אגד תסדר: 40 אלף שקל - ויש לכם תואר מ"הקייטנה"

חברת אגד שילמה כ-2.5 מיליון שקל לחברת מורג יועצים, שבבעלות אריה חממי, עבור תואר ראשון בניהול תחבורה לעובדיה מאוניברסיטת IUBL בחרסון שבאוקראינה - אך המוסד שבו למדו העובדים כלל לא מוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה

טלי חרותי-סובר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת אגד שילמה 2.5 מיליון שקל לחברה שמציעה תארים אקדמיים - מבלי שהחברה קיבלה הכרה לכך מהמועצה להשכלה גבוהה. את הסכום שילמה אגד לאריה חממי, הבעלים של חברת מורג יועצים, שבנוסף לייעוץ גם יוזם ועידות גדולות, כמו ועידת ישראל לתחבורה שנערכת בכל שנה, ובמכללת מורג שפתח הוא מציע מגוון של לימודי תעודה, ואף "מסלול אקדמי". התעודה שהוענקה לעובדי אגד היא מ-2014.

באותו "מסלול אקדמי" - שהמועצה להשכלה גבוהה בישראל אינה מכירה - מציע חממי תואר ראשון בניהול תחבורה. מתברר שאת התואר הזה מעניקה, לכאורה, אוניברסיטת IUBL מחרסון שבאוקראינה, שאותה הוא מציג גם כמוסד מקליפורניה, ואת לימודיה הוא מייצג בישראל.

עקיבא פרדקין. בכירים במשק קיבלו באמצעותו דוקטורט מ–IUBL

עם חברי הפורום האקדמי, כפי שהם הופיעו באתר מורג עד לאחרונה, נמנה גם פרופ' עקיבא פרדקין, שבשנות ה-90 ישב בכלא שנתיים על עבירות מרמה. כפי שנחשף באחרונה ב–TheMarker, בימים אלה משווק פרדקין, לשעבר מנכ"ל המכללה למינהל, את IUBL לכל דיכפין, ודרכו בכירים במשק עשו דוקטורט בהתכתבות. אגב, גם לחממי יש תואר ד"ר מאותו מוסד.

פרט לפרדקין, ברשימת חברי הפורום האקדמי של התוכנית שחממי מציע מופיעים שמות של דוקטורים נוספים: ד"ר דוד שוורץ וד"ר שמריהו הלל, שמופיעים גם בוועדה המייעצת לוועידת התחבורה, וכן ד"ר תומר גודוביץ'. לדברי גודוביץ', "הסכמתי ברמה העקרונית להיות חלק מהפורום לפני שנתיים, אבל רציתי לדעת במה מדובר, מכיוון שחממי לא סיפק עוד מידע, התהליך לא נמשך. כיום חממי משתמש בשמי ללא הסכמתי. אני לא תומך בו, ואין לי יד ורגל במיזמים שהוא מייצר".

התואר המוצע ממורג ואוניברסיטת IUBL שבאוקראינה

40 אלף שקל לתואר

התארים שחממי רשאי לכאורה להעניק בישראל בשם אוניברסיטת IUBL בחרסון אינם מוכרים בישראל, ובשנים האחרונות אף פירסם משרד החינוך מודעה בעיתונות שלפיה כל אחד המתארים - ראשון, שני או שלישי - המוענקים באמצעות אוניברסיטה זו אינם תקפים. לדברי משרד החינוך, אוניברסיטת IUBL מחרסון אף לא מוכרת באוקראינה. יתרה מכך, חיפוש מאומץ באתר האוניברסיטה IUBL לא העלה לימודי תואר בניהול תחבורה.

למרות כל אלה, חברת אגד חברה לחממי ושילמה לו עבור תואר ראשון בניהול תחבורה מאוניברסיטת IUBL לעובדי החברה. בתוכנית השתתפו יותר מ–60 עובדים, שעבור כל אחד מהם שילמה אגד 40 אלף שקל. לפי ההסכם עם חממי, כל עובד יקבל תעודה בעברית, אף שתעודות מאוניברסיטאות בחו"ל לרוב נשלחות בשפת המקור, וכפי הנראה הונפקו בישראל.

סטודנטים מבין עובדי אגד שקיבלו את התעודה מספרים כי הלימודים לתואר היו כמו "קייטנה בכפר המכבייה. זה אמור היה להיות 600 שעות, אבל מעשית היו אולי 60 שעות. אנשים באו והלכו, אבל כולם קיבלו את התואר". חממי, שהיה אחד ממנחי הקורס, גם ביקש מהם לכתוב עבודת גמר - ועבור התרגום שלה לאנגלית ביקש עוד כסף.

בנוסף לתואר הראשון, חממי הציע גם תואר שני מ-IUBL, אך באגד החליטו לוותר עליו. כמו כן, הציע חממי לאגד קורס דירקטורים במכללה שלו, ואף הזכיר כי ניתן לקבל גם תואר דוקטור.

אריה חממי
אריה חממי. הציע גם מסלול לתואר שני צילום: פוטו נגבה רמת גן

הוסר הקישור 
ל"מסלול האקדמי"

מאגד נמסרו כמה תגובות לנושא. בשלב ראשון טענו בחברה בתוקף כי "במסגרת תוכניות ההדרכה הפנים־ארגוניות באגד, אנו שולחים מנהלים ללימודי העשרה במגוון תחומים הנוגעים לעיסוקינו. במסגרת זו החלטנו לשלוח מנהלי שטח בדרגים שונים ללימודי תחבורה במכללת מורג. מדובר בלימודי העשרה ומתן כלים המסייעים לעובדים בעבודה היומיומית, ולא לימודים למטרת תואר ראשון או תואר כלשהו".

ואולם כאשר הראנו לאגד את התואר המוצע ממורג ו-IUBL, זו שהוצגה לחברה (ראו צילום) - טענו באגד כי "מנהל האגף למשאבי אנוש באגד דאז, נועם בן אור, שרקם עם צוות ההדרכה באגף את תוכנית ההעשרה הפנים־מערכתית, למד את כל מכלול האפשרויות היטב לפני שהחליט על ההתקשרות עם מכללת מורג״.

באגד הוסיפו כי "כל החניכים ידעו היטב שהלימודים אינם מוכרים על ידי המועצה להשכלה גבוהה כלימודים אקדמיים לתואר ראשון, והדבר כלל לא היווה כל פרמטר בבחירת המכללה. כוונת תוכנית הלימודים מלכתחילה היתה להעשיר ולהעניק כלים לעבודת מנהלי התנועה בשטח (בתחום התחבורה) ובשל העובדה שאין בישראל עוד מכללה או מוסד גבוה העוסק במקצועות התחבורה נבחרה למשימה זו מכללת מורג". עוד הוסיפו באגד, כי "לתואר האקדמי הרשמי והמוכר אין כל חשיבות באגד ואין לו כל השפעה על קידום בדרגה, העלאות שכר, חישובי מס וכו'".

אם כך, מדוע ניתן לעובדי החברה תואר ראשון מתעודה שחממי מנפיק? על כך לאגד אין תשובה. בחברה גם לא מעוניינים להסביר כמה כסף הם שילמו לחממי, והאם הכסף הגיע אליו אישית או לאוניברסיטת חרסון.

מיד לאחר שפנינו בבקשת תגובה לחברת מורג, הם תיקנו את אתר האינטרנט של החברה וכיום לא ניתן למצוא בו קישור ל"מסלול האקדמי". למרות בקשות חוזרות ונשנות לתגובה ממורג, זו לא הגיעה.

ממשרד התחבורה נמסר: "משרד התחבורה לא מכיר את הנושא כלל וכלל. לשר התחבורה אין כל קשר לחממי או לעיסוקיו ואין לו כל מידע לגבי הנושאים שהוזכרו או על פעילותו מול המשרד".

במשרד נמסר גם כי "השר השתתף מספר פעמים בכנס התחבורה שחממי מארגן לאחר שהוזמן על ידו כפי שהוא לוקח חלק בכנסים רבים, וזאת בהתאם לחוות דעת הייעוץ המשפטי במשרד, שקבע שאין כל מניעה לנאום בכנסים רלוונטיים לנושאי המשרד".

מהמועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) נמסר: "מכללת מורג אינה מוסד אקדמי המוכר על ידי המל"ג".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker