בדרך לשוויון מגדרי? יותר נשים משתלבות במסלולי לימודים "גבריים"

בשנת הלימודים האחרונה גדל מספר הנשים שהצטרפו לאקדמיה, בייחוד בתחומים כמו מינהל עסקים, כלכלה וחשבונאות ■ 
עם זאת, גברים עדיין שולטים במקצועות ההנדסה, ונשים הן הרוב הגדול במקצועות הטיפול

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

יותר ויותר נשים מצטרפות לאקדמיה: בשנת הלימודים האחרונה (2013–2014), נשים היוו 59.5% מבוגרי התואר הראשון, 60.7% מבוגרי תואר שני וכמחצית (49.7%) ממקבלי התואר השלישי - כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. הנתונים מצביעים על עלייה לעומת שנת הלימודים הקודמת, אז היו 57.2% מהסטודנטים לשנה ראשונה במוסדות ההשכלה הגבוהה נשים.

מהנתונים עולה כי נרשמה נוכחות נשית מוגברת במקצועות שנחשבו בעבר "גבריים". בשנת הלימודים תשע"ג (2012–2013), 55.9% מהסטודנטים לשנה ראשונה במינהל עסקים היו נשים, כמו גם 60.7% מהסטודנטים למשפטים, 54.8% מהסטודנטים לחשבונאות, 47.9% מהסטודנטים לכלכלה ו–50.5% מהסטודנטים לרפואה.

עם זאת, עדיין ניתן לראות סטטוס־קוו מגדרי ברור, כאשר גברים עדיין שולטים במקצועות ההנדסה בעוד נשים הן עדיין הרוב הגדול במקצועות הטיפול. מאז שנת 2000 נראית עלייה אטית של כאחוז בשנה בכניסת נשים ללימודי ההנדסה - אך עדיין שיעור הנשים בלימודי מדעי המחשב הוא 27.4%, ואף נמוך יותר בלימודי הנדסת מחשבים (23.7%). רק 13.9% מהסטודנטים להנדסת חשמל הן נשים.

בכל תחומי "הצווארון הוורוד" שיעור הנשים נשאר גבוה במיוחד: 75.5% מהסטודנטים לסיעוד, 89% מהסטודנטים לעבודה סוציאלית, 93.1% במדעי התזונה, 97.5% בהפרעות בתקשורת ו–98.9% בריפוי בעיסוק הן נשים.

פרופ' דליה מור, דקאן הפקולטה למדעי ההתנהגות במכללה למינהל, טוענת כי הצטרפות הנשים למקצועות שנחשבו בעבר גבריים, כמו כלכלה או ראיית חשבון, אינה מעידה על שיפור במעמדן - אלא שייכת לתנודות שמתרחשות בשוק העבודה, ומעידה על ירידה ביוקרת המקצועות הללו. לדבריה, "יותר נשים פונות לאקדמיה מגברים, מה שאומר ששיעורן בכל המקצועות יגדל. נשים כיום יותר מעיזות ופונות למגוון יותר רחב של מקצועות. פעם שכנעו נשים שהן לא טובות במקצועות ריאליים, אבל כיום הן כן הולכות למקצועות האלה. עם זאת, זה לא מעיד על שיפור משמעותי או התקדמות לעבר שוק עבודה שווה יותר. מה שנחשב פעם למקצוע יוקרתי וגברי אינו יוקרתי כיום, בזמן שהגברים עוזבים את המקצועות הללו בשביל היי־טק והנדסה, שם גם מרוויחים יותר, הנשים מוצאות עצמן משתלבות בתחומים שבהם יש שוק עבודה מוצף".

למה נשים לא לומדות הנדסה?

"בדימוי, המקצועות המתמטיים הם מקצועות שלא מתאימים לנשים, כי לגברים יש, על פניו, יתרון יחסי בתחומים של תפישה מרחבית ותפישה מתמטית. בעבר זה היה נכון, מכיוון שזה מה שנשים למדו בבתי הספר, אלה הכישורים שטיפחו בהן. הדימוי הזה עדיין קיים, גם אצל נשים שכן מסוגלות, אבל חושבות שהן לא מתאימות ללמוד או לעבוד בזה. נשים גם לא הולכות להיי־טק, מכיוון שזה תחום תובעני שכולל שעות עבודה ארוכות, נושא בעייתי לנשים בגיל צעיר, שרוצות להקים משפחה ומעדיפות לא לתמרן בין שני העולמות".

גברים, מצד שני, לא פונים למקצועות טיפוליים, וגם כיום הם ממשיכים למשוך נשים.

"במקצועות הטיפוליים השכר נמוך ולא אטרקטיבי לגברים שצריכים לפרנס משפחות. נשים עדיין פונות למקצועות הללו בגלל סטריאוטיפים חברתיים וגם בגלל הכישורים שמטפחים אצלן מגיל מאוד צעיר".

לעומת מור, פרופ' חיה שטייר, פרופסור לסוציולוגיה ולימודי עבודה באוניברסיטת תל אביב, טוענת כי כניסת הנשים למקצועות הללו כן תשפר את תנאי השכר שלהן בטווח הארוך, אך אינה מקדמת את השוויון המגדרי. לדבריה, "נשים לא פונות למקצועות האלה מכיוון שהן מרוויחות בהם פחות או בגלל שהם לא יוקרתיים יותר. כשיותר נשים מצטרפות, הן מעלות את השכר ואת רמת החיים שלהן. הצטרפותן אמנם מצמצמת את הפערים בשכר, אך הפערים עדיין גדולים. זה משפר את תנאי העבודה של הנשים, אבל זה בהחלט לא אומר שהגענו לשוויון מגדרי".

מנהלת במשרד
מדריך רכש חברתי חדש בלשון נקבה

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker