בית הדין האזורי לעבודה פסק לטובת מוכרת שפוטרה מחמת הריונה

חברת אלקטרולוקס חשמל פיטרה עובדת בעלת ותק של שלוש שנים מחמת הריונה ■ המפוטרת עתרה לבית הדין וקיבלה פיצוי על סך 70 אלף שקל

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

פיטורים לא מוצדקים של נשים בהריון הן סיבה מספר אחת מבין התלונות המגיעות בכל שנה לנציבות שויון הזדמנויות בעבודה.

הדו"ח האחרון משנת 2014 חשף כי 34% מהנשים שפוטרו והתלוננו הופלו על רקע היריון. יש לזכור כי ניתן לפטר עובדת בהריון רק באישור מטעם משרד הכלכלה, אלא שמעסיקים רבים לא טורחים כלל לבקש אותו.

לא כל המתלוננות מגיעות לבית הדין, אך לאחרונה פסק בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע כי ג', שהועסקה על ידי חברת אלקטרולוקס חשמל, זכיינית חנות "אפרודיטה" בסניף שבקניון סטאר שופינג סנטר באשדוד, תפוצה בסך 70 אלף שקל כיוון שפוטרה מחמת הריון.

לאפרודיטה היו שתי חנויות בהן הועסקו 13 עובדות. בשל קשיים כלכליים נאלצה החברה לסגור אחת מהן, בה עבדה ג' במשך כשלוש שנים ולהעביר אותה למנהל אחר שהעסיק מחדש את כל העובדות, חוץ מג', בטענה שאינה מתאימה מקצועית לעבודה בחנות.

לאחר ההעברה, הגיעה נציגות ההנהלה החדשה בכדי לבחון את כישורי העובדות ולהציג בפניהן את תנאי העבודה החדשים ולוודא שברצונן להמשיך לעבוד בחנות. ג' הביעה את רצונה להמשיך וגילתה להם שהיא בהיריון. לאחר מספר ימים שהיא לא שמעה מההנהלה החדשה, יצרה עמם קשר וקיבלה תשובה כי "אין צורך בעובדות נוספות".

בעתירה שהגישה ג' נגד אלקטרולוקס חשמל ואפרודיטה, בסיוע האגף לסיוע המשפטי במשרד המשפטים מחוז דרום, קבע בית הדין כי על המעסיק להוכיח את עילת הפיטורין לפי חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, אך לא עלה בידיו של המעסיק להוכיח את חוסר התאמת ג' לעבודה. לעומת זאת, הצליחה ג' להוכיח שהיא אכן מתאימה לתפקיד אותו מילאה במשך שלוש שנים.

מהחברה לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker