מה משפיע על יציאת נשים מוסלמיות ודרוזיות לעבודה? מגורים ליד נוצריות

מחקר הראה כי ביישובים קטנים שבהם מוסלמים ודרוזים גרים בשכנות לנוצרים, שיעור התעסוקה הצפוי של נשים לפי המודל גבוה ב-12% מביישובים שבהם גרים מוסלמים או דרוזים בלבד

טלי חרותי-סובר

אחד הגורמים המגבירים ביותר את יציאתן של נשים מוסלמיות ודרוזיות לשוק העבודה הוא מגורים ביישובים משותפים עם משפחות נוצריות - כך לפי מחקר חדש שנערך באוניברסיטת חיפה. "הנוצריות, אפילו בכפרים המרוחקים ביותר, הן בעצם 'סוכנות חברתיות' שמשפיעות על הנשים האחרות בכפר לצאת לעבודה", אומר פרופ' מאיר יעיש, ראש החוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, שערך את המחקר עם ד"ר יובל יונאי ופרופ' ורד קראוס.

אף שבישראל יש שיעור גבוה של נשים עובדות (80%) בכלל האוכלוסייה, רק 11%–44% מהנשים המוסלמיות והדרוזיות נוטלות חלק במעגל העבודה. במדגם השתתפו 16,046 נשים מוסלמיות ודרוזיות בגילי 18–44 מ-54 יישובים, המהוות מדגם מייצג של האוכלוסייה הערבית.

נשים בדואיות עובדות בחקלאותצילום: אליהו הרשקוביץ

המחקר מראה כי ביישובים קטנים שבהם מוסלמים ודרוזים גרים בשכנות לנוצרים, שיעור התעסוקה הצפוי של נשים לפי המודל גבוה ב-12% מביישובים שבהם גרים מוסלמים או דרוזים בלבד. נתון זה מחושב לאחר פיקוח על הבדלים בין מאפיינים דמוגרפיים אישיים ועל המצב הכלכלי הכללי של היישוב.

גם גודל היישוב משפיע. "ביישוב גדול עם יותר מ-10,000 תושבים קיימים פחות קשרים בין אנשים מדתות שונות; ואילו ביישובים קטנים יש קשרים חזקים יותר, לכן רמת ההשפעה גבוהה יותר", אומר פרופ' יעיש. "יציאת נשים לעבודה תלויה לא רק במאפיינים האישיים או בתרבות, אלא גם במאפייני הקהילות". עוד נמצא כי עלייה במעמד הסוציו־אקונומי של היישוב משפיעה על הנשים המוסלמיות והדרוזיות היוצאות לעבודה, וכך גם רמת ההשכלה. מספר הילדים משפיע באופן שלילי - ככל שיש יותר ילדים קטנים כך פוחת הסיכוי שהאשה תעבוד.

"כדי להאיץ את ההשתלבות בשוק העבודה, צריך לחזק את הגורמים התומכים בשוויון נשים ביישובים מוסלמיים ודרוזים ולספק הזדמנויות תעסוקתיות הולמות, שימשכו את הנשים להשתתף בכוח העבודה ויחלישו את ההתנגדויות לשינוי", אומר יעיש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker