ניסנקורן השמיע נאום זועם בבית הדין בעניין הוועד באמדוקס ועזב באמצע הדיון

יו"ר ההסתדרות: "המעסיקים ראו שפסק דין פלאפון אינו מאפשר להם לפעול כנגד הקמת ארגוני עובדים במסגרת ההסתדרות, אז הם מצאו דרך אחרת"

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן השמיע אתמול (ד') בבית הדין הארצי לעבודה דברי זעם נגד הקמת ועד העובדים הפנימי בחברת ההיי טק אמדוקס. ניסנקורן הופיע באולם אף שלא חויב להתייצב - ועזב במפתיע את האולם מיד בתום דבריו, בלי להמתין להחלטת השופטת ורדה וירט-ליבנה.

הדיון התקיים בערעור שהגיש הוועד הפנימי באמדוקס (הפועל במנותק מההסתדרות) על החלטת בית הדין האיזורי לעבודה בתל אביב ולפיה ועד זה אינו יכול להחשב כארגון עובדים יציג.

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורןצילום: עופר וקנין

הרקע לדיון הוא טענות הדדיות שמשמיעים זה כלפי זה הוועד הפנימי שהוקם באמדוקס, בראשות דן הוד וליאור בטנשטיין והוועד שהוקם על ידי ההסתדרות, בראשות אורי פנחסי. כל אחד משני הוועדים טוען כי האחר לא צבר מספר מספיק של חתימות עובדים בכדי להיות מוכר כארגון היציג של עובדי החברה.

ניסנקורן, שהיה כעוס לכל אורך דבריו, הזהיר מפני "תופעה חדשה, של אטומיזציה ביחסי העבודה, שאסור להקל ראש מפני סכנותיה". לטענתו, מדובר בגופים שקמים במקומות שבהם ההסתדרות יזמה לראשונה הקמת ועדים, המנסים לבטל את ההתארגנות הראשונית. "סיטואציה כזאת אסור להרשות כי מדובר בוועדים מטעם (הנהלות החברות – ח"ב) החותרים תחת היציבות של יחסי עבודה", הוא אמר. ניסנקורן מנה את מקומות העבודה בהם קמו "ועדים מטעם", כטענתו: אמדוקס, מנורה- מבטחים, בית חולים לניאדו ועמותת מגן הלב. "המעסיקים ראו שפסק דין פלאפון אינו מאפשר להם לפעול כנגד הקמת ארגוני עובדים במסגרת ההסתדרות, אז הם מצאו דרך אחרת", הוא טען.

אורן עדי, עובד באמדוקס שנכח באולם הביע את צערו על עזיבתו של ניסנקורן את הדיון. הוא האשים את פעילי ההסתדרות ב"התנהגות ביריונית" והוסיף כי הועד הפנימי באמדוקס הוקם "כי חשוב שנוכל לייצג את עצמנו מול הנהלת החברה ללא התערבות של גוף חיצוני כמו ההסתדרות בהחלטות שלנו ובפעילות שלנו". הוא הכחיש את טענת באי כוח ההסתדרות לפיה הוועד הפנימי פועל מטעם הנהלת אמדוקס ועל דעתה.

בא כוח הוועד הפנימי, עו"ד איתמר נצר, טען כי "ההסתדרות מנסה להשתמש בתיק שלנו כדי ליצור מצב שבו היא תהיה מונופול בתחום ייצוג העובדים".

מנגד, באת כוח ההסתדרות, עו"ד ארנה לין, אמרה כי לא ניתן להתייחס לוועד הפנימי באמדוקס כארגון עובדים מכיוון שהאידיאולוגיה הבראשיתית שלו היא של מניעת יחסי עבודה קיבוציים, תמיכה בחוזים אישיים ושמירה על מאזן הכוחות הקיים בחברה (בין ההנהלה לעובדים – ח"ב). "ככל שהוועד הפנימי נוהג להכפיש ארגון עובדים אחר, במקרה זה ההסתדרות, משמיץ את דמי החבר שלה ואת עלויות התפעול שלה ומאפיין אותה כגוף זר, זה אינו ארגון עובדים אוטנטי", היא טענה.

השופטת וירט ליבנה הודיעה כי תודיע בקרוב על פסק דינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker