"ההסכם המקל על העסקת עובדים זרים פוגע בתעסוקת נשים ערביות בחקלאות"

ארגון מען טוען כי ההסכם בין שרי האוצר והחקלאות לבין החקלאים על פטור מתשלום אגרות על העסקת עובדים זרים הוא כניעה ללובי החקלאי

אורה קורן

הההקלות על העסקת עובדים זרים בחקלאות בהן ביטול מס מעסיקים, הן כניעה ללובי החקלאי ופגיעה בתעסוקת נשים ערביות בחקלאות. כך טוען ארגון העובדים היהודי-ערבי מען, הפועל בין השאר לשילוב המיגזר הערבי במשק.

באחרונה הודיעו שר האוצר, משה כחלון ושר החקלאות, אורי אריאל, כי יבטלו את מס המעסיקים על העסקת עובדים זרים בחקלאות. בכך יקלו על החקלאים המעסיקים עובדים זרים, בעיקר תאילנדים. מכסת העובדים, 25 אלף, לא תשתנה. עוד הסכימו השרים, כי החקלאים יוכלו להגדיל את הניכוי ממס בגין העובדים הזרים ל-530 ששל בחודש, עבור מתן מגורים וכלכלה.

נשים ערביות עובדות בחקלאותצילום: עופר וקנין

ממען נמסר בתגובה כי "ההסכם פוגע באפשרות להעסיק ישראלים בחקלאות, בעיקר נשים ערביות, שרק 30% מתוכן עובדות. הוא מותיר את המשבר בחקלאות בעינו, מרים מכשול נוסף בפני מיכון החקלאות ומודרניזציה שלה, מתיר ניצול בלתי חוקי ובלתי מוסרי של עובדים זרים, ובעיקר יוצר אבטלה בישובים הערביים. במשרדי ארגון העובדים מען מתייצבות מדי יום עשרות נשים שמחפשות עבודה בענף החקלאות. במשך השנים קלטו עשרות חקלאים אלפי עובדות ערביות המאורגנות במען, שהצליחו כך לצאת ממעגל האבטלה והעוני".

מען דורש מהממשלה לסבסד את ענף החקלאות כנהוג במדינות המפותחות, ותומך בדרישות החקלאים להוזיל את מחיר המים לחקלאות, לבטל את הפרטת ההדרכות של משרד החקלאות, להחזיר את הסיוע ליצואנים ולתכנן את ענף החקלאות. "צודקים החקלאים בטענה שייבוא ירקות זולים מאירופה שמסבסדת את ענף החקלאות, הוא מעשה איוולת. אולם מען מתנגד בתוקף לדרישת החקלאים להפוך את החקלאות בישראל לענף הנשען על עובדים זרים, כאשר עשרות אלפי עובדים מקומיים משוועים לעבודה, ונמצאים הרחק מתחת לקו העוני", נמסר מהארגון.

במען ציינו, כי ההסכם הנוכחי עם החקלאים מנוגד למדיניות ממשלתית מאז שנת 2007 שהתבססה על דו"ח מקיף של פרופ' צבי אקשטיין, המשנה לנגיד בנק ישראל אז, ואשר קבע כי המשך ייבוא העובדים הזרים לחקלאות חסר כל הצדקה כלכלית וחברתית ויש לשים לו קץ.

"מדיניות אחראית בנושא החקלאות צריכה לקדם תכנית ארוכת טווח שתאפשר פיתוח החקלאות כך שתבטיח אספקת פירות וירקות לשוק במחיר סביר, תיתן יציבות ובטחון קיומי לחקלאים, ותיצור מקומות עבודה לעובדים ועובדות מקומיים שיזכו בכל הזכויות המגיעות להם על פי חוק", ציינו בארגון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker