המדינה הפקירה את המועצות הדתיות - ונאלצה לשלם 110 מיליון שקל לחילוצן

המועצות הדתיות בישראל קרסו כלכלית - אך במקום טיפול שורש, ניתנו להן במשך שנים "מענקי חגים" שאמורים היו לכסות 
על הגירעונות ■ תוכניות הבראה יצאו לדרך ב–2010, והגירעון הצטמק ב–75% - אך הקופה הציבורית ממשיכה לשלם את המחיר

טלי חרותי-סובר

במשרד לשירותי דת מתגאים כיום בהצלחתה של תוכנית ההבראה במועצות הדתיות. בשנים האחרונות הצליחו במשרד להשתלט על הדימום הקשה של המועצות הדתיות, שעמדו ב–2009 בפני קריסה מוחלטת. אך להבראה היה מחיר - שאותו אומדים כיום במשרד לשירותי דת ב–110 מיליון שקל (לא כולל הזרמות חירום שהועברו לפני שתוכנית ההבראה יצאה לדרך).

במסגרת תוכנית ההבראה, עובדים במועצות פוטרו, והמדינה הצמידה להן חשבים מלווים, בעלות של כ–40 מיליון שקל — כ–7.5 מיליון שקל בשנה בממוצע ב–2010–2014 (שהם חלק מהעלות הכוללת של תוכנית ההבראה).

הפגנת עובדי המועצה הדתית ברחובותצילום: חן גלילי

המועצות הדתיות, שתקציבן ב–2014 היה 456 מיליון שקל, אחראיות למתן שירותי הדת היהודיים ברשויות המקומיות, ונתונות לאחריות המשרד לשירותי דת ולפיקוחו. הן נוסדו לפני קום המדינה ביוזמת הרבנות הראשית, ולאחר קום המדינה הוחלט כי ימשיכו לפעול כגופים ביצועיים ומינהליים. בין היתר, מטפלות המועצות הדתיות, שבראשן עומדים רבני היישובים, בכשרות ושחיטה, נישואים, שירותי 
קבורה ומקוואות.

בזכות תוכנית ההבראה הצטמק הגירעון המצטבר של המועצות מ–220 מיליון שקל ב–2009 לכ–56 מיליון שקל בלבד כיום. במשרד הדתות טוענים כי ברוב מתוך 131 המועצות הדתיות הקיימות כיום, התזרים התפעולי מאוזן ואף חיובי, והגירעון מורכב מחובות עבר ומסכומי כסף שצפויים להתקבל בעתיד.

במקום תוכנית הבראה: "מענקי חג"

המועצות הדתיות הן גופים סטטוטוריים המתוקצבים על ידי הרשות המקומית והמדינה. התקציב השנתי לכל מועצה הוא מיליון עד 30 מיליון שקל, לפי מספר התושבים שבהם היא מטפלת. לתקציב השוטף נוספו העלויות של החשבים המלווים, שהוצמדו לרובן המוחלט של המועצות הדתיות ב-2010–2014. את שירותי החשבים המלווים מספקים 30 משרדי ראיית חשבון שזכו במכרז לפני חמש שנים.

עלות השירותים - כ–40 מיליון שקל - היתה נחסכת מהקופה הציבורית אם במשרדי האוצר או ראש הממשלה היו שמים לב כי המועצות הדתיות אינן מסוגלות לנהל את עצמן כלכלית, ומצבן הולך מדחי אל דחי. ואולם, איש לא הבחין בכך: ב–2004 נסגר משרד הדתות, ואת הפיקוח אמורה היתה לבצע מועצה במשרד ראש הממשלה. מעשית, ב–2004–2009 המועצות הדתיות הופקרו לנפשן. המצוקה הכלכלית גדלה, ועובדים הפסיקו לקבל משכורות במשך חודשים. במקום תוכנית הבראה מקיפה, יצא לדרך פתרון מקורי: "מענקי חג".

"בכל חג היו מועברים מיליוני שקלים למועצות כדי לסגור חובות עבר, אבל לא כדי לשלם תשלומים עתידיים", מספר מקור הבקיא בנושא. "איש לא חשב על טיפול שורש". על פי נתוני המשרד לשירותי דת, הועברו ב-2006–2009 מענקי חגים בסך 22 מיליון שקל בשנה שהיו מעין פלסטר, אבל לא סיפקו כל פתרון לעתיד.

את המצב הזה החליט לעצור מנכ"ל משרד הדתות לשעבר אביגדור אוחנה, שנכנס לתפקיד ב-2008 עם הקמת המשרד מחדש. מענקי החגים הופסקו, והוכרז על תוכנית הבראה בכל המועצות. עקרונות התוכנית היו פשוטים: בעלי תפקידים מיותרים יפוטרו, מועצות שפועלות ביישובים מאוחדים - כמו בנימינה־גבעת עדה או יהוד־מונוסון - יאוחדו, ולכל מועצה יוצמד חשב מלווה לתוכנית בת שש שנים שבמהלכה יאוזן התקציב, והחשב המלווה ינחה את אנשי המועצות הדתיות כיצד להתנהל כלכלית.

"המצב היה נורא", אומר חזי כהן, מנהל אגף בכיר תכנון ותקצוב, שמכיר את תוכנית ההבראה. "היו מועצות שבכלל לא היו מסוגלות להגיש דו"ח כספי שמבהיר את מצבן. צריך היה להתחיל הכל מאפס".

אביגדור אוחנה, לשעבר מנכ"ל משרד הדתותצילום: תומר אפלבאום

המועצות נכנסו לתוכנית בהדרגה ב-2010–2013. בדיקת 30 המשרדים שנבחרו לספק את שירותי החשב המלווה מעלה כי כמה מהם מתפרנסים יפה מאותו ליווי. שני משרדים זכו במכרז גם בתפקיד רכזים אזוריים, ואמורים לפקח על החשבים המלווים. משרד דוד זנזורי קיבל 772 אלף שקל ב–2014 בעבור תפקידו כרכז מחוז דרום, ואילו משרד ג'ורג' שוקייר ושות' קיבל על תפקידו כרכז מחוז צפון 657 אלף שקל בשנה שעברה. משרדים אחרים (ראו טבלה) השתכרו כמה עשרות או מאות אלפי שקלים, לפי מספר שעות העבודה שעליהן דרשו תשלום. המכרז שנפתח שוב בימים אלה לא יכלול ככל הנראה את תפקיד הרכז, ומשרד הדתות ישלם רק בעבור שירותי החשבים העובדים באופן צמוד עם המועצות הדתיות.

"יציאה הדרגתית לעצמאות"

רשימת 50 המועצות הדתיות הזוכות לליווי מלמדות כי הן מפוזרות ברחבי ישראל, ורובן ככולן בפריפריה. לעומת זאת, משרדי רואי החשבון המלווים מרוכזים בירושלים, חיפה, תל אביב וסביבותיהן. משרד אחד ממוקם בנצרת עילית, אחד בכפר קרע, ואחד באשקלון, אבל ככלל, המדינה לא תמכה כחלק מהתוכניות במשרדים הממוקמים בפריפריה. לכל הפחות לא היה להם כל יתרון במכרז.

במשרד הדתות גאים בתוצאות וברפורמה שנעשתה להצלת המועצות הדתיות. "אנחנו יוצאים עכשיו למכרז חדש לחשבים מלווים", מכריזים במשרד. "הגיע הזמן לתת לגוזל לפרוש כנפיים ולהתחיל לנהל את עצמו. חשוב רק שהיציאה לעצמאות תהיה הדרגתית, אחרי שברור שהמועצה מסוגלת לנהל את עצמה לאורך זמן, מבלי להתמוטט שוב".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker