משרד הכלכלה על עבודות הרכבת בשבת: "מדיניות ההיתרים שקדמה להנחיית השר תשאר על כנה"

אחרי סוף שבוע של חילופי האשמות - משרד הכלכלה מזרים את ההיתרים לביצוע עבודות בשבת על ידי רכבת ישראל עד להודעה חדשה

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

המדינה הגישה הבוקר (ג') בקשה להארכת מועד להגשת תגובה לעתירת חברת רכבת ישראל, בעקבות החלטת בג"ץ מיום 25.9 והנחיית הפרקליטות להקפיא את החלטת משרד הכלכלה לבטל את היתרי העבודה לחברה בשבת.

בבקשה נכתב כי לאחר בחינה ראשונית, נדרש פרק זמן נוסף על מנת לגבש את עמדת המדינה בעניין, ועל כן ההיתרים לביצוע עבודות בשבת יחזרו להיות בתוקף כפי שהיה נהוג לפני הביטול עד להודעה חדשה משר הכלכלה או הנחייה חדשה של שר התחבורה ישראל כ"ץ. הבקשה להארכת המועד הוגשה בהסכמת הרכבת, אותה מייצגים עו"ד יוסי בנקל וניר שמרי ממשרד ראב"ד מגריזו בנקל ושות', שמבחינתה נרשמה הצלחה לעת הזו בנוגע לעתירה שבנדון.

רכבת ישראל, תחנת סבידור מרכז צילום: שמואל רחמני / רכבת ישראל

הבקשה להארכה הגיעה אחרי החלטת בג"ץ בסוף השבוע, בעקבות עתירה שהגישה רכבת ישראל, על הקפאת ההחלטה של משרד הכלכלה למנוע את עבודות הרכבת בשבתות - עד לקבלת עמדת משרד הכלכלה.

משרד הכלכלה בראשות השר אריה דרעי מסר לרכבת ישראל על ביטול ההיתרים לביצוע עבודות פיתוח ותשתיות ברכבת בסופי השבוע ובשבתות, זאת לאחר שיחה שהתקיימה בין דרעי לבין כ"ץ, בה הודיע האחרון כי אין צורך בביצוע עבודות בשבת. בעקבות כך, החליט שר הכלכלה לבקש מכל חברה ממשלתית שתבקש מעתה היתר לעבוד בשבת לצרף את חתימת השר הממונה.

ברכבת טענו כי להחלטה יהיו השלכות משמעותיות על פיתוח רשת המסילות והסדר הנסיעות, והגישו על כן עתירה לבג"ץ על מנת להזרים את ההיתרים.  

אריה דרעי בכנסת, אתמול צילום: אוליבייה פיטוסי

ממשרד הכלכלה נמסר: "היועץ המשפטי לממשלה הודיע כי יידרש למחלוקת בין שר הכלכלה לשר התחבורה אחרי החג. נכון לעת הזו נותר צו ביניים על כנו לפיו ההיתרים יינתנו לפי הנוהל שקדם להנחיית השר החדשה".

ממשרד התחבורה נמסר: "משרד הכלכלה הוא אחראי בלעדית למתן אישורים לעבודה נדרשת בשבת, באמצעות הממונה על שעות עבודה ומנוחה, וזאת בהתאם לחוק ולסטטוס קוו הנוהג במדינת ישראל מזה שנים רבות. לשר התחבורה אין כל סמכות, וגם אין בידיו הכלים המתאימים לעסוק בנושא זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker