הסיפור שלא ייאמן על דקאן ביה"ס לביטוח והדירקטור הנמרץ - שמחזיק בתואר ד"ר לא מוכר

זיו רייך, דקאן בית הספר לביטוח במכללת נתניה וחבר בנבחרת הדירקטורים הממשלתית - קיבל את תואר הדוקטור ממוסד בריטי שלגביו קבע משרד החינוך: "לא ניתן להכיר באף תואר שהוא מנפיק"

טלי חרותי-סובר

דקאן בית הספר לביטוח ומרכז תחום החשבונאות במכללה האקדמית נתניה, זיו רייך, גאה בעבודת דוקטורט בת 350 עמודים שכתב, לדבריו, בקולג' וורנבורו. אלא שהמרצה הבכיר ומחנך הסטודנטים מחזיק בתואר דוקטור שאינו מוכר בישראל, ועל פי משרד החינוך הישראלי אף אינו מוכר בבריטניה.

משרד החינוך הישראלי בדק את הנושא לעומק יחד עם גופים בבריטניה, וקבע כי "לא ניתן להכיר באף תואר שהוא מנפיק". ההודעה הזו עולה בקנה אחד עם כתבה שפורסמה ב–2008 ב"אינדיפנדנט" הבריטי, שכותרתה קבעה כי אותו קולג' אירי ששייך לאיש עסקים פרטי, בעל שלוחה בקנטרברי בריטניה, "ביקש מהסטודנטים 18 אלף פאונד עבור תארים שאין בהם תועלת". בגוף הכתבה ציין העיתון כי התארים אינם מוכרים על ידי כל גוף שהוא באירלנד או בבריטניה בכלל, וכי הוא מעניק תארים גבוהים, כולל תארי דוקטור, שכאמור, אין בהם כל תועלת.

ד"ר זיו רייךצילום: דודו בכר

עבור רייך דווקא היתה בדוקטורט הזה תועלת רבה, בין היתר כי איש לא טרח לבדוק מאיפה הגיע. לטענתו, הוא בחר דווקא בקולג' הזה כי חי בבריטניה במחצית שנות האלפיים, כתב אותו בעצמו, ואף הגן עליו מול סוללת מומחים. לשאלה מדוע בחר דווקא בקולג' המדובר, סיפר כי "חבר המליץ לו". כשנשאל אם בדק אם התארים מוכרים בבריטניה וחשוב מזה — בישראל, אמר כי "לא חשב על זה", וכי "זה היה מזמן".

ואולם, התואר הפיננסי לא מנע מרייך (בעל תואר ראשון ושני מהמכללה למינהל ובר־אילן) לפתח קריירה מקצועית ואקדמית מרשימה.

"ד"ר זיו רייך מכהן וכיהן כדירקטור בחברות ציבוריות ישראליות ובחברות מובילות במשק הישראלי וכן בוועדות ציבוריות שונות", כתב רייך בקורות חייו, והן אכן רבות. מאז 2009 הוא דירקטור חיצוני בחברת החשמל ויו"ר הוועדה לדו"חות כספיים. קולגה שלו בחברת החשמל הוא ד"ר אופיר בשן, שאת הדוקטורט בהתכתבות שלו קיבל מאוניברסיטת חרסון (אך מציג אותו כאילו קיבל אותו מקליפורניה), וגם תאריה אינם מוכרים בישראל. שניהם מינויים של שר האנרגיה, יובל שטייניץ. כמו בשן, גם רייך חבר בנבחרת הדירקטורים, נבחרת בת 500 אנשים מתוך 7,000 שהגישו מועמדות, ובלעדיה לא יכול היה להתמנות לחברות בדירקטוריונים של חברות ממשלתיות.

עמד בראש הוועדה לבחינת תעריפי הדואר

צילום: מרק ישראל סלם

רייך הוא דירקטור גם בחברה הממשלתית לתיירות, יו"ר ועדת הכספים בחברה הממשלתית לתיירות ודירקטור בחברה הממשלתית לפיתוח המקומות הקדושים. כרואה חשבון הוא היה גם נשיא איגוד המבקרים הפנימיים מ-1 בינואר 2012 עד 17 בינואר 2013. הוא נבחר בנוסף לכהן בלא מעט ועדות. כך למשל, היה יו"ר הוועדה הציבורית, "ועדת רייך לבחינת התעריפים של דואר ישראל ובנק הדואר", וכן סגן יו"ר הוועדה לפיקוח על המוסדות הפיננסיים של אגף שוק ההון במשרד האוצר. לפי קורות החיים שלו, הוא גם חבר בוועדה המקצועית שמייעצת בנושא בחינת פעולתן של זירות חלופיות למסחר בניירות ערך בישראל.

בבית ההשקעות תמיר פישמן אוהבים בעלי תואר דוקטור. ואכן, רייך היה יו"ר ועדת ההשקעות של בית ההשקעות בין אוגוסט 2010 לפברואר 2013. קולגה שלו בדירקטוריון הוא אל"מ בנצי גרובר, עוד בעל דוקטורט מחרסון, שהוא מספר כי הוא מקליפורניה, אותו קיבל, כמו אופיר בשן, בתיווכו של עקיבא פרדקין, שישב בכלא שנתיים במחצית שנות התשעים. פרדקין אף היה ה"מנחה" של גרובר, כאמור, קולגה של רייך.

קורות חייו של רייך כוללים עוד שתי פעילויות: יו"ר ועדת ההשקעות בחברת שלמה חברה לביטוח, וגם יו"ר ועדת השקעות בקרן ההשתלמות לרוקחים.

תגובתו של רייך על פסיקת משרד החינוך היא כי "טענה זו לא נכונה. האוניברסיטה הוקמה כבר ב–1973 ואני סיימתי את לימודי ב–2001. התואר מוכר על ידי ASIC — Accreditation Service for International Colleges (שירותי הסמכה לקולג'ים בינלאומיים; ט"ח). כמו כן, ASIC מוכר במחלקת החינוך של בריטניה ובנוסף מוכר על ידי CHEA — Council for Higher Education Accreditation (המועצה לשירותי הסמכת השכלה גבוהה; ט"ח) ועל ידי 
The British Council".

בחברת החשמל וברשות החברות ממשלתיות ביקשו לא להגיב.

האם המכללה טרחה לבדוק את התואר?

רייך מדווח עוד על פעילויות נוספות רבות: "מרצה בתחומי החשבונאות המסים והמימון, כתב 10 ספרים בתחום החשבונאות המסים והמימון, פירסם מחקרים רבים, ומופיע בכנסים רבים".

הוא משמש גם כ"נאמן ובורר מטעם בית המשפט, מומחה מטעם בית המשפט למחלוקות כלכליות ונותן חוות דעת למשרדי עורכי דין ובוררויות". בתי המשפט, כבר ידוע, אינם בודקים תואר דוקטורט משום מקום, כפי שהתגלה במשפטו של אפי רוזנהויז ושופרסל בבית הדין להגבלים עסקיים. העד המומחה של רוזנהויז היה ד"ר נוסף, אהוד רופא, מומחה שקיבל דוקטורט מחרסון, בתיווכו של פרדקין, ומציג אותו כאילו קיבל אותו מקליפורניה.

את כל הפעילות הזו עושה רייך במקביל לעבודתו הקבועה — דקאן בית הספר לביטוח ומרכז תחום החשבונאות במכללה האקדמית נתניה מאז 2007. יצויין כי מכללת נתניה היא מכללה פרטית שאינה מתוקצבת, אך מפוקחת על ידי המל"ג. אחד מתורמיה הגדולים הוא יצחק תשובה, תושב נתניה.

האם המכללה טרחה לבדוק את הדוקטורט שמציג הדקאן? לחלוטין לא, וגם יש להם הסבר: "רייך התקבל לעבודתו במכללה וקודם לדרגת מרצה מקצועי בכיר אשר מבוססת בעיקר על הישגיו, סמכותו ופעילותו המקצועית, דרגה שעל פי התקנון האקדמי אינה מחויבת בתואר דוקטור. רייך כתב שבעה ספרים אקדמיים בנושאי מימון, חשבונאות, חשבונאות פיננסית ועוד, ובנוסף שימש כנשיא איגוד המבקרים הפנימיים בישראל, יו"ר ועדת ההשקעות בבית ההשקעות תמיר פישמן וכדירקטור בחברות רבות לרבות חברת החשמל. בנוסף, הוא מונה ב–2012 לעמוד בראש ועדה ממשלתית לבחינת תעריפי דואר ישראל ע"י שר התקשורת ושר האוצר דאז, ועל סמך הישגיו המקצועיים הרבים התקבל לעבודתו במכללה. רייך אף עבר בהצלחה בדיקת הערכת איכות מטעם המועצה להשכלה גבוהה ב–2014, כחבר סגל בביה"ס למינהל עסקים במכללה".

הייחוס המשפחתי

רבים הם בעלי הדוקטורט, המוכר והלא מוכר, החיים בישראל, אלא שלא כולם הגיעו לפרופיל ציבורי כה גבוה כמו רייך. ייתכן כי אחת הסיבות לקידום המטאורי גם במגזר הציבורי עשויה להיות הייחוס המשפחתי של רייך. רייך נשוי לבתו של ראובן גבריאלי, אחיו של שוני גבריאלי, שהוא גם אביה של ענבל גבריאלי, לשעבר חברת כנסת במשך קדנציה אחת. משפחת גבריאלי מוכרת היטב במרכז הליכוד, ובעלת השפעה וכוח. מינוי דירקטור בחברת החשמל, למשל, אינו מינוי פנימי, אלא דורש אישור של שר, שוב — יובל שטייניץ.

אגב, גם אופיר בשן, המועמד המועדף על שטייניץ, שמינה אותו לחברת החשמל וקידם אותו באחרונה לדירקטוריון חברת נתג"ז, מתוך כוונה שיהיה יו"ר החברה בעתיד, גם הוא בעל ייחוס — בשן הוא קרוב משפחתה של הגר קאופמן, אשתו של ראש מטה ראש הממשלה דוד שרן, שהיה ראש לשכתו של שטייניץ כשהיה שר אוצר, ואמון על מינויים מטעמו.

מבית ההשקעות תמיר פישמן נמסר בתגובה כי "זיו רייך אינו נושא משרה בתמיר פישמן כשלוש שנים וכיהן בעבר כדירקטור חיצוני (מינויו אף אושר על ידי משרד האוצר). בנצי גרובר הנו דירקטור חיצוני (דירקטור מטעם הציבור) מזה שבע שנים ורשות ניירות ערך (או כל גוף אחר), מעולם לא השיגה על מינויו. ראשית יוסבר, כי לשם כהונתו כדירקטור חיצוני כלל לא נדרש תואר הד"ר של בנצי גרובר, אלא הוא מונה על סמך השכלתו בישראל ונסיונו. שנית יצוין, כי כבר בעת פרסום הכתבה הראשונה בנושא ב–TheMarker, ביום 6 באוקטובר, 2015, היועץ המשפטי של תמיר פישמן פנה למר גרובר על מנת לקבל הבהרות בנושא, וזה הזים את הטענה שלפיה התואר שלו הנו פיקטיבי, ואף הציג בפניו אסמכתא מטעם משרד החינוך (הגף להערכת תארים אקדמיים מחו"ל), שלפיה המשרד בדק ומצא כי המוסד האקדמי שהעניק לו את התואר (IUBL) מוסמך להעניק תואר דוקטור (Ph.D)".

אופיר בשן הגיב לכתבה קודמת בנושא וטען כי תואר הדוקטור שברשותו ניתן לו משלוחת אוניברסיטת IUBL בקליפורניה. לדבריו, השלוחה מוכרת בעולם.

ממשרדו של השר יובל שטייניץ לא נמסרה תגובה.

תגובות