דו"ח קו לעובד: מוסדות עיריית ירושלים מפרים את זכויות עובדי הקבלן

ניכויים בלתי-חוקיים מהשכר, אי-תשלום על שעות נוספות, איפוס ותק והתחמקות מפיצויי פיטורים - דו"ח חדש של עמותת קו לעובד חושף הפרה שיטתית של זכויות עובדי השמירה והניקיון המועסקים דרך חברות קבלן במוסדות של עיריית ירושלים ■ קו לעובד: "רוב פניותינו לעירייה לא זכו להתייחסות" ■ עיריית ירושלים: "אנו חלוצים באכיפת זכויות עובדי הקבלן ומפעילים מערך ייעודי לבלימת התופעה. יש שיפור גדול בשטח"

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: ניר שמול
חיים ביאור

בתחילת הקיץ האחרון גילה מנחם (שמו המלא שמור במערכת), 51, עובד אבטחה באחד ממוסדות החינוך בירושלים, כי שכרו החודשי הצטמק לפתע בכמה מאות שקלים. כשניגש למנהל החשבונות בחברת האבטחה שבאמצעותה הוא מועסק עבור עיריית ירושלים, התברר כי עבור חג הפסח ושבועות, שבהם הוצב בפתח בית הספר, לא קיבל לדבריו כל שכר, בניגוד לחוק ולהסכם הענפי שעל פיו הוא מועסק. אחרי היסוסים פנה מנחם לממונה עליו וביקש שהסכום החסר יוחזר לו. חלפו ארבעה חודשים - ועד כה לא קיבל מנחם את הכספים המגיעים לו.

"לא אוותר, כי אין לי את הלוקסוס הזה. אני מפרנס יחיד במשפחה עם שלושה ילדים בוגרים, וכל שקל שנכנס לחשבון הבנק חשוב לי; מצד שני, אני פוחד שאם אנדנד למנהל יותר מדי בעניין הזה, הוא ימצא את הדרך להיפטר ממני - ובגיל 51 מה כבר אוכל למצוא בשוק העבודה?", אומר מנחם.

סימה, 47, מועסקת כעובדת ניקיון בבית ספר המנוהל על ידי עיריית ירושלים מאז שפוטרה מחברת אופיס דיפו לפני שנתיים. פעמיים בששת החודשים האחרונים גילתה סימה כי לא קיבלה תשלום עבור שעות נוספות שעבדה בשל פעילויות ערב שונות שהתקיימו בבית הספר.

"אני לא נוהגת לבדוק לעומק את תלוש השכר שלי, אולי כי יש בו סעיפים שאני לא מבינה בהם הרבה. אבל הבת שלי, שעיינה בתלוש, גילתה שהמשכורת שלי לא השתנתה בתקופה שבה עבדתי יותר מהשעות הרגילות. לא העזתי לפנות למנהל שלי בחברת הקבלן בנוגע לעניין הזה, כי אני פוחדת ממצבי הרוח הלא-צפויים שלו - אבל מתנדבת של קו לעובד שפגשה אותי במקום העבודה שלי לקחה על עצמה את הטיפול בנושא".

עשרות תלונות 
על הפרת זכויות

"אנו עוקבים כבר כמה שנים אחר האופן שבו מועסקים העובדים בענפי השמירה והניקיון במוסדות החינוך שבאחריות עיריית ירושלים", אומר מרטין וילר, פעיל חברתי ותיק וכיום רכז תחום עובדי קבלן בקו לעובד. לדבריו, מדי שנה מגיעות לעמותה עשרות תלונות של עובדים המדווחים על הפרת הזכויות הכלכליות והמשפטיות הבסיסיות שלהם באופן מתמיד, וחמור מכך: חוסר מענה מספק לפניות העובדים מצד הממונים עליהם.

עיריית ירושלים אינה מעסיקה ישירות עובדים בענפי השמירה והניקיון, אלא באמצעות חברות קבלן חיצוניות. לטענת וילר, ריבוי החברות והליכי ההתקשרות יוצרים כר פורה לגלגול האחריות בין הגורמים השונים באשר להפרות של זכויות העובדים. העובדים נותרים פעמים רבות כשהם חסרי אונים וללא כתובת ברורה שאליה ניתן לפנות כדי לתקן את הפגיעה בזכויותיהם.

"בעוד שהחברות החיצוניות פיתחו טכניקה משוכללת לפגיעה בתנאי ההעסקה של העובדים, נראה שעיריית ירושלים - מזמינת השירות - אינה מצליחה להדביק את קצב ההפרות ולטפל בהן בזמן אמת", אומר וילר.

מתופעה לנורמה

דו"ח חדש של קו לעובד בשם "מתנערים מאחריות - עובדי הקבלן במוסדות החינוך בירושלים נותרו ללא מענה", שאותו כתבו וילר והמשפטנית מיכל תג'ר, מציג נתונים ודוגמאות המוכיחים כי הפרות של זכויות עובדים המועסקים דרך חברות קבלן בשירות עיריית ירושלים החמירו מעבר לשלב ה"תופעה", והתבססו כנורמה בענפי השמירה, האבטחה והניקיון.

בעזרת תלושי משכורת שסיפקו עובדים שונים, מנסים מחברי הדו"ח להמחיש שיטות פעולה נפוצות לפגיעה בעובדים מצד החברות החיצוניות הפועלות בשירות העירייה. אף כי רוב מקרי ההפרה שהגיעו לפתחה של קו לעובד ידועים לעיריית ירושלים, מרבית חברות הקבלן שבהן התגלו ההפרות ממשיכות להיות בהתקשרות פעילה עמה.

לפי הדו"ח, תחת אחריותה של עיריית ירושלים מועסקים 560 עובדי ועובדות שמירה, המאבטחים את בתי הספר והגנים העירוניים, במסגרת התקשרות עם 11 חברות שמירה חיצוניות. מספר דומה של עובדות ועובדי ניקיון מועסקים במוסדות חינוך.

התקשרות העירייה עם חברות השמירה נעשית באמצעות החברה למשק וכלכלה של השלטון המקומי (המשכ"ל), האחראית על הליך התקשרות עם חברות קבלן וכן לפיקוח ולבקרה על זכויות העובדים. במקרה של עובדי הניקיון, ההתקשרות נעשית ישירות עם חברות קבלן שונות.

וילר ותג'ר מאזכרים דו"ח שהכינה עמותת מעגלי צדק ב-2013, ואשר חלקים ממנו פורסמו בדו"ח של מרכז המחקר והמידע של הכנסת באוגוסט האחרון. הדו"ח מ-2013 מציג, בין היתר, ממצאים קשים של הפרת זכויות עובדי השמירה: 79% מעובדי השמירה התלוננו בפני העמותה על תשלום חלקי או היעדר תשלום על עבודה בימי חג; 57% התלוננו על הפרשה חלקית בלבד של כספים לקרן פנסיה; 44% קיבלו דמי הבראה חלקיים בלבד; 35% לא קיבלו שכר על ימי הדרכה ומטווחים; 24% מהעובדים סובלים מניכויים בלתי־חוקיים משכרם מסיבות שונות, כגון נזקים שנגרמו בשוגג וכדומה.

"למרות שעמותת קו לעובד דיווחה לעיריית ירושלים על תלונות העובדים, התרשמנו כי הגורם היחיד שמגלה נכונות מסוימת לטפל בהפרת זכויות העובדים הוא המחלקה לחירום וביטחון בעיריית ירושלים, בעוד ששאר מנהלי העירייה - מהמנכ"ל ועד היועץ המשפטי, לא טרחו כלל להשיב לפניות שונות בנושא שהועברו אליהם במהלך השנים", כותבים וילר ותג'ר. "בפניות אלה הצגנו ממצאים על פגיעה קשה בזכויות ודרשנו להפסיק את ההתקשרות עם חברות שקיימת בהן העסקה פוגענית. מבקרת עיריית ירושלים השיבה לפניותינו רק בתחילת 2015 - שנתיים לאחר שהעברנו אליה עדויות לפגיעה בעובדים".

הפגנת עובדי קבלןצילום: עופר וקנין

הקבלן מתחלף - והעובד נשאר בלי ותק

בדו"ח של קו לעובד, הכולל גם את עובדי הניקיון המועסקים במוסדות החינוך בירושלים, מונים המחברים את ההפרות הנפוצות ביותר שאותרו במהלך פעילות שטח שערכה העמותה ב–2011-2015. הממצאים שונים מעט במהותם (אך לא בחומרתם) מאלה שנכללו בדו"ח של עמותת מעגלי צדק, כאשר בראש רשימת ההפרות עומדת איפוס הוותק: כל חברות השמירה והניקיון שנבדקו במשך ארבע השנים הללו נוהגות להתעלם מהוותק הנצבר לעובדים באותו מקום עבודה.

המשמעות היא שכאשר העירייה מסיימת את התקשרותה עם חברה קבלנית אחת ועוברת לאחרת, ולמרות שהעובד אינו מחליף בפועל מקום עבודה אלא רק את החברה המפקחת עליו, החברה החדשה לא תכיר בוותק שהיה אמור להיצבר לו. הדבר פוגע באופן חמור בכל הזכויות הסוציאליות הנגזרות מהוותק, כמו צבירה וזכאות לחופשה שנתית, זכאות לדמי הבראה ופיצויי פיטורים.

הפרה השנייה הנפוצה היא בתחום הפנסיה וההפרשות לפיצויי פיטורים: מדובר בחישוב חסר של השכר הקובע לפנסיה ולפיצויים על ידי התעלמות מרכיבים פנסיוניים שונים כגון ימי מחלה, ימי חופשה, ימי מילואים ודמי חג. בחלק מהמקרים מדובר בהפרשות מתחת לאחוז המתחייב לפי ההסכם הקיבוצי באותו ענף או לפי הוראות החשב הכללי במשרד האוצר. כמו כן, חברות קבלן רבות מעכבות את העברת כספי ההפרשה מקופתן לקרן הפנסיה או קרן הפיצויים.

הפרה שלישית היא התחמקות מתשלום פיצויי פיטורים בעת החלפת החברות. לטענת הדו"ח, מנהלי החברות ש"נתפסים בקלקלתם" זו, אומרים בתגובה כי העובדים דוחים הצעות עבודה חלופיות שהחברות הציגו בפניהם - אך לטענת מחברי הדו"ח זהו מצג שווא.

מרטין וילרצילום: ניבה סימון

הפרה רביעית היא ניכויים שונים משכר העובדים בניגוד לחוק הגנת השכר, האוסר במפורש על כל ניכוי מהשכר שאינו הפרשה למס הכנסה, ביטוח לאומי או ביטוח בריאות. בין הניכויים האסורים הנעשים משכר העובדים: ניכוי "שי לחג", ניכוי עבור "פיקדון ביגוד" או "דמי ביגוד", וקנסות המוטלים על העובדים בגין נזק שנגרם לציוד עקב תאונה. שלוש הפרות נוספות שמציין הדו"ח של קו לעובד הן הימנעות המעסיק מצבירה של חופשה מחלה שנתית לעובד; אי־הענקת מסמך מסודר לעובדים המפרט את תנאי העסקתם כנדרש, אי־תשלום שעות נוספות והחסרת שעות עבודה מתלוש השכר - פעולה שכתוצאה ממנה לא משולם שכר עבור שעות אלה.

העירייה: "הקמנו מוקד לטיפול בתלונות"

וילר ממליץ על שני צעדים חשובים לצורך מיגור התופעה של הפרת זכויות עובדי הקבלן המועסקים בירושלים: נטילת אחריות הפיקוח על זכויות העובדים מהמשכ"ל והעברתה לידי עיריית ירושלים, וביסוס מנגנון הפיקוח על זכויות העובדים שהוקם באחרונה בעירייה; והפסקת ההתקשרות עם חברות קבלן שהפרו באופן שיטתי 
את זכויות עובדיהן, כדי ליצור הרתעה מפני ההשלכות האפשריות של הפרות כאלה.

"תופעת הפגיעה בעובדי הקבלן עמוקה מאוד, והיא מחריפה ככל שמתרחקים מעינו הפקוחה של הציבור", אומר וילר. לדבריו, אם בערים גדולות כירושלים ותל אביב מתגלות הפרות רבות, הרי שבפריפריה המצב חמור עוד יותר, ועל משרד הכלכלה להתחיל לפעול שם באופן ספציפי.

בתגובה לדו"ח של קו לעובד מסרה עיריית ירושלים כי היא מקיימת זה שנים בדיקות יזומות וטיפול בתלונות פרטניות של עובדי קבלן בתחומי הניקיון והשמירה. "עיריית ירושלים היתה מהחלוצות בתחום האכיפה של זכויות עובדי הקבלן, ובעקבות הבדיקות השוטפות הוחזרו כספים לעובדים והוטלו סנקציות נגד קבלנים עד כדי הפסקת חוזי ההתקשרות עמם. בנוסף הפצנו עלוני מידע לעובדים בעניין זכויותיהם, בחלק מהזמן גם בשיתוף פעולה עם עמותת קו לעובד".

מהעירייה נמסר גם כי ב-2013 הוקמה יחידה מיוחדת לנושא שמירת זכויות עובדי הקבלן, אשר מלווה את העירייה בניסוח מכרזים וחוזים. כמו כן, נשכרו שירותיו של רואה חשבון חיצוני, הבקי בחשיפת ה"תרגילים" המגוונים שבהם נוקטים חלק מהקבלנים נגד העובדים, שרבים מהם הנם קשי־יום וחוששים להתלונן על הפגיעה בזכויותיהם. העירייה טוענת גם כי הוקם מוקד לטיפול בתלונות של עובדי קבלן ומבוצעות בדיקות יזומות לקבלני הניקיון והשמירה, לפי סטנדרטים מקצועיים גבוהים.

בתגובת העירייה נכתב גם כי "מחובתנו לציין שבבדיקות שביצענו ב-2015 נמצא שיפור גדול אצל רוב הקבלנים, והיקף ההפרות של זכויות העובדים פחת לאין שיעור. כרשות ציבורית, איננו יכולים לקבל את המלצת מחברי הדו"ח, שלפיה יש לסלק קבלן זה או אחר בשל כל חשד להפרות מצדו. כל מקרה נבדק לגופו, ואנו שוקלים היטב את האמצעים העומדים לרשותנו לנקיטת צעדים נגד הקבלן המפר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker