תקדים

בית הדין לעבודה חייב את סופרבוס לקלוט לשורותיה עובד שנדחה בשל חברותו בוועד

איציק אליה עבד כנהג בחברת קווים מאז יסודה לפני 12 שנה ולפני שנתיים צורף לוועד העובדים ■ סופרבוס העמקים סירבה לקלוט את איליה לשורותיה, בניגוד לעובדים אחרים של קווים, שכן נקלטו בה

חיים ביאור

בית הדין האיזורי לעבודה בנצרת קבע השבוע תקדים, כאשר הורה לחברת האוטובוסים סופרבוס לקבל לשורותיה עובד שבעברו כיהן בוועד העובדים.

איציק אליה עבד כנהג בחברת קווים מאז הקמתה לפני 12 שנה, ולפני שנתיים צורף לוועד העובדים. קווים כשלה במכרז של משרד התחבורה והקו שבו עבד איליה עבר לידי חברה אחרת, סופרבוס העמקים, שזכתה במכרז.

ואולם סופרבוס העמקים סירבה לקלוט את איליה לשורותיה, בניגוד לעובדים אחרים של קווים, שכן נקלטו בה. בעקבות זאת הגישו איליה וארגון כוח לעובדים תביעה לבית הדין לעבודה כנגד החברה, שבה טענו כי הסירוב להעסיק את איליה לא נבע משום סיבה עניינית או מקצועית, אלא מהעובדה שבחברה הקודמת, קווים, הוא היה חבר בוועד העובדים.

השופט טל גולן קיבל את טענות העובד וארגון כוח לעובדים, אותם ייצגה עו"ד אירית קוטונה-גינדי, וקבע כי הסירוב להעסיק את העובד נבע מחברותו בוועד, דבר שיש בו פגיעה בחופש ההתארגנות של העובדים בכלל ושל העובד בפרט. "פגיעה בעובד על רקע התארגנות מפרה את זכות ההתארגנות ואת זכותם של עובדים שלא להיות מופלים על רקע הצטרפותם לארגון עובדים", קבע השופט.

השופט ציין שבחברת סופרבוס העמקים לא פועל כיום ועד העובדים. לפיכך, הוא קבע, החלטת החברה שלא לקבל אליה את העובד "מבטאת מסר פסול, העלול לדכא כליל את אפשרות ההתארגנות בה". הוא חייב את סופרבוס העמקים לקלוט איליה את העובד ולשלם לו פיצויים בסך 25 אלף שקל. את סופרבוס ייצגה בדיון עו"ד רווית ווקס-סלוקי.

אוטובוס של סופרבוסצילום: ניר כפרי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker