קיבל תואר דוקטור בהתכתבות מאוקראינה - ועומד בראש החברה הממשלתית עמידר

בכירים לא מעטים מתהדרים בדוקטורטים שקיבלו מאוניברסיטאות עלומות, או שנקנו בכסף ■ המועצה להשכלה גבוהה ומשרד החינוך אינם מכירים בתארים האלה - אבל הדוקטורים מנהלים חברות ממשלתיות, נותנים חוות דעת בבתי משפט ומלמדים סטודנטים

טלי חרותי-סובר

בכירים ובעלי תפקידים לא מעטים מתגאים בתואר דוקטור — אף שאינו מוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג) ומשרד החינוך, וניתן באוניברסיטאות עלומות הנמצאות באוקראינה, בעיירה שווייצית או בהוואי.

החיפוש אחר הדוקטורט הנכסף הוביל לא מעט ישראלים למוסד הנקרא International University of Business and Law (IUBL) בעיר חרסון שבאוקראינה. אחד מהם הוא עו"ד יצחק לקס, שנבחר ביולי 2014 ליו"ר חברת עמידר הממשלתית. ללקס יש תואר ראשון במשפטים ותואר שני במינהל עסקים מאוניברסיטת בר־אילן, אך את הדוקטורט בכלכלה בחר לעשות דווקא באוניברסיטה האוקראינית בחרסון. לקס מאשר כי מדובר בתואר בהתכתבות שאותו עשה, לדבריו, ב–2008–2011. כמו כן הוא מאשר שבאותה תקופה לא התגורר באוקראינה. הוא גם לא נדרש לכל השלמות לימודים במהלך לימודיו.

יצחק לקס
יצחק לקסצילום: אייל טואג

לקס נשאל כמה פעמים מדוע בחר דווקא במוסד הזה, ואף הוצע לו להתראיין בנושא, אך לא מסר תשובה. בין היתר נשאל מי היה המנחה שלו. הוא מסר שהמנחה שלו היה ד"ר ויקטור איוונוביץ'. ואולם, שם המנחה לא נמצא באתר האוניברסיטה או באתר אחר, ובגוגל מופיע רק פיזיקאי בשם הזה. לקס סירב לסייע לניסיונות נוספים לאתר את המנחה.

בהדיפת השאלות על הדוקטורט סייעו ללקס משרד עורכי הדין הרצוג־פוקס־נאמן, ששלח מכתב התראה, ועל השאלות בשמו ענה היחצן של עמידר. במלים אחרות, בדוקטורט האוקראיני של המנכ"ל מטפלים גופים הממומנים בכסף ציבורי.

לקס מגן בתקיפות על בחירתו דווקא במוסד הזה. לטענתו, האוניברסיטה בחרסון מוכרת על ידי הרשימה הבינלאומית של גופים אקדמיים שפירסם אונסק"ו (ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם). לטענתו, מכיוון שהאוניברסיטה מופיעה ברשימת אונסק"ו, היא מוכרת גם בישראל — אלא שזה אינו המצב. בהודעה שפירסם משרד החינוך באתר האינטרנט שלו כבר לפני שלוש שנים, הודגש כי אינו מכיר בדוקטורטים מחרסון. לקס טוען כי התארים הלא מוכרים ניתנו על ידי השלוחה הישראלית של האוניברסיטה — אך לדבריו קיבל את התואר ישירות מהאוניברסיטה ולכן הוא מוכר. אלא שבמשרד החינוך מתעקשים כי המשרד אינו מכיר בתארים אלה, מכיוון שהם אינם מוכרים באוקראינה.

מלמד בזכות היותו עו"ד או דוקטור?

לכל אדם מותר לעשות איזה תואר אקדמי שירצה ולהתגאות בו, כולל תואר דוקטור בכל מקום בעולם — אך תואר שאינו מוכר בישראל אינו מקנה זכות ללמד או ללמוד במוסדות להשכלה גבוהה, וגם לא להתקבל לתפקיד או לעלות בדרגה על בסיס זה במגזר הציבורי. ואולם, לקס מלמד באוניברסיטת בר־אילן, וגם משמש יו"ר חברה ממשלתית. למרבה הפלא, זה גם חוקי.

בבר־אילן טענו שלקס, המלמד כמרצה מן החוץ במחלקה לניהול, מופיע שם בתוארו כעורך דין ולא כבעל תואר דוקטור. יש להזכיר כי בר־אילן הוא גם המוסד שאישר ליאיר לפיד לעשות דוקטורט בלי תואר ראשון.

בעוד לקס בתגובתו מסביר כי החל ללמד בבר־אילן על סמך תאריו הראשון והשני — טענה הנתמכת גם בגרסת האוניברסיטה — הרי שבאתר עמידר נכתב: "בין 1991–1988 למד משפטים באוניברסיטת בר־אילן. ב–2006 סיים את לימודי התואר השני במנהל עסקים ולאחר מכן המשיך לקס ללימודי תואר שלישי בכלכלה. לאחר קבלת הדוקטורט בשנת 2011 לקס החל לשמש מרצה לתלמידי תואר ראשון ושני במחלקה לניהול באוניברסיטת בר־אילן".

באתר עמידר כלל לא מוזכר שלקס הוא מרצה מן החוץ, ולקורס אחד בלבד, אך מודגש כי החל ללמד אחרי שקיבל את תואר הדוקטור. לפי דובר עמידר מדובר בטעות סופר. "תודה שהסבת את תשומת לבנו. נתקן", הוסיף.

מרשות החברות נמסר כי לקס אינו מקבל תוספת שכר או דרגה בשל תואר הדוקטור. עם זאת, לעולם לא נוכל לדעת כמה השפיע התואר על תהליך הבחירה שלו לתפקיד המכובד. מקור בכיר אמר שתעודת הדוקטורט הוגשה. האם הוועדה שאישרה את המינוי יודעת גם כי מדובר במוסד שאינו מוכר בישראל? על כך לא התקבלה תשובה.

אם נדמה לכם שאפשר לרוץ ולעשות גם כיום לעשות דוקטורט בכלכלה בהתכתבות באוקראינה, מתברר שלא. שיחה עם האוניברסיטה העלתה שובה קצרה: לתלמידים זרים כבר לא נותנים דוקטורטים, אפשר ללמוד רק שפה לתואר ראשון.

עדנה בקנשטייןצילום: קמחי מוטי

מטעמו של יצחק לקס נמסר: "מר לקס החל ללמד בבר־אילן עוד קודם לקבלת התואר, ולא עשה בו שימוש מול האוניברסיטה לשינוי מודל התגמול שלו. הטענה כאילו מדינת ישראל אינה מכירה בתואר אינה נכונה ושקרית. ישראל מכירה בתואר כמו שכל העולם מכיר בתואר — מתוקף הכרת אונסק"ו באוניברסיטה. בנוסף, משרד החינוך הוציא הודעה שאינו מכיר בתעודות של השלוחה הישראלית, אבל לימודיו של מר לקס היו ישירות מול האוניברסיטה, ולכן הודעה זו אינה רלוונטית לגבי התואר של לקס".

מוסד נוסף המוכר כמי שמחלק תוארי דוקטור שאינם מוכרים בישראל היא אוניברסיטת יורק, הנמצאת כיום בהוואי, ושנחשפה על ידי גיא ליברמן וליאת בר־סתיו מ"ידיעות אחרונות". תואר הדוקטור שהאוניברסיטה הזאת מעניקה נקנה בכסף, וניתן בתוך כמה חודשים. האופרציה מנוהלת על ידי אברהם אבן־חן, שהורשע ונאסר ל–30 חודשים לאחר תרמית אוניברסיטת לטביה, אך ממשיך במעשיו גם כיום.

בין מקבלי התואר, השופטת המחוזית לשעבר, עדנה בקנשטיין, שטענה כי עשתה זאת בתום לב. מקבל תואר נוסף הוא פרופ' נח הלפרין, שמעולם לא היה איש אקדמיה ישראלי, שגם מנחה "דוקטורנטים" ולאחרונה הקים את איגוד העיתונאים למגזר האקדמי שמעניק תעודות עיתונאי לסטודנטים לתקשורת.

מוסד שלישי לא מוכר שנותן תוארי דוקטור בהתכתבות הוא Swiss Management Center (SMC) מהעיירה צוג בשווייץ. התואר מופיע בקורות חייו המרשימים של ד"ר גדעון בן־נון, העומד בראש אג'יו, "חברה פרטית העוסקת בייעוץ ניהול סיכונים והחלטות פיננסיות".

גדעון בן נוןצילום: אייל טואג

לפי אתר החברה, בן־נון הוא בעל תואר ראשון ושני במינהל עסקים ובמימון מהמכללה למינהל, ותואר דוקטור במימון מאותו מוסד בשווייץ, ומתהדר ב–25 שנות ניסיון פיננסי. "בלימודי הדוקטורט ביצע את עבודת המחקר הרחבה בעולם בתחום הסיכון, אפיון מבנה ההחלטות בתחום הסיכון והציג מודל חדשני לכימות רמת הסיכון", נכתב באתר. כאמור, גם המרכז הזה ותאריו אינם מוכרים באופן חד־משמעי על ידי משרד החינוך.

גדעון בן־נון לא מסר תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker