בעלי מסעדות: מחסור של אלפי עובדים מאז ההידרדרות הביטחונית

לדברי יו"ר איגוד בעלי המסעדות, קיים מחסור של 4,000 עובדים בענף: לאחר שעובדים אריתריאים רבים נשלחו למתקן חולות בנגב - כעת 
עובדים ערבים חוששים להגיע למקום עבודתם ■ עובד ערבי: "חששתי שעצם נוכחותי במקום עלולה לגרום לכך שאורחים לא ייכנסו למסעדה"

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

מחסור של כ–4,000 עובדים למסעדות מורגש מאז ההרעה במצב הביטחוני בשבועיים האחרונים — כך אומר יו"ר איגוד בעלי המסעדות, שי ברמן. הסיבה היא חששם של עובדים ערבים להגיע למקום עבודתם.

"המחסור בעובדים התחיל עוד בזמן החגים, אחרי שהמדינה הגבירה את קצב השליחה של עובדים מאריתראה למתקן חולות שבנגב", אומר ברמן. "זה היה עקב פסיקת בג"ץ באוגוסט בסוגיית חוק ההסתננות, שלפיה המדינה רשאית להחזיק מסתננים בחולות, אך שהשהות לא תעלה על 20 חודשים. כעת המחסור החמיר עוד יותר, בשל ההיעדרות של העובדים הערבים".

לדבריו, המחסור העיקרי הוא בעובדי מטבח זוטרים או מקצועיים ובעובדי ניקיון. "ערבים ישראלים פוחדים להסתובב בערים יהודיות, כנראה מחשש שיזהו אותם כמחבלים, והם הפסיקו להגיע לעבודה", אמר. "המחסור קיים אף שהתשלום עבור שעת עבודה במסעדות הוא 30–40 שקל — הרבה מעל שכר המינימום במשק. אנו פשוט לא מצליחים לגייס אנשים לעבודה".

לדברי ברמן, התחום היחיד בענף המסעדנות שבו כמעט אין מחסור הוא בעובדי מלצרות וברמנים, תחום שאליו פונים סטודנטים רבים. "גם כך קשה לשכנע ערבים ישראלים לבוא לעבודה לצורך ביצוע מטלות כמו קילוף תפוחי אדמה, שטיפת כלים או ניקוי שירותים, זה לא עניין של גובה השכר, אלא סיבה תרבותית", טען ברמן.

מ' מהכפר איכסל שבצפון התגורר בשנתיים האחרונות במרכז תל אביב ועבד במסעדה ליד הטיילת של יפו כשוטף סירים. "העבודה איפשרה לי השלמת הכנסה", סיפר אתמול. "היחסים עם הבוס ושאר העובדים היו טובים מאוד, אבל כשהתחיל גל הטרור פחדתי לצאת מהבית. אפילו חששתי שעצם נוכחותי בעבודה עלולה לגרום לכך שאורחים לא ייכנסו למסעדה. לפני עשרה ימים הודעתי למנהל שאני חוזר לכפר עד שהעניינים יירגעו. אני מקווה שבשבוע הבא אשוב לעבודה".

לדברי אמנון בן יעקב, בעלים של בתי הקפה לולו בנוה צדק ובמתחם בזל בתל אביב, הקושי לגייס עובדים הוא הסיבה העיקרית למשבר הפוקד בשנה־שנתיים האחרונות את ענף המסעדנות ובתי הקפה, וההידרדרות הביטחונית הנוכחית רק מחמירה את המצב.

אמנון בן יעקב, בעלי בית הקפה לולוצילום: מוטי מילרוד

"לפני שבועיים הגיע אלי בחור ערבי והציע את שירותיו", מספר בן יעקב. "הצעתי לו מיד לעבוד במטבח. ביום שהוא עמד להתחיל הוא התקשר שלא יוכל להגיע בגלל המצב הביטחוני. הוא הסביר שהוא גר בשכונת התקווה ופוחד לעלות על אוטובוס. הבחור הודיע לי שהוא חוזר לכפר שלו, זמנית. אני אמתין לו, וכשיחזור לתל אביב אקלוט אותו מחדש. לפניו איבדתי עובד מאריתריאה, אחד העובדים הכי מסורים ושמחי הלב שהיו לי. שלחו אותו למתקן חולות".

בן יעקב טוען כי המשבר הפוקד את הענף מחייב נקיטת שני צעדים דחופים: הפיכת העבודה במסעדות למועדפת עבור חיילים משוחררים, כך שהם יקבלו עבורה את המענק הכספי; והפניית מובטלים לעבודה בענף כתחליף לתשלום דמי אבטלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker