למרות הקריאות ברשת - אין דיווחים 
על פיטורי עובדים ערבים

הורים מרחבי הארץ קוראים בקבוצות ווטסאפ לפיטורי עובדים ערבים וברשתות החברתיות מספרים שמעסיקים מבקשים מחברות השמה "לא לשלוח עובדים ערבים" ■ עם זאת, הנתונים בשטח מצביעים על שגרה תקינה

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

בעקבות גל הטרור קיבל השבוע משה דדון, ראש המועצה האזורית מטה יהודה, פניות מהורים להרחיק את עובדי הניקיון הערבים מבתי הספר. דדון הצהיר בתגובה על התנגדותו לדרישות מסוג זה: "כל העובדים במועצה ימשיכו לעבוד כרגיל, ערבים כיהודים. העובדים הערבים הם אזרחי ישראל לכל דבר ועניין. לא ניגרר לניסיונות הסתה".

המקרה של המועצה האזורית מטה יהודה אינו יחיד. בשבוע האחרון, בעיצומו של גל הפיגועים ולצד קריאות גוברות לתגבור האבטחה בבתי הספר ובגנים, הורים מרחבי הארץ קוראים בקבוצות ווטסאפ רבות לפיטורי עובדים ערבים, ובתי ספר מעדכנים הורים על החלפת עובדי ניקיון ערבים ביהודים. עם זאת, בארגוני העובדים טוענים כי לא התקבלו תלונות על פיטורי עובדים ערבים שלא כדין או על התנכלויות מצד המעסיקים.

רחוב יפו בירושלים
לא נרשם שינוי בקליטת עובדים ערבים בידי מעסיקיםצילום: אמיל סלמן

בנוסף לקריאות לפיטורים, ברשתות החברתיות נפוצו שמועות שלפיהן מעסיקים יהודים הפסיקו השבוע לקלוט עובדים ערבים ואף ביקשו מחברות השמה "לא לשלוח להם עובדים ערבים". ואולם, מבדיקה בקרב חברות השמה עולה כי לא נרשם שינוי בקליטת עובדים ערבים בידי מעסיקים. גם בחברות כוח האדם לשמירה ולניקיון לא נרשמה ירידה בביקוש ולא התבצעה החלפת עובדים ערבים בעובדים יהודים.

עם זאת, בעמותת סיכוי, הפועלת במגזר הערבי, חוששים כי התמשכות גל הפיגועים תביא בעתיד הקרוב לגל פיטורים של ערבים. במכתב ששלחה העמותה לשר אריה דרעי נכתב: "כשר הכלכלה, וכמי שהציג את עצמו כנציגם של 'השקופים', אנו מצפים כי תפעל באופן מיידי. יש לפנות למעסיקים, ציבוריים ופרטיים כאחד, ולהבהיר כי חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה אוסר על מעסיק להפלות בין עובדיו, ובכלל זה בפיטורים, מחמת לאום, השקפה, או השתייכות מפלגתית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker