בית הדין לעבודה בחיפה יוצא נגד חברות כוח האדם: "צינור תשלום בלבד"

בית הדין לעבודה אסר על עיריית חיפה לקלוט עובדת חדשה מהמנין במקום עובדת קבלן שפוטרה ■ בית הדין: "ההעסקה באמצעות חברות כוח אדם הייתה פיקטיבית"

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

בית הדין האזורי לעבודה בחיפה קיבל בסוף השבוע שעבר בקשה למתן צו זמני לאיסור העסקת עובדת חדשה במקום עובדת קבלן, לאחר שקבע כי ההעסקה הקבלנית במקרה הנדון היא העסקה פיקטיבית. בית הדין קבע כי "ההעסקה באמצעות חברות כוח אדם הייתה פיקטיבית, כאשר חברות כוח האדם מהוות צינור תשלום בלבד".

את הבקשה לצו הגישה עמותת קו לעובד בשם שיר אבירם - אחות מוסמכת שהועסקה במשך 13 שנים מטעם עיריית חיפה בבתי ספר תיכוניים, באמצעות חברות קבלן שהתחלפו. אבירם קיבלה מדי שנה בסוף שנת הלימודים מכתב פיטורין מחברת הקבלן המעסיקה אותה, אך השנה, בשונה משנים קודמות, לא נקלטה בתחילת שנת הלימודים. עיריית חיפה טענה כי העסקת אחות בבתי ספר תיכוניים תבוצע השנה באמצעות העסקה ישירה ובחודש ספטמבר אף פירסמה מכרז חיצוני בעניין, מבלי ליידע את אבירם על קיומו.

צילום: רויטרס

השופטת איריס רש אסרה על העירייה לקלוט עובדת קבלן חדשה במקום עובדת הקבלן והורתה על ביטול מכרז חיצוני שפרסמה העירייה ועל פרסום מכרז פנימי בהקדם, במסגרתו תוכל אבירם להגיש מועמדות, על מנת שתיקלט כעובדת העירייה (מן המניין) במודל העסקה ישירה.

קליטת אחיות בהעסקה ישירה היה אחד מן הנושאים שנדונו והוסכמו במהלך יולי 2015 בהסדר שנחתם בין שר האוצר ליו"ר ההסתדרות, אולם הסכמות אלו לא סייעו לאבירם ועד כה לא ברור על אילו אחיות הן חלות, וכיצד יתפרשו וייושמו.  

טרם התקבלה תגובת עיריית חיפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום