יש לנו הרבה עבודה - עשי הפלה

חלק מהבעיה היא התרבות הוורקהולית של יפן, שבה מצופה מעובדים להישאר עד מאוחר. יש קנאה בכל מי שפטור מכך, כמו אמהות לילדים קטנים

אקונומיסט
בלומברג

"האבנומיקס הוא וומנומיקס", הכריז ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, על תוכניתו הכלכלית בכנס נוצץ שהתקיים בסוף אוגוסט, וכותרתו: "הכינוס העולמי לנשים בטוקיו". בפני קהל בינלאומי של מנהיגות ונשות עסקים חזקות, הבטיח אבה לסייע לנשים "לככב" בעבודה, כדרך לעידוד הכלכלה היפנית ומאגר הכישרונות שלה. עם פתיחת הכנס העביר הפרלמנט של יפן חוק שקורא לחברות למצוא דרכים לקדם נשים רבות יותר.

ואולם החזון הזה אינו רלוונטי עבור מרבית הנשים העובדות. סיאקה אוסאקאבה, מייסדת ארגון ללא כוונת רווח חדש בשם מאטאהארה נט, הפועל למען זכויות נשים בהריון במקום העבודה, אומרת כי לפני שיוכלו "לככב", צריך קודם פשוט לאפשר לנשים לעבוד ללא הטרדה.

אימהות בטוקיו. מרביתן מוותרות על עבודהצילום: אי־אף־פי

הדוגמאות החמורות ביותר הן של מנהלים המעודדים נשים בהריון לעבור הפלה. אשה שעובדת כיום במאטאהארה נט התקבלה למשרה מבוקשת "במסלול קריירה" בבנק גדול לצד בן זוגה, שעבד במחלקה אחרת. לאחר שנכנסה להריון אמר לה מנהל כי "יחסל" את הקריירה שלה ושל בן זוגה אם תחליט ללדת. ב-2011 היא הבינה את הרמז, ועברה הפלה.

אוסאקאבה עצמה עברה שתי הפלות טבעיות. לדבריה, אחד הגורמים לכך היה הלחץ שנבע מיחס לא הוגן בעבודה. אחרות נאלצו להתנצל בפני עמיתיהן על שנכנסו להריון. מי שמועסקות במשרות חלקיות פגיעות במיוחד בפני פיטורים בעת חופשת הלידה. חמישית מהאמהות הצעירות ביפן חוות הטרדה במשרד, להערכת קונפדרציית איגודי העובדים הגדול ביפן, רנגו.

חלק מהבעיה היא התרבות הוורקהולית של יפן - מעובדים מצופה להישאר עד מאוחר גם אם אין להם כבר עבודה. יש קנאה רבה בכל מי שפטור מהמנהג הזה, כמו אמהות לילדים קטנים. בנוסף, מכיוון שלרוב חברות אינן מגייסות עובדים שיחליפו נשים בחופשת לידה, עמיתיהן נדרשים לפצות על היעדרן. נשים מבקרות מילולית נשים בהריון כפליים מגברים. זו אחת הסיבות שבגללן 70% מהנשים ביפן מוותרות על עבודה עם לידת ילדן הראשון.

לא כל הנשים חושבות שזאת בעיה. איאקו סונו, שמרנית שהיתה בעבר בוועדה ממשלתית לחינוך, אומרת כי "מאטאהארה" הוא ביטוי גס המסמל את התגובה המוגזמת של נשים לחוסר נוחיות חברתי קל. עם זאת, לממשל קשה להתעלם מההטרדה, מכיוון שהיא תורמת להתכווצות הממושכת של האוכלוסייה היפנית. נשים שמתקשות לשלב בין עבודה לאימהות לרוב מוותרות על אימהות.

בית המשפט העליון פסק ב-2014 לראשונה בנוגע למאטאהארה. הוא פסק לטובת אם שתבעה מרפאה על שמשרתה שונמכה. הפסיקה, לצד תמיכתו של אבה בזכויות נשים, עודדו יותר נשים לצאת נגד התופעה, ונשים בהריון כיום כבר מצפות ליחס טוב יותר.

כחלק מתוכנית שפירסם משרד העבודה היפני באפריל 2014, חברות קטנות ובינוניות שמקדמות נשים יכולות להגיש בקשה לקבלת של 300 אלף ין (2,500 דולר). חברות גדולות זכאיות לתשלום של 150 אלף ין. המשרד הקצה לתוכנית 120 מיליון ין, אך אף לא חברה אחת הגישה בקשה לקבלת המענק, מה שמוכיח עד כמה נמוך מעמדן של הנשים היפניות בשוק העבודה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker