בית הדין לעבודה הכריע: הוועד הפנימי במנורה אינו ארגון עובדים יציג

השופטת עידית איצקוביץ' נענתה לבקשות ההסתדרות וקבעה כי הוועד הפנימי הוקם מלכתחילה במטרה להתנגד לחתימה על הסכם עבודה קיבוצי במנורה ■ עם זאת קבעה כי לא הוכח שהנהלת מנורה מימנה את הוועד הפנימי

חיים ביאור
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הוועד הפנימי שהוקם בחברת הביטוח מנורה אינו ארגון עובדים יציג בחברה ואינו בעל סמכות לחתום על הסכם קיבוצי בשלב זה, כך קבע היום (ג') בית הדין האיזורי לעבודה בתל אביב. בקביעתו נענה לבקשת ההסתדרות.

ההסתדרות פנתה לבית הדין בבקשה דחופה להוציא צווים כנגד הנהלת מנורה וכנגד הוועד הפנימי של עובדי מנורה מבטחים. בבקשה שההסתדרות הגישה באמצעות עו"ד ארנה לין, היא טענה שמנורה נוקטת ב"טקטיקה חדשה/ישנה כדי לפגוע בהתארגנות העובדים בחברה: הקמת 'ועד פנימי' שאינו קשור להסתדרות והמתחזה להיות ועד אותנטי ואף ארגון יציג, בעוד שלמעשה מדובר בגוף שפועל מטעם המעסיק, בעידודו ובתמיכתו".

צילום: מוטי מילרוד

עוד טענה ההסתדרות כי חברי הוועד הפנימי הם עובדים הכפופים ישירות למנהלה והם הניעו את ההתנגדות להסתדרות, כזרועה הארוכה של ההנהלה.

מנורה טענה בתשובתה, באמצעות משרד עוה"ד נחום פינברג, שהיא נמנעת מכל התערבות בהליכי ההתארגנות של עובדיה. לטענתה, הוועד הפנימי הצליח להשיג את תמיכתם של מעל שליש מ-700 עובדי החברה, כמתחייב בחוק. הוועד הפנימי טען, באמצעות עו"ד אפרת דויטש, כי עובדי מנורה אמרו את דברם והביעו את רצונם הברור שלא להתאגד במסגרת ההסתדרות, אלא בכוחות עצמם.

השופטת עידית איצקוביץ' קבעה כי בפרסומים השונים של הוועד הפנימי היה ניסיון גלוי למנוע את הצטרפות העובדים להסתדרות, תוך ציון התוצאות השליליות אשר עלולה להיגרם נוכח ההצטרפות אליה. השופטת אמרה כי מטרת הוועד הפנימי מלכתחילה הייתה להתנגד לחתימה על הסכם עבודה קיבוצי במנורה, בנימוק שהסכם כזה "מעודד בינוניות ואינו מקדם שיח פנימי בין העובדים למעסיק".

עוד קבעה השופטת כי גם אם אין פסול בהתנגדות להסתדרות כסיבה להקמת ועד פנימי, יש פסול בהצטרפות לגוף שהוקם על בסיס התנגדות להסכם קיבוצי. עם זאת, בנוגע לטענות ההסתדרות על מעורבות, לכאורה, של הנהלת מנורה בהליך הקמת הוועד הפנימי, השופטת קבעה כי לא הובאו בפניה ראיות בדבר השתתפות ההנהלה במימון הוועד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker