בית הדין לעבודה: הפסקות קצרות בנות 10 דקות הן זמן עבודה ואין לנכות שכר בגינן

בית הדין חייב את המעסיק לשלם לשלושה עובדים שהועסקו בו הפרשי שכר עבור 20 דקות ביום שנוכו משכרם

חיים ביאור

בית הדין האיזורי לעבודה בבאר שבע, הוציא השבוע פסיקה עקרונית ולפיה הפסקות קצרות בנות 10 דקות נחשבות לזמן עבודה. בית הדין חייב את המעסיק לשלם לשלושה עובדים שהועסקו בו הפרשי שכר עבור 20 דקות ביום שנוכו משכרם.

יעקב זמסקי, איוון פיבוברוב וולדימיר גיטין תבעו את הנהלת החברה, תבניות כל לייצור מוצרי מתכת, על כך שהיא ניכתה משכרם עבור שתי הפסקות בנות 10 דקות כל אחת שהם לקחו מידי יום, ואשר הוגדרו כ"הפסקות התרעננות". באמצעות עו"ד סיגלית דיין הם טענו כי בזמן ההפסקות הללו הם בסך הכל הכינו לעצמם קפה ולעתים הם כבר שתו אותו ליד מכונות הייצור, כך שהם עמדו כל העת לרשות צרכי המפעל.

השופט צבי פרנקל

לעומתם טענה החברה, באמצעות עו"ד שמואל נגר, כי ההפסקות שניתנו לעובדים אינן בגדר זמן עבודה, שכן במהלכן הם היו רשאים לעשות כל מה שרצו, לרבות לצאת מהמפעל, כך שבפועל הם לא עמדו לרשות העבודה. עוד היא טענה כי גם אם לעתים נדירות נדרשו העובדים לבצע משימה בעת ההפסקה, הם קיבלו את הפסקתם לאחר מכן.

השופט, צבי פרנקל, קיבל את טענת העובדים ולפיה ההפסקות בנות 10 דקות כל אחת לא איפשרו להם להיות משוחררים מחובותיהם כלפי המפעל וכי הם לא היו רשאים לצאת מתחומי המפעל בדקות ספורות אלה. "מדובר בהפסקות הנכנסות תחת ההגדרה של שעות עבודה לפי חוק שעות עבודה ומנוחה, הניתנות לעובד להחלפת כוח ואוויר", הוא קבע.

השופט חייב את הנהלת תבנית כל לפצות כל אחד מהעובדים במעל 20 אלף שקל בשל ניכוי זמן ההפסקות הקצרות הללו. לעומת זאת, דחה בית הדין את תביעת העובדים לראות גם בהפסקה של 40 דקות שקיבלו מדי יום כזמן עבודה, לאחר שקבע כי בזמן זה, העובדים היו בהפסקה מלאה ולא עמדו לרשות המעסיק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker