאגודה נמסר כי "אביגדור קהלני מסיים בימים אלו את תפקידו כיו"ר האגודה למען החייל כמתוכנן זאת בתום שתי קדנציות כמתחייב מתקנון האגודה למען החייל. קהלני לא אולץ או התבקש לסיים את תפקידו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker