הגז לא מזיז לו. השבת כן

מכיוון שדרעי הגיע לזמן קצר מראש, הוא לא ממש הספיק, או אולי לא ניסה, לייצר תוכניות חדשות

טלי חרותי-סובר

השר אריה מכלוף דרעי עשוי לעזוב בקרוב את משרד הכלכלה. לא בקריאות שמחה וצהלולים יעזוב השר, אבל גם לא בעצב גדול.

העילה לעזיבה היא לכאורה מתווה הגז. מאחורי העילה הזאת מסתתרת עוד אחת: השבת. דרעי כיהן בקושי חצי שנה בתפקידו, אבל אנשי משרדו יודעים לספר שאם היה משהו שהוציא אותו מדעתו, היה זה חילול השבת — נושא שהמשרד שעליו הופקד היה אחראי עליו.

אריה דרעי במליאת הכנסת
אריה דרעי במליאת הכנסתצילום: אמיל סלמן

בניגוד למשרדים אחרים שדרעי מכיר, כמו משרד הפנים, הרי שמשרד הכלכלה הוא זה שמאפשר לגלגלי המשק לנוע, בין היתר, על ידי מתן היתרי עבודה ביום הקדוש. בכל פעם שהנושא הזה עלה, חש דרעי חיבוטי נפש כואבים ואמיתיים. מצד אחד הוא השר של כולם, מצד שני הוא אדם חרדי ושמירת השבת באמת חשובה לו. לא לחינם פורסמה רשימת העסקים שקיבלו היתרי עבודה בשבת (שיימינג חרדי) במשמרת שלו, בנימוק של שקיפות, אחרי שכל השרים הקודמים התנגדו לכך.

ייתכן כי אם היה מבין עד כמה יצטרך לעסוק בהיתרי עבודה בשבת או בשאלה אם יש די פקחים שיוכלו לעצור עבודה בשבת, אולי לא הוא היה לוקח את התפקיד מלכתחילה.

דרעי, שכעת יוכל לנשום לרווחה, כאילו בא מראש למשרד לזמן קצר מאוד. למשל, הוא לא החליף אף אחד מן הבכירים בשני המשרדים שעליהם היה מופקד — עמית לנג, מנכ"ל משרד הכלכלה נותר במקומו, כמו גם מנכ"לית המשרד לנגב והגליל. על שניהם היו לו רק מלים טובות לומר, כמו גם על מיכל צוק, המשנה למנכ"ל משרד הכלכלה המטפלת בנושא תעסוקה, על המדען הראשי אבי חסון ועל בכירים נוספים. טביעות אצבעותיו אמנם נראו במכון התקנים ומעט גם בתחום המועצה לצרכנות, אבל נדמה היה כי דווקא דרעי, שהיה סמל של מגזריות, ידע לשמור על ממלכתיות. בניגוד לציפייה, לא היתה לו כלל בעיה עם נשים, והמינויים היחידים שעשה היו אנשי אמונו — העוזרים, וכן נשות הלשכה שעסוקות בעיקר באדמיניסטרציה, וכיום כולן חובשות שביסים. למעט אלה, דרעי קיבל את מה שהמשרד נתן.

הוא גם לא התעקש על תפקידים שהיה לו ברור שיהיו בעייתיים במיוחד. אחרי חשיפת TheMarker את העובדה כי בשל היותו עבריין מורשע לא יוכל להיות נציג ציבור בבתי הדין לעבודה — אך כשר הכלכלה יהיה זה שימנה אותם — העביר בקלות את התפקיד לקולגה מש"ס, השר לענייני דתות.

מכיוון שדרעי הגיע לזמן קצר מראש, הוא לא ממש הספיק, או אולי לא ניסה, לייצר תוכניות חדשות. אחד הדברים שהוא עשה במהירות היה לתקן את מה שנראה לו כעוול, וכך דאג לבטל תקנה מימי יאיר לפיד, שקבעה כי למען קבלת סבסוד במעונות יום של המדינה, יידרש גם האב להוכיח כי הוא עובד. תקנה זו, שאמורה היתה לעודד גברים חרדים לצאת לעבודה, בוטלה כלא היתה.

אף שלא הציג תוכניות שלא נשמעו בעבר, דרעי בא לעבוד. בשבועות הראשונים עסק בלימוד אינטנסיבי של החומר, והחל לקדם כבולדוזר תוכניות שנזקקו לרוח גבית בתחומים שונים. הוא הודיע על קידום תוכנית הצפון, תמך בנושא העסקת ערבים וחרדים ופעל לשינוי המיוחל זה שנים של החוק לעידוד השקעות הון בפריפריה. כל הדברים האלה היו שם לפניו, אבל בזמן הקצר הוכיח ענייניות, בקיאות עד כמה שאפשר ורצון לעבוד, מבלי להפסיק לסבול בשם השבת. ואז הגיע מתווה הגז, וגאל אותו מהתחבטויותיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום