המלחמה על בית הלוחם

נכי צה"ל טוענים: "מאפיה השתלטה על הארגון"

הוועדה לביקורת המדינה בראשות ח"כ קרין אלהרר דנה הבוקר בהתנהלות ארגון נכי צה"ל ובעתידו של בית הלוחם המתוכנן באשדוד ■ היו"ר חיים בר: "אין מספיק מזומנים לניהול שוטף של הארגון"

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

ארגון נכי צה"ל התכנס היום (ב') לדיון סוער וקולני בוועדה לביקורת המדינה, בראשות ח"כ קארין אלהרר. אלהרר ביקשה לדון בהתנהלות הארגון בצל הגירעון המתמשך, במקביל לתוכנית לבניית בית לוחם חדש, חמישי במספר, בעיר אשדוד.

הדיון התנהל בצעקות רמות ונקטע על ידי נכי צה"ל רבים שטענו כי הוצאות הארגון נקבעות לפי צפי גיוס תרומות מופרך ולא ריאלי, מה שיוצר הוצאות מופרזות - אותם צריכים הנכים לממן מכיסם. לטענתם, בגלל הפערים שנוצרים ניגבים מהם תעריפים גבוהים יותר בבתי הלוחם הקיימים, גם בעבור החוגים שהם משתתפים בהם.

ח"כ הכנסת קארין אלהרר
ח"כ קארין אלהרר צילום: ליאור מזרחי

עוד נטען מפי חברים לשעבר כי במצב הנוכחי אי אפשר לממן את הצרכים הקיימים ולכן לא ברור מהיכן יש לארגון מאות מליוני שקלים עבור בניית בית לוחם חדש, שאף סקר התכנות לא מוכיח כי יוכל להחזיר את ההשקעה בו בשל מיעוט נכי צה"ל באזור אשדוד.

חיים בר, יו"ר הארגון אמר כי אף על פי שהארגון מתנהל באופן שוטף על מקורות קבועים ובהם דמי חבר, תרומות ותמיכה קבועה ממשרד הביטחון, "אין מספיק מזומנים לניהול שוטף של הארגון, ולכן צריך לגייס תרומות, אם לא נבנה בתי לוחם, לא יתרמו לנו".

חיים בר, יו"ר ארגון נכי צה"ל, הועדה לביקורת המדינהצילום: ליאור מזרחי

את הדיון פתח מנכ"ל הארגון חיים רונן כשהציג מצגת שהסבירה למה חשוב לבנות את בית הלוחם באשדוד, על אף דו"ח מבקר מדינה שפורסם לפני למעלה משנתיים וביקר את המיקום שנבחר וביקש לערוך סקר התכנות חדש.

נציג משרד הביטחון הודיע כי בהתחשב במצב הארגון, משרד הביטחון אינו תומך בבניית בית לוחם נוסף וכי "אל לארגון ״לבנות״ על הגדלת התמיכות אם יבנו באשדוד". חבר הכנסת יואל חסון הודיע, כי לאחר שבחן את החומר שבידיו, נראה כי הארגון פועל בניגוד להנחיות מבקר המדינה והוא לא יתן ידו לכך.

ח"כ עופר שלח, בעצמו נכה צה"ל, התייחס ואמר: "הדיון הוא לא איפה לשים את בית הלוחם אלא איך התנהל הארגון בזמן ההחלטה. אתם יורים את החץ ואז מציירים את המטרה" אמר שלח. "יצרתם דבר שלא הייתה דרך לעצור אותו, באשדוד הרכבת כבר יצאה".

ח"כ עופר שלח
ח"כ עופר שלחצילום: ליאור מזרחי

לאורך הדיון רבים מהנוכחים הביעו זעם נגד הארגון והתנהלותו. אייל אליהו, נכה צה"ל, טען כי "מאפיה השתלטה על הארגון. במקום לטפל בנו הם בונים מפלצות". טענות נוספות נשמעו לגבי נפוטיזם בארגון ומתן הטבות והנחות בצורה "פרטנית" למקורבים.

בתגובה לטונים הגבוהים ולדיון שהתלהט, פנה בכעס דני בן אבו, ראש מחוז השפלה בארגון, ליו"ר הוועדה אלהרר וטען כי היא מנהלת דיון נגד הנכים ולא דואגת להם; "אנחנו מנהיגי הארגון צריכים לעזוב וללכת. בושה מה שקורה פה". בן אבו התבקש לעזוב את חדר הועדה לאחר שהפריע פעם אחר פעם לדוברים. גם מנכ"ל הארגון חיים רונן נתבקש לצאת, אולם לבסוף נשאר בדיון.

אלהרר סיכמה ואמרה: "היה דיון ארוך ומלא באמוציות, דם רע, וקליקות. אף אחד לא מתנגד לזכויות נכים ובתי לוחם, העסקה ושיקום לנכי צה"ל. המטרה היא שהארגון ימשיך להתקיים בצורה טובה גם כשיבנה עוד בית לוחם".

"אבל", הוסיפה, "יש פה אנשים שאומרים שאיש לא הקשיב להם. אני לא הגוף לבדוק את ההתנהלות של הארגון אבל אני אבקש מרשם העמותות לעשות בדיקה מהותית. אם ארגון הוא גרעוני ויוצא לבניה יקרה, זו עילה לבצע בדיקה. עלו פה טענות שגרמו לי אי נוחות ואני רוצה להמשיך ולבדוק את הנושאים. אני מבקשת לקבל את הנתונים בעוד שלושה חודשים, לרבות את דו"ח המבקר”.

כדורסל נכים בין בית הלוחם תל אביב לבית הלוחם ירושליםצילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום