חיים ביאור

מלצרית במסעדת זינק בתל אביב תקבל פיצוי בסך 10,000 שקל לאחר שאחד מבעלי המסעדה - ניל בן פורת, אחיה של בר רפאלי מהנישואים הראשונים של אמא של הדוגמנית, ציפי לוין - טפח על ישבנה כשש פעמים במהלך תקופת עבודתה במסעדה. בית הדין פסק את הפיצוי למרות שההטרדה כלל לא היתה עילה להתפטרות העובדת מהמסעדה.

המלצרית התפטרה מעבודתה במסעדת זינק ב-2013, לאחר שהתברר לה כי המסעדה אינה משלמת למלצרים מיד לאחר בואם למקום העבודה, אלא רק עבור הזמן שבו הם מבצעים את עבודתם באופן פעיל במסגרת המשמרת בה שובצו. לעתים עובד שהה במסעדה שעה עד שעתיים בלא שהיה רשאי להחתים שעון נוכחות, ורק לאחר זמן התאפשר לו להחתים את הכרטיס ולהתחיל לעבוד.

בתביעה שהמלצרית הגישה נגד זינק, באמצעות עו"ד אברהם פרץ, היא טענה כי בנוסף לאי תשלום עבור מלוא הזמן שבו שהתה במסעדה, מנהלי המקום נהגו בה באופן משפיל ומבזה, שכלל אלימות מילולית, התפרצויות והטרדות מיניות שהתבטאו בכך שאחד השותפים בעסק נהג להכות בישבנה.

צילום: דניאל צ'צ'יק

חרף העובדה שבכתב התביעה ר.ל. ציינה בין היתר את עניין ההטרדה המינית, הרי שמעדותה של המלצרית התברר כי העילה להתפטרותה מהמסעדה היא תקרית שבה האשימו אותה המנהלים בלקיחת 100 שקל מהקופה ללא רשות. במכתב ההתפטרות היא לא הזכירה מעשים פסולים אחרים שנעשו כלפיה.

סגנית הנשיאה של בית הדין האיזורי לעבודה, הדס יהלום,  קבעה כי "התרשמותנו היא כי העובדת לא ראתה במעשים אלה (של טפיחה על ישבנה – ח"ב) כמעשים חריגים בזמן העבודה וזו לא היתה הסיבה להתפטרותה מהמסעדה".

חרף זאת, השופטת קבעה כי "הנתבע ניל בן פורת, נהג כלפי התובעת באופן שיש בו משום התנהגות פסולה ואף הטרדה מינית, עת טפח על ישבנה כשש פעמים בחודשים האחרונים לעבודתה. היא הוסיפה כי מדובר באקט חמור שאין מקומו ביחסי עובד ומעביד וזאת בין אם הדבר נעשה 'בהסכמה' של העובדת או אף 'בהסכמה שבשתיקתה'. פעולות אלה יש למגר לחלוטין במקומות העבודה".

השופטת חייבה את זינק לפצות את ר.ל. גם על הטפיחות על ישבנה וכן לשלם לה שכר עבור השעות בהן היתה במסעדה אך לא שובצה למשמרת וכן  זכויות כלכליות שונות בסך 52 אלף שקל, בצירוף הוצאות משפט בסך 7,500 שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker