עמותת מלר"ז נקראה לשימוע במשרד להגנת הסביבה

המועצה הציבורית למניעת רעש וזיהום אוויר בישראל הוזמנה לשימוע כיוון ש"נהגה לשלוח לבעלי עסקים תביעות אזרחיות, שאליהן צורפו טיוטות של קובלנות פליליות"

טלי חרותי-סובר

אחת העמותות הבעייתיות בישראל עשויה להפסיק לקבל סכומי כסף גדולים: בימים האחרונים קיבל מנכ"ל עמותת מלר"ז (המועצה הציבורית למניעת רעש וזיהום אוויר בישראל), חיליק רוזנבלום, הזמנה לשימוע מהשר להגנת הסביבה, אבי גבאי. העילה: הוצאת מלר"ז מרשימת הגופים שהמשרד מאפשר להם לאכוף את חוקי הגנת הסביבה.

ברשימת המשרד להגנת הסביבה פועלים החברה להגנת הטבע, עמותת טבע ודין וגופים נוספים, שמסייעים למשרד לאכוף את חוקי הגנת הסביבה. אלא בעוד שהגופים האחרים כמעט לא מפעילים את הסמכות, מלר"ז הפכה אותה למקור הכנסה - כפי שפורסם בסדרת תחקירים ב-TheMarker. בין היתר נחשף כי מלר"ז איימה על מוסכים ומפעלים רבים כי תתבע אותם בסכומים של מאות מיליוני שקלים בגין הפרות חוק לכאורה, וכשאלה היו נבהלים היתה מתפשרת אתם, וזוכה בפיצויים.

במכתב ההזמנה לשימוע נכתב כי "מלר"ז נהגה לשלוח לבעלי עסקים תביעות אזרחיות, שאליהן צורפו טיוטות של קובלנות פליליות, שבאפשרות מלר"ז להגיש, בהתאם לסמכות שהוענקה לה לפי סעיף 20 כ"ה (א)(3) לחוק המים. לידי המשרד הגיעו מכתבים שבהם ציינה מלר"ז סכומי קנסות אשר העסק עלול לחוב בהם, המגיעים לסך של 150–200 מיליון שקל".

השר להגנת הסביבה, אבי גבאי צילום: מרק ישראל סלם

במכתב נטען גם כי "על פי עמדת הלשכה המשפטית במשרדנו, סכומי הקנסות הנ"ל חושבו באופן לקוי, וקיים חשש כי הדבר נעשה על מנת להפעיל לחץ על בעלי העסקים להגיע עם מלר"ז להסכמי פשרה בתובענות האזרחיות. כך למשל, באחד המכתבים ששלחה מלר"ז צוין כי 'לאחר שתביני את חומרת מצבכם העובדתי והמשפטי, אשמח להחליף עמך דעות לעניין פתרון מוסכם'".

עוד צוין כי "מלר"ז לא הגישה קובלנות פליליות לבית המשפט, אלא הגיעה עם העסקים המזהמים להסכמי פשרה במסגרת התובענות האזרחיות שהגישה כנגדם. במרבית הסכמי הפשרה נקבעו לטובת מלר"ז סכומי הוצאות גבוהים הנעים בין 30–110 אלף שקל, סכומים שלפי עמדת משרדי אינם משקפים כלל את העלויות האמיתיות שבהגשת התובענות האזרחיות, שכאמור לא נדונו בפני בית המשפט. במקרים המעטים שבהם העסקים סירבו לחתום על הסכם פשרה ולפיכך התובענות נדונו בפני בתי המשפט, סכומי ההוצאות שנפסקו לטובת מלר"ז היו נמוכים בהרבה מאלה שנקבעו בהסכמי הפשרה, ונעו בין 4,500–9,000 שקל בלבד".

מבדיקה של המשרד להגנת הסביבה נמצא כי במסגרת חלק מהסכמי הפשרה עליהם חתמה מלר"ז עם העסקים המזהמים, התחייבו העסקים לא להזרים שפכים תעשייתיים למערכת הביוב העירונית. בנוסף, הם התחייבו לאפשר לנציגי מלר"ז לערוך כמה ביקורות בעסק, בעלות של 1,160 שקל לכל ביקורת, על חשבון העסק. "השתת עלויות דיגום נוספות, במיוחד כשמדובר בעסקים קטנים אותם נוהגת מלר"ז לתבוע - הינה בלתי סבירה", נכתב. המשרד ממשיך ומפרט את הניסיונות שנעשו להסדרת פעילות מלר"ז שעלו בתוהו, ומזמין את העמותה לשימוע שיתקיים ב-7 באוקטובר אותו יקיים השר, רגע לפני הוצאתה מן הרשימה.

מלר"ז אינה עומדת לכאורה בלא מעט מכללי הניהול התקין. למשל העמותה לא טרחה להחזיק אישור ניהול תקין מטעם רשם העמותות ולא הגישה דו"חות שנתיים ל-2013 (כיום היא מחזיקה אישור כזה). על אף שסבלה מגירעונות, העניקה למנכ"ל, בפעם הראשונה מאז שהוקמה, שכר של 25 אלף שקל בחודש. בנוסף, משנות ה-50 יושבת מלר"ז בדירה השייכת למדינה במרכז תל אביב, אינה משלמת שכר דירה ומסרבת להתפנות. בשנים האחרונות תבע מנהל הדיור הציבורי, באגף החשב הכללי באוצר, את העמותה - בדרישה כי תצא מן הדירה, והתביעה מתנהלת היום בבתי המשפט.

תביעה נוספת מתקיימת מול ארגון המוסכים, שאותם תבע רוזנבלום דיבה כאשר הודיעו למוסכים להיזהר ממכתבי העמותה ולא לשלם להם. רוזנבלום הגיע מעיריית רמת גן, משם פוטר, ומשרדו אף ננעל בפניו לאחר שסירב לקבל את הפיטורים.

ממלר"ז נמסר בתגובה: "קיבלנו את המכתב לשימוע, שבו ממוחזרות טענות על פעילות העמודה לפני 5–7 שנים ויותר. כל הנאמר בהזמנה קשור לפעילות שנבדקה לפני כארבע שנים, ונעשתה בפיילוט ניסיוני. מאז, פועלת מלר"ז במדויק על פי הנחיית ראשי המקצוע של המשרד להגנת הסביבה, בתיאום אתם ובשקיפות מלאה. כל פנייה לעסק מפגע מועברת על פי דרישת החוק לשר להגנת הסביבה, ומלר"ז פועלת בהתאם לכך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker