עמותת גמלאי המדינה: ימי כיף, נופשונים וטיולים לחו"ל - על חשבון בריאות וסיעוד

עמותת גמלאי המדינה בפנסיה תקציבית שהקימה ההסתדרות, מעדיפה להוציא מיליוני שקלים מכספי גמלאיה דווקא על ימי כיף וטיולים בארץ ובעולם ■ גמלאי חבר שאינו יכול לצאת מהבית ליום כיף - נשאר ברוב המקרים בידיים ריקות

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

קרן גמלאי המדינה בפנסיה תקציבית נהנית מתקציב של 20 מיליון שקל. לא זו בלבד שאינה מתאמצת לצרף אליה את כלל גמלאי המדינה - היא אף מקיימת פעילויות שמתאימות רק לחלק מהחברים בה.

לפני כשמונה חודשים נחשפה ב–TheMarker קרן סודית שמיועדת לגמלאי המדינה בפנסיה תקציבית. על פי אותו תחקיר, כבר ב–2008 הגיעה המדינה עם ההסתדרות להסכמה שלפיה יועברו בכל שנה 450 שקל צמודים למדד בעבור 22 אלף גמלאיה - ובסך הכל עד היום 51 מיליון שקל. בכסף הזה, שבו תשלוט עמותה מיוחדת שתוקם בעבור הנושא, ישתמשו לרווחת הגמלאים בתחומים כמו תרבות, בריאות ונופש.

אריאל יעקבי, יו"ר הסתדרות עובדי המדינה
אריאל יעקבי, יו"ר הסתדרות עובדי המדינהצילום: ניר קידר

לבקשת ההסתדרות, המדינה המתינה עם העברת הכסף עד שהוקמה עמותת גמלאי המדינה בפנסיה תקציבית. כיום יש לה הנהלה, מנכ"ל ומשרדים, וגם לא מעט מיליונים בקופתה - שהועברו ב–2013 באופן רטרואקטיבי. אף שמדובר בכ–20 מיליון שקל, מסתבר שהסכומים הגדולים האלה אינם מגיעים לכלל הגמלאים, וגם לא משתמשים בהם לכל הפעילויות שעליהן התחייבה העמותה.

כיום יש בידי העמותה שמות של 15 אלף איש מבין הגמלאים. לטענתה, המדינה צריכה להעביר לה את כל השמות - אלא שבאגף הממונה על השכר טוענים כי חוק צנעת הפרט אינו מאפשר את העברת הפרטים, וכי יש דרכים אחרות להגיע לאותם גמלאים וליידע אותם על פעילות העמותה. כרגע מתנהל תהליך משפטי בנושא בין ההסתדרות למדינה. עם זאת, חשוב לציין כי מדובר בעובדים שכולם היו מאוגדים בהסתדרות, לכן לא ברור מדוע העמותה, שהוקמה מטעם ההסתדרות, אינה מסוגלת להגיע לחבריה.

גרוע מכך, העמותה אמנם מקבלת בעבור כל גמלאי את הסכומים, אך רק מעטים נהנים מהם, מכיוון שהיא מתרכזת בפעילות בתחום אחד - ימי כיף וטיולים. "ומה עושה גמלאי שהמדינה משלמת בעבורו 450 שקל צמודים למדד בשנה ולא יכול לצאת ליום כיף בחמת גדר או יותר מזה - לטיולים מאורגנים ומסובסדים בפורטוגל?", שואלים גמלאים מתוסכלים, שגם בעבורם מועברים כספי משלם המסים. "מדוע הכסף הזה, השייך לנו, אינו מגיע אלינו, ישירות לכיסינו, כדי שנוכל לעשות בו כרצוננו, אלא עובר דרך מנגנון שאינו מתחשב בצרכים האמיתיים של הגמלאי?"

"מעטים מסוגלים לעמוד בטיולי חוץ"

גילה גמליאל
גילה גמליאל, השרה לשוויון חברתיצילום: אוליבייה פיטוסי

לטענות הגמלאים שאינם מעוניינים או יכולים לקחת חלק בימי הנופש יש בסיס. באחרונה פירסמה העמותה חוברת מהודרת שבה היא מספרת על הישגיה. השרה לענייני גמלאים, גילה גמליאל, פותחת אותה ומאחלת לגמלאים שנה טובה במיוחד. היא כותבת כי "ישראל הנפלאה, כאומה ומדינה, לא היתה מגיעה עד הלום אילולא מאמציכם הכבירים". ממשרדה של גמליאל נמסר כי לא ידוע על הברכה הזאת, והם לא לגמרי מכירים את העמותה ופועלה.

ברכות נוספות לגמלאים נכתבו על ידי אריאל יעקבי, יו"ר העמותה ויו"ר הסתדרות עובדי המדינה, וכן אהוד סרפיאן, מנכ"ל העמותה. בברכות הנלוות נכתב גם כי על פי ההסכם זכאים החברים ל"סבסוד בעבור נופש בישראל, נופש בחו"ל, טיולים חד־יומיים, ימי כיף, מסיבות, אירועים, הדרכה סיעודית 
וקורסים שונים".

בדיקת הפעילות שבה מתהדרת העמותה בחוברת, מוכיחה כי העמותה אכן נהפכה למשרד נסיעות מסובסד. היא מציעה טיולים במחיר נמוך מאוד לסיציליה (700 שקל לגמלאי), פראג (1,000 שקל לגמלאי), פורטוגל וברצלונה, ימי כיף בחמת גדר, חמי געש וחמי יואב (50 שקל ביום) ונופשונים בני חמישה ימים באילת (150 שקל לגמלאי). את ימי הכיף והטיולים ניתן להזמין, כך על פי החוברת, במשרדי העמותה, אלא שלשם כך אין צורך בעמותה אלא בהעסקת משרד נסיעות.

מה שחסר בחוברת הן אותן פעולות המיועדות גם למי שאינו חושק בימי כיף - למשל, בתחום הבריאות. "כל הכסף יוצא על טיולים מחוץ לבית, בעבור מעטים שמסוגלים לעמוד בכך", אומר גמלאי מתוסכל, "ואין מי שיגן על מי שלא. טיולים זה דבר מהנה וחשוב, אך בריאות חשובה עוד יותר".

אהוד סרפיאן, יו"ר עמותת גמלאי המדחנהצילום: תומר אפלבאום

העמותה: "השימוש בפעילותנו עולה"

בכיר בשירות המדינה המכיר את הנושא, טוען כי יש חשיבות שהעמותה תפעל לכלל צורכי הגמלאים באשר הם, וכי הפעילות חייבת להתרחב לכל התחומים. עם זאת, המדינה מסתפקת בדו"ח של רואה חשבון שמציגה לו העמותה, המוכיח כי לא נעשה בכסף שימוש חורג, למשל, לצרכים פוליטיים. על ההחלטה בנושא השימוש בכסף אחראים אנשי העמותה עצמם, בפיקוח רשם העמותות.

מן העמותה נמסר בתגובה: "למרות הקשיים שמערים משרד האוצר, שמסרב עדיין בתוקף להעביר את שמות הגמלאים הזכאים לפעילות הקרן, ואף שטרם התקבלה החלטה בתביעה שהגישה הסתדרות עובדי המדינה לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב בעניין זה, הצליחה הקרן להרחיב את פעילותה באופן משמעותי. הקרן משרתת כיום כ–15 אלף גמלאים, וזאת לאחר שבתקופה המקבילה אשתקד היה מספר הנרשמים כ–7,000 - עלייה של יותר מ–100%. עלייה גם קיימת במספר המשתמשים בפעולות הקרן: 16 אלף משתמשים ב–2015 לעומת כ–10,000 גמלאים משתמשים ב–2014.

"בנוסף לנופשים, מקיימת הקרן הרצאות גם בנושאי בריאות ובנושאים אחרים כמו מיצוי זכויות. במהלך 2015 קיימה הקרן הרצאות בתדירות של כארבע בחודש, וב–2016 בכוונתנו להרחיב את המספר. בכוונת הקרן אף לקיים פעילות ב–2016 לטובת גמלאים שאינם יכולים לצאת מהבית. התוכנית כוללת הגעה של צוותים לבתי הגמלאים והדרכתם בענייני בריאות, זכויות וסיעוד.

"העמותה מקיימת את אירועי גמלאיה באילת, ואנשי העמותה, שבעה בסך הכל, מגיעים לאירוע כדי לתת את השירות המיטבי לכ–1,500 הגמלאים שזקוקים לכך סביב השעון. אנו דוחים בתוקף את הקביעה שמדובר בנופש. זו עבודה לכל דבר ועניין הכוללת מתן מענה לצרכים של הגמלאים סביב השעון וליווי של נציגי העמותה לפעילויות השונות. יתרה מכך, עלות הוצאתם של העובדים לאילת נמוכה באופן משמעותי משכירת סוכנים לאירוע".

ב–2014 יצאו מיליון שקל מקופת הקרן, ואולם הקרן בחרה לא לענות על השאלה כמה כסף הוציאה במהלך 2015.

מי שומר על הגמלאים?

את מחיר ההסכם שנעשה ב–2008 בין המדינה להסתדרות משלמים כיום גמלאים מתוסכלים. על פי אותו הסכם נדרשת העמותה להעביר לאגף הממונה על השכר באוצר דו"ח של רואה חשבון שלא נעשה שימוש לא נאות בכסף, אך אין מתפקיד הממונה, או כל אחד אחר, לבדוק את התכנים. במלים אחרות, העמותה יכולה להמשיך לשלוח אנשים לשבוע בסיציליה ב–700 שקל, ואיש לא יזכיר לה כי סעיף הבריאות חשוב לא פחות, אם לא הרבה יותר.

מאגף הממונה על השכר נמסר כי ידי המדינה כבולות, וכי ההסתדרות היא זו שאחראית על התוכן, אלא שמדובר בתופעת החתול ששומר על השמנת. המדינה מממנת את העמותה הזאת לבדה, אך לא נדרשת לפקח על המקור שאליו מגיעים כספי המסים, ובכך לדאוג שהכסף המועבר בדין מגיע לכלל הגמלאים, ובעבור כל המטרות לשמן הוקמה העמותה - ולא רק חלקן.

מהאוצר נמסר: "אגף השכר במשרד האוצר פועל לוודא כי העמותה תסייע לגמלאים בהתאם להסכם שנחתם עם ההסתדרות. האגף בוחן את אפשרויות הפיקוח, במטרה לסייע לרווחת 
כלל הגמלאים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker