השר בנט נזף בנציב שירות המדינה: "אתה מעכב את חוק הסמנכ"לים"

גורם מקורב: "הפתרון שהציעו השרים פירושו לשפוך את התינוק עם המים ובמילים אחרות - הרס מוחלט של שדרת הניהול במשרדי הממשלה"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים10
טלי חרותי-סובר

לא לשיחה הזו פילל נציב שירות המדינה משה דיין כשהגיע הבוקר (א') לישיבת הממשלה. דיין נקרא כדי להציג את הרפורמה בשירות המדינה, נושא עליו אמור היה כבר לדבר לפני שבועות רבים אך נידחה. הדיון הפך למתקפה כוללת של השרים על הנציב בשל העיכוב לדבריהם בקידום החוק שיאפשר להם למנות סמנכ"לים במשרדם.

דיין הגיע עם מצגת ושלל שקפים, אך ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע לו כי אינו רוצה לראות את המצגת, ודרש מן הנציב "לדבר". דקות ספורות לאחר מכן, בעוד הנציב מדבר, יצא ראש הממשלה מן הדיון השאיר אותו לניהולו של  השר ישראל כץ.

נפתלי בנטצילום: אוליבייה פיטוסי

"באותו רגע התחיל בחדר שוק", מספר גורם מקורב, "השרים, בראשות נפתלי בנט, שדיבר שם לא מעט, התנפלו על הנציב בשלל טענות - 'אי אפשר להביא אנשים לשירות המדינה', 'אי אפשר להפטר מאנשים חלשים', 'אי אפשר לנייד אנשים בתוך המשרד' ועוד ועוד. כמעט  כל השרים היו שותפים לעליהום על הנציב, שנותר ללא מילים. בעיקרון, הם צודקים. להביא אדם לשירות המדינה לוקח 12-6 חודשים כי נושא המכרזים בעייתי, אי אפשר להיפטר מעובדים חלשים וגם קשה לנייד, מצד שני הפתרון שהציעו השרים פירושו לשפוך את התינוק עם המים ובמילים אחרות -  הרס מוחלט של שדרת הניהול במשרדי הממשלה".

ואכן, כל השרים טענו שוב ושוב כי הם רוצים לממש  סעיף עליו חתומים כולם בהסכמים הקואליציונים  עם הליכוד  - הפיכת תפקיד סמנכ"ל משרד ממשלתי ממשרה מקצועית למשרת אימון. פירוש הדבר כי לא רק המנכ"ל יבוא ויילך עם השר, אלא גם הסמנכ"לים ימונו מטעם השר, מה שפותח פתח רחב לאין סוף מינויים פוליטיים. גם היום נתקלת הרציפות הניהולית בלא מעט בעיות כשמגיע גם שר חדש ואיתו מנכ"ל חדש למשרד, אם החוק החדש יכנס לתוקף היא תיעלם לחלוטין כיוון שבמשרדים לא ישאר זכר למשרתי ציבור שהם אנשי מקצוע מנוסים. לטענת בנט, גם תפקיד הסמנכלים הוא לבצע את מדיניות השר, ולכן גם הם צריכים להיות אנשים הממונים על ידי השר, ועל ידיו בלבד, כאשר הנציבות יכולה לקבוע את הקריטריונים, אך הוא הפוסק האחרון.

הדיון המשיך לסעור עד שראש הממשלה שב לחדר לקראת סופו. הוא הטיל על מנכל משרד ראש הממשלה לאסוף בתוך ארבעה שבועות את כל טענות השרים כמו גם את הצעותיהם, וגם קבע כי חלק מההצעות יגיעו לחקיקה. "אתה ואני נשב על זה", אמר למנכ"ל, כשאינו מעיף מבט כלפי הנציב, ולא ברור אם הנציב יוזמן בכלל לישיבות בנושא שינוי השירות הציבורי.

"מדובר ביום שחור", אומר גורם המכיר היטב את הנושא, "שרי הממשלה רוצים לקבל בחוק את האפשרות למנות מינויים פוליטיים במשרדיהם, וכמה שיותר. בקצב הזה – הם גם יקבלו את מה שהם רוצים".

מנציבות המדינה נמסר כי "בישיבת הממשלה אמור היה הנציב להציג מספר נושאים בנוגע ליישום הרפורמה. חלקם הוצגו. במהלך הדיון העלו מספר שרים נושאים כאלה ואחרים. סוכם כי אלה ירוכזו ויידונו בהמשך, ואז גם תינתן התייחסות הנציבות. באשר לרפורמה ציין הנציב כי נעשית רפורמה מקיפה בשירות המדינה והנציבות גאה מאוד בהישגיה עד כה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker