מדוע משרד התרבות מעביר מיליוני שקלים להסתדרות הציונית העולמית ללא מכרז?

משרד התרבות ביקש לאחרונה להעביר לחברה הבת של ההסתדרות הציונית העולמית, תרבות ישראל, 3 מיליון שקל נוספים עבור פרויקט "ימי תרבות" של מפעל הפיס - שעד כה השקיע בו 10 מיליון שקל ■ כיוון שלא מדובר בפעם הראשונה - החשכ"לית במשרד האוצר דורשת ממשרד התרבות לעצור את התקצוב: "לא ניתן להמשיך בפעילות שהיא טלאי על טלאי"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי-סובר

בימים אלה מתקיים פרויקט "ימי תרבות" של מפעל הפיס. במהלך השבוע ניתן ליהנות מאירועי תרבות שונים, בעיקר בפריפריה, תמורת 20 שקל בלבד. מפעל הפיס השקיע בפרויקט 10 מיליון שקל, והקבלן המבצע הוא בנדה הפקות. מדובר בשנה השלישית שבה מופעל הפרויקט, אלא שמפעל הפיס לא לבד. באופן טבעי שותף לפרויקט ימי תרבות גם משרד התרבות והספורט. המשרד פנה בימים האחרונים לאגף החשבת הכללית באוצר, מיכל עבאדי־בויאנג'ו, וביקש לאשר לו העברה של 3 מיליון שקל - ללא מכרז - לקבלן מבצע אחר ומפתיע: ההסתדרות הציונית העולמית, שמצטרפת לפרויקט של מפעל הפיס.

הכסף, שיועבר לחברה בת של ההסתדרות בשם תרבות ישראל, אמור לחזק את פרויקט "ימי תרבות" של מפעל הפיס. אך אם משרד התרבות רוצה לחזק את הפרויקט - מדוע הוא לא מעביר את הכסף ישירות למפעל הפיס, שיודע להפעיל אותו בעצמו?

"גם תרבות היא חלק מעקרונות הציונות"

מתברר שקיימים קשרים הדוקים בין משרד התרבות להסתדרות הציונית העולמית. ב–31 בדצמבר 2011 נבחרה ההסתדרות הציונית העולמית למפעילת פרויקט ימי תרבות של המשרד, שאינו קשור למפעל הפיס ומופעל במהלך השנה בעלות של 16 מיליון שקל דרך החברה הבת תרבות ישראל, שהוקמה לצורך זה. על פי נתוני המשרד, המחזור השנתי של תרבות ישראל הוא 90 מיליון שקל.

אברהם דובדבני
אברהם דובדבני, יו"ר ההסתדרות הציונית העולמיתצילום: מיכל פתאל

אף שבישראל פועלים אין ספור גורמי הפקה תרבותיים, ההסתדרות הציונית העולמית היתה היחידה שניגשה למכרז שפתח משרד התרבות, עוד בימי השרה לימור לבנת. אך למשרד התרבות אין תשובה לשאלה - כיצד יכול להיות שעל מכרז כזה מתמודד גורם אחד, שאין לו בהכרח קשר ישיר לתרבות. בהסתדרות הציונית העולמית טוענים בתגובה כי "גם תרבות היא חלק מעקרונות הציונות" וכי "לכל מקום שממשלת ישראל תשלח אותנו - נגיע".

במקרה הזה לא מדובר בממשלת ישראל, אלא בגוף שמתמודד על מכרז וזוכה כיוון שהוא היחידי שניגש אליו - ומרוויח עשרות מיליוני שקלים במהלך השנים בהפקת פעילות תרבותית בה, על פניו, אין לו יתרון על כל משרד הפקה אחר.

מ"מטרות הציונות" המפורטות באתר ההסתדרות אין אף מלה על פרויקטים מסוג "ימי תרבות", המיועדים גם למגזר הערבי, שעלו לציבור כבר יותר מ–50 מיליון שקל.

לימור לבנתצילום: גל חרמוני

משרד האוצר עוצר 
את החגיגה

הפניה להרצת פעילות תרבותית אינה הדבר היחידי שלא במנדט הליבה של ההסתדרות הציונית העולמית. כדאי לזכור שהיא גם הגוף שעומד מאחורי החטיבה להתיישבות, דרכה זרמו אין ספור תקציבים להתנחלויות.

כעת היא גם הזרוע המבצעת של משרד התרבות - ולא בחינם. על כל תקציב שהיא מקבלת ההסתדרות גוזרת לעצמה קופון של 3.5%. יתרה מזאת, את המכרז לביצועי אירועי התרבות היא קיבלה לשנה עם אופציית הארכה לתשע שנים. בחמש השנים האחרונות המכרז הוארך, ומעת לעת משרד התרבות פונה לחשבת הכללית באוצר ומבקש להוסיף סכומים לא קטנים עבור פעילויות נוספות.

כך קרה לפני כשבוע, כשמשרד התרבות בראשות השרה החדשה מירי רגב, ביקש תוספת של 3 מיליון שקל עבור פרויקט ימי תרבות של מפעל הפיס. זאת ללא מכרז ומבלי שהוא מעביר את הסכום למפעל הפיס, אלא דווקא לתרבות ישראל של ההסתדרות הציונית העולמית.

אז מדוע לא העבירו את הכסף לגוף שמתפעל את הפרויקט? מקור במשרד התרבות הסביר שיש צורך לשלוט בכסף שהמשרד מוציא, דרך "זרוע הביצוע שלנו". האם במשרד התרבות לא סומכים על מפעל הפיס, שמפעיל 80% מהפרויקט ומשקיע בו 10 מיליון שקל?

באגף החשב הכללי באוצר נתנו אישור הפעם, כמו בפעמים הקודמות, אבל הודיעו שהחגיגה נגמרת. "לא ניתן להמשיך בפעילות שהיא טלאי על טלאי", אמרו באוצר. "משרד התרבות נדרש לעצור את הפרויקט במחצית הדרך, ולצאת למכרז חדש בינואר 2016 - כדי שבמארס של אותה שנה כבר יהיה זכיין חדש, עבורו לא ניתן יהיה לבקש שוב ושוב אישור סכומי כסף במיליוני שקלים ללא מכרז".

במפעל הפיס יודעים על התוספת שהבטיח משרד התרבות, אותה הוא מעביר דרך ההסתדרות הציונית העולמית, אך מדגישים וכי "אין לנו כל קשר להסתדרות הציונית העולמית. למיטב ידיעתנו, משרד התרבות מוסיף 3 מיליון שקל מתקציבו עבור ימי התרבות - שאינם מגיעים אלינו".

במשרד התרבות מגינים על הבחירה בחירוף נפש: "תרבות לישראל אינה מרוויחה דבר כלכלית ותפקידה לתת שירות ציבורי. גוף זה פיתח מומחיות של ניהול וייזום פרויקטים בפריפריה, המאפשרים למשרד להנגיש באופן מקצועי אירועי תרבות ואומנות במחירי עלות במשך השנה - לרבות סדרות התרבות והאומנות ביישובי פריפריה.

"הארגון מנהל מחזור פעילות של כ-90 מיליון שקל התקורה של הגוף היא בסך 3.5% בה אין יותר מכיסוי הוצאות שוטפות ואף פחות מכך. לשם השוואה, עמותה עם מחזור פעילות בסדר גודל דומה, על פי התבחינים של רשם העמותות, יכולה לגבות תקורה בסך 11% מתקציב הפעילות השוטף. מכאן שמדובר בגוף יעיל ביותר". אך האם ניתן להניח שמשרד התרבות חושב שמפעל הפיס אינו גוף יעיל ביותר?

תגובת ההסתדרות הציונית העולמית: "ההסתדרות השתתפה במכרז פומבי של המדינה להפעלת תרבות לישראל ב–2011 וזכתה במכרז - כחוק. תרבות לישראל היא חברת בת של ההסתדרות הציונית. ההסתדרות הציונית מכירה היטב את ערי ישראל ובעיקר את הפריפריה מתוך עשייתה הציונית. היא מפעילה מאות תוכניות בערי הפריפריה בישראל, מה שמקנה לה יתרון משמעותי בהפצת תרבות באזורי הפריפריה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker