כ-80 מהנדסים ומפתחים ערבים ויהודים השתתפו בתחרות Makeathon בנצרת

בצל המצב הביטחוני יצאה לדרך תחרות Makeathon לבניית אפליקציות ומוצרים חכמים בנצרת. בתחרות השתתפו 80 מעצבים יהודים וערבים מגילאים שונים מכל רחבי הארץ ■ מנכ"ל צופן: "היי-טק מסייע לבנות קיום משותף - דווקא בזמנים כאלה"

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

נצרת בשבת בבוקר, הכבישים השקטים ריקים למרות שמדובר ביום המאופיין בעומס ותנועה גדולים. האווירה מעיקה על רקע המצב הביטחוני והקריאות לחרם על אזרחים ערבים' אלא שבפנייה אחת ימינה מהכביש הראשי מתחלפת האווירה לכזאת שמזכירה יותר ימים רגילים בעיר הצפונית. במלון סנט גבריאל שבצפון העיר מתקיימת תחרות מייקתון, בהשתתפות כשמונים מתכנתים ומעצבי web, ערבים ויהודים, מכל רחבי הארץ.

Makeathon, שילוב של המילים מייקרס ומרתון, היא תחרות בינלאומית שמתקיימת בסוף שבוע אחד. המתכנתים, ומעצבי web מתחלקים לקבוצות ובונים במשך 36 שעות מוצר או אפליקצייה שעונה על צורך מסוים. בסוף האירוע הקבוצות מציגות את המוצרים בפני ועדת שופטים שבוחרת את שלושת ההמצאות החדשניות ביותר.

מייקתון נצרתצילום: מרואן הואש

התחרות שהתקיימה בסוף השבוע האחרון, בנצרת יצאה לדרך בפעם הרביעית ואורגנה על ידי ארגון צופן לשילוב אזרחים ערבים בתעשיית ההיי-טק, בשיתוף עם גוגל, אינטל ומיקרוסופט. בתחרות משתתפים כל שנה תיכוניסטים, סטודנטים ואנשי היי-טק מכל הגילאים, ערבים ויהודים. נושא התחרות השנה היה: Make the World a Better Place.

באולם הכניסה לבית המלון התקהלו אנשים מגילאים שונים, חלקם נראו עייפים וחלקם נמרצים, שפטפטו, דיברו ושקדו על המחשבים הניידים. "באתי לכנס ללמוד" אמר אמיר, בן 22 משכם, סטודנט לתכנות באוניברסיטת אלקודס. "בגדה המערבית אין תרבות סטרט-אפים והיי-טק ואני מרגיש שבתחרויות כאלה יש לי את ההזדמנות להיחשף למה שמתרחש בתחום. אנשים בסביבה שלי הרימו גבה כששמעו שאני מגיע לכאן והטיפו לי על 'נורמליזציה', אבל אני חושב שזו פלטפורמה חשובה, והעובדה שהיא מתקיימת בתוך ישראל או שמשתתפים בה יהודים אפילו לא גרמה לי להסס".

בין השולחנות הסתובבו מנטורים שנתנו הנחיות והסברים למשתתפים. בין המוצרים שעוצבו היו אפליקצייה לשליטה בגיימינג דרך צלילי קול, דלת שנפתחת בעזרת לינק במקרה שאיבדו את המפתחות, אפליקציה לעידוד התנדבות, ושטיח חכם שמאפשר לשני ילדים ממקומות שונים בעולם לשחק יחד ולהדפיס צעצועים דרך מדפסת תלת ממד. 

חנן, מתכנת מאזור הצפון ובעל סטרטאפ סיפר כי זו לא הפעם הראשונה שהוא משתתף בתחרות. "כל פעם אני לומד דברים חדשים ותורם לקיום המשותף שאני מאמין בו. היו לי ביומיים האחרונים לבטים אם להשתתף או לא בשל עניינים טכניים. בסוף החלטתי שדווקא בגלל המצב אני צריך להשתתף".

על אף המצב, מהמארגנים לא העלו בדעתם שלא לקיים את התחרות, "אנחנו מאמינים ששותפות ערבית יהודית בהיי-טק היא הדרך לצרוב את האפשרות של הקיום המשותף בתודעה. אני לא מאמין שיהודים וערבים מסרבים להיות אויבים. להיות אויב היא לא ברירת המחדל שלי. אנחנו רוצים לפתח את ההיי-טק ביישובים הערבים ולהביא יהודים לעבוד איתם ביישובים הערבים. זה תהליך", אומר פז הירשמן, מנכ"ל שותף בצופן.

המוצרים שזכו בתחרות היו "אברה קדברה" - הפעלת מוצרי חשמל באמצעות צמיד חכם ותנועות ידיים, invisblind - צמיד חכם שמחליף מקל נחייה לעיוורים ברטט או צפצופים. ופרוטקטור protector, ברוח התקופה, מכשיר הגנה שמשלב מצלמה, תקשורת ותרסיס הגנה.

מייקתון נצרתצילום: מרואן הואש

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker