צ'קים שנעלמו, מעקבים ומכות - בוועד של אגד כבר אין חברים

אפשר היה לכתוב טלנובלה על המתרחש בוועד העובדים של אגד בחודשים האחרונים, כשבמוקד הסכסוך חברים שנהפכו לאויבים מרים ■ 
בשל כך, בהסתדרות החליטו לעשות מעשה גילה אדרעי מהרכבת, ולהדיח את הוועד המכהן ■ בתגובה מאיימים חברי הוועד לעבור לארגון
כוח לעובדים, וטוענים: "הסיבה לפיזור פשוטה - ההסתדרות לא רוצה שנטפל בעובדי דור ב', הם לא מעוניינים בוועד לוחמני"

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים ביאור

צילומי מעקב, קללות, הרמת יד, טענות לאי-סדרים, לבזבוזי כספים ולמינוי מקורבים, חקירת משטרה, וגם החלטה להדיח את הוועד המייצג של 4,500 עובדים שכירים - זו תמונת המצב בוועד עובדי אגד, חברת ההיסעים הגדולה בישראל.

הסערה פוקדת את החברה דווקא ערב תוכנית התייעלות, שעשויה לכלול פרישה מרצון ופיטורי עובדים, וכן רגע לפני פתיחת משא ומתן בין הוועד למזכירות הקואופרטיב על הסכם עבודה קיבוצי חדש, שאמור לשפר את תנאי ההעסקה של העובדים, במיוחד הנהגים.

אוטובוס של אגד. הבחירות החדשות לוועד - בעוד שלושה שבועותצילום: עזרא לוי

אגד ידעה תמיד סכסוכים פנימיים, אך אלה התמקדו במשך שנים לא בעובדים השכירים, אלא בעיקר בקרב חברי הקואופרטיב (בעלי המניות, המונים כיום 1,650 איש) ובחברי המזכירות, שהיא הגוף המנהל.

לאחר שנים רבות ושקטות שבהן עמד חיים תמאם בראשות הוועד הארצי של השכירים - ולטענת חלק מאנשי הוועד, שיתף פעולה עם ההנהלה - חל מהפך ביחסי הכוחות. לראשות הוועד נבחר באוגוסט 2014 מאיר אסור, 54, נהג אוטובוס מדרום הארץ, שהבטיח שינוי. בתחילת הדרך נראו חברי הוועד כצוות מלוכד שייצג את דרישות העובדים, אך בתוך כמה חודשים התעוררו ביניהם מאבקים שהידרדרו עד לשיתוק כמעט מוחלט של הוועד.

משה אסייג, 44, נהג מאזור ירושלים המשמש מזכיר הוועד, היה מתומכיו הגדולים של אסור לראשות הוועד הארצי של השכירים, אך כעת מוביל את המאבק הפנימי נגדו. "אסור ניצח בבחירות בלי שאיש התמודד מולו, משום שכולם האמינו ביכולות שלו", אומר אסייג. "עשינו הכל כדי שיצליח, אבל לאט לאט הוא פיתח חשדות כלפי הסובבים אותו, והתנהג כדיקטטור. הוא זימן ישיבות ועד, אבל במקום שאלה יוקדשו לעניינים כמו מדיניות שכר או פתרון בעיות של עובדים, הן עסקו בהדחות של חברי וועד אחרים. במקביל הוא מינה מקורב שלו ליו"ר ועד מחוז הדרום. במקום להעריך את העזרה שנתתי לו כשנבחר, אסור פעל כדי לנטרל אותי. מכאן ואילך הבנו שהאיש חי בפרנויה, והוא התחיל לאבד את התמיכה העצומה שממנה נהנה בתחילת הדרך".

לאסייג יש טענות כמעט פליליות כלפי אסור: "האיש זייף פרוטוקולים וביזבז כספים. הוא פרץ לארון האישי שלי במשרד והוציא משם 11 פנקסי צ'קים, שנעלמו, והוא הרי לא גזבר הוועד, ולא רשאי לחתום על הצ'קים. לקראת ראש השנה רכש אסור תלושי חג ב-262 אלף שקל, תוך עקיפת ועדת הכספים, וחילק אותם לשכירים של מחוז הדרום בלבד. רצתי לבנק הפועלים והודעתי שהצ'קים לתלושי החג הוכנו שלא על דעת הגזבר, ולכן אינם חוקיים, אז הוא הציג פרוטוקול שנעשה ללא ישיבה. ההסתדרות הבינה שנעשה פה דבר חמור והורתה לאגד להחזיר את הצ'קים. התחלתי לצלם כל שיחה שלי אתו, ובאחת הפעמים, בתגובה, הוא נתן לי מכה. בהמשך הוא ניסה להדיח את יו"ר ועדת הביקורת, במהלך שלא להצליח".

אסור טוען את ההיפך הגמור. "הצ'קים שנלקחו מחדרו של אסייג כלל לא היו אמורים להיות שם", הוא אומר. "מדאיג אותי שאסייג ניסה להעלים את הצ'קים, וגם להעלים פרוטוקולים של הוועד הארצי. הטענות על רכישת תלושי החג לעובדי אגד במחוז הדרום לא עולות בקנה אחד עם אישורו של מבקר ההסתדרות. טענתו של אסייג שלפיה ניסיתי להדיח את יו"ר ועדת הביקורת היא מגוחכת, כי אני לא מוסמך להדיח את חברי הוועדה.

"נתתי מכה לאסייג? בסך הכל ניסיתי להסיט לרגע את המצלמה שלו ממני, ולא היתה שום אלימות, אבל הוא רץ להתלונן במשטרה. הניסיון להציג אותי כדיקטטור נובע רק מהסיבה שסירבתי למנות את אחיו של אחד מחברי הוועד כיועץ ארגוני, וגם מכיוון שסירבתי לאשר לאסייג לקבל הוצאות דלק עבור נסיעותיו מביתו לבית אגד. אסייג דרש ממני 600 שקל בחודש עבור הוצאות דלק, אף שהוא לא משתמש ברכבו כדי להגיע לעבודה, אלא מגיע בהסעה מאורגנת. הוא גם לא אהב את העובדה שהתחלתי לבדוק את ההתקשרויות הפנסיוניות של הוועד, שבעבר נעשו תוך ניגוד אינטרסים ובפגישות במסעדות מפוארות".

לאסור יש לא מעט טענות נגד התנהלות הוועד הקודם. לטענתו, לפחות במקרה אחד ועדת הבחירות נסעה לקזינו בוורנה שבבולגריה על חשבון קופת הוועד. "חוות דעת של רואה חשבון שמינינו, שמחה לב, לא מותירה ספק לגבי התנהלות בזבזנית קשה", הוא אומר. "למה בחירות לוועד צריכות לעלות 400 אלף שקל, לעומת 40–50 אלף שעלו הבחירות שבהן אני נבחרתי? יותר חשוב לטפל בשיפור מצבם של 2,000 עובדי דור ב', ששכרם מחושב לפי 32 שקל לשעה, לעומת 39 שקל לשעה שמקבלים עובדי דור א'. בינואר עמדנו לפתוח בשביתה למען העובדים הללו, אבל יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן התחנן שלא נשבות, ונענינו".

אבי אדרי, ההסתדרותצילום: דניאל בר און

לא שבתתם, וגם פוזרתם.

"מזכירות אגד וגם ההסתדרות חוככות ידיהן בהנאה מול הקרבות הפנימיים בוועד, מכיוון שלראשי אגד וההסתדרות יש אינטרסים משותפים, ויש להם עניין בוועד שקט ולא לוחמני כמונו. אנחנו לא נהיה מוכנים לעבור בשתיקה על העיוות של עובדי דור ב', וזו הרי הסיבה האמיתית לפיזור הוועד".

מחזיק תיק עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, מבטל את הטענה כלאחר יד, לאחר שהכריז על פיזור הוועד ועריכת בחירות חדשות ב-27 באוקטובר. "הוועד הזה לא מתפקד", הוא אומר. "50% מחבריו נלחמים ב-50% האחרים. במצב זה הוועד משותק ואי אפשר להתחיל לנהל את המשא ומתן עם מזכירות אגד. אני רוצה ועד חזק שיציג חזית אחידה, אבל במקום זאת אני רואה שיש אלימות. אין פה מחלוקת על נושא מקצועי או שכר. המאבקים אישיים לחלוטין".

הם טוענים שהמחלוקת ביניכם נסובה על השכר הנמוך של עובדי דור ב' באגד.

אדרי: "מדובר בעובדים שהועסקו קודם לכן בחוזים אישיים. היו לנו שתי ברירות כואבות: או ש-1,000 מהם יפוטרו, או שיהפכו לעובדי דור ב' בהסכם הקיבוצי. זו הסיבה לכך שמבחינה היסטורית יש כל כך הרבה עובדי דור ב' באגד, שאכן מקבלים שכר מופחת. לטעמי זו היתה אלטרנטיבה טובה יותר מפיטורים".

"הבעיה אינה בוועד, אלא בהסתדרות"

פיזורו של ועד עובדים על ידי ההסתדרות הוא מעשה נדיר למדי. ב-2011 הודח מתפקידו יו"ר ועד עובדי אל על יוסי לוי, מכיוון שסירב ליישר קו עם ההסתדרות במשא ומתן עם הנהלת החברה. שנה לאחר מכן הודחה גילה אדרעי מתפקידה בראשות ועד עובדי הרכבת בגלל הזלזול שהפגינה, לטענת ההסתדרות, בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, אך למעשה זה קרה אחרי שהתחילה בפעולות למעבר לארגון המתחרה כוח לעובדים.

הדחה נוספת היתה של דוד פרץ, יו"ר הוועד בנמל חיפה, אך המהלך ננקט מכיוון שנמצאו ברשותו סמים. דווקא את האיש החזק בנמל אשדוד, אלון חסן, שנחשד בשורת מעשים שאינם עולים בקנה אחד עם תפקידו בראשות הוועד, ההסתדרות לא מיהרה להדיח. חסן פרש מהוועד ביוזמתו. באופן כללי, ההסתדרות אינה ממהרת להדיח חברי ועד, ובוודאי שלא את כל הוועד המכהן, אף שעל פי תקנונה, ההסתדרות רשאית לעשות זאת, גם אם הוועד נבחר על ידי העובדים.

יו"ר הוועד, מאיר אסורצילום: גיל כהן מגן

מקורב למתרחש באגד אמר כי חרף העובדה שהוועד בראשות אסור נבחר באופן אותנטי על ידי העובדים, ההסתדרות מעדיפה באופן ברור ועד אחר, כמו זה שבראשו עמד תמאם, שכיום ממלא באגד תפקיד של איש קשר עם משרד התחבורה.

לדבריו, אגד הוא מעסיק לא רגיל, אלא קואופרטיב שהמזכירות שלו מורכבת בחלקה הגדול מחברים במרכזי מפלגות. "בגלל הפוליטיזציה באגד, להסתדרות נוח שיכהן ועד לא מיליטנטי, שהעומד בראשו יעמוד אדם המתואם אתה", הוא אומר. "הבעיה אינה הוועד הנוכחי, אלא בהסתדרות עצמה, שפועלת כגוף ריכוזי מאוד. לוועדים כמעט שאין מעמד משלהם, ומי שקובע את גורלם אינם העובדים, אלא הפקידות הבכירה ברחוב ארלוזורוב בתל אביב. יוצאים מן הכלל הם הוועדים החזקים של החברות הגדולות, אבל אלה הם ועדים ספורים. פיזור הוועד על רקע מחלוקות אישיות מקומם במיוחד, מכיוון שוועד נבחר מפוזר על ידי ניסנקורן, שבעצמו לא עמד בבחירות לתפקידו בראשות ההסתדרות".

באגד תוהים מה יקרה אם הוועד הנוכחי ייבחר שוב בסוף החודש. "מה יעשו אז ניסנקורן ואדרי? אם יש סכסוך פנימי בוועד זו לא סיבה לפזר אותו. גם הכנסת מסוכסכת בתוך עצמה, ואיש לא מעלה בדעתו לסגור אותה", אומר המקורב.

מהסכסוך הזה יהיה עוד מי שירוויח. ממש לפני הפיזור הודיעו אנשי הוועד כי הם שוקלים מעבר לארגון המתחרה הקטן כוח לעובדים, כפי שעשו באחרונה עובדי החברה הבת אגד תעבורה. ההכרזה על הבחירות לוועד עצרה את האיום. בתוך שלושה שבועות נדע מי ניצח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker