שר אוצר חברתי? נדחתה ל-2017 הרחבת מס הכנסה שלילי שעברה בימי לפיד

הצעת החוק להרחבת מענק העבודה לחד הוריים עובדים שעברה בקריאה ראשונה על ידי שרי האוצר והרווחה הקודמים נדחתה על ידי שר האוצר הנוכחי ■ בעמותת ידיד זועמים: "משרד האוצר הוא החסם המרכזי בפני יכולת הקיום בכבוד של החד הוריות ■ משרד האוצר: "לא ניתן לתמרץ רטרואקטיבית"

טלי חרותי-סובר

מס הכנסה שלילי או בשמו היפה יותר - מענק עבודה, נחשב לכלי ראשון במעלה בעידוד אוכלוסיות חלשות לשוב למעגל העבודה. פעמים רבות הוא עולה על שולחן הדיונים בתור תחליף אפקטיבי לקצבאות הפסיביות, מתוך התפישה של הענקת חכות ולא דגים.

במהלך כהונת הממשלה הקודמת סיכמו שר האוצר יאיר לפיד ושר הרווחה מאיר כהן, על הרחבת התקרה המזכה במענק עבודה לאמהות ואבות חד הוריים המשתכרים עד תקרה שבין  11,500-9,400. היוזמה הייתה של עמותת ידיד יחד עם קבוצת הקול הנשי של הורות עצמאיות, בעיקר עבור נשים חד הוריות שנמצאות תמיד גבוה בסולם העוני. הסיכום נעשה בתמיכת רשות המסים ואמור היה לעלות כ-100 מליון שקל בשנה.

יאיר לפיד ומשה כחלון במליאת הכנסת
יאיר לפיד ומשה כחלוןצילום: אוליבייה פיטוסי

בהודעת רשות המסים שדיווחה על החוק החדש נכתב: "במסגרת הצעת החוק שאושרה, יגדל טווח ההכנסה החודשית הממוצעת המזכה במענק להורה עובד במשפחה חד-הורית. לפי המוצע - טווח ההכנסה החודשית הממוצעת של הורה עובד במשפחה חד הורית לו עד שני ילדים יהיה בין 1,280 ל-9,450 שקל (במקום 6,250-2,070) ולגבי הורה עובד במשפחה חד הורית שלו שלושה ילדים ומעלה יהיה בין 1,280 ל–11,550 שקל, (במקום 6,850-2,070). ההקלה נובעת מההבנה שלאוכלוסייה זו ישנם קשיים כלכליים משמעותיים וגם קושי מיוחד ביציאה לעבודה בשל הצורך בטיפול בילדים ואף יש מקרים בהם ההורה העובד במשפחה חד-הורית חרף השתלבותו במעגל העבודה ובשל עבודה בהיקף חלקי בלבד לא יצליח להגיע לרמת ההכנסה הנדרשת על מנת להיות זכאי למענק. תיקון זה מתכתב עם המלצות ועדת אלאלוף למלחמה בעוני שהקים שר הרווחה, מאיר כהן, שבמסגרתן הומלץ לסייע לאימהות חד הוריות ולעודד אימהות חד הוריות להצטרף למעגל העבודה".

החלטה כזו דורשת, אם כך חקיקה, וזו אכן יצאה לדרך כאשר הצעת חוק ממשלתית עברה בקריאה ראשונה בנובמבר 2014 אלא שאז נפלה הממשלה.

בעמותת ידיד היו בטוחים כי שר האוצר החברתי משה כחלון יאמץ את החוק שנמצא בתהליך בשתי ידיים, וקיוו כי יחול עליו דין רציפות, קרי – ניתן יהיה להמשיך בתהליך החקיקה ללא חזרה לאחור. לאחרונה הבינו כי החוק לא נכלל בתקציב או בחוק ההסדרים, והשבוע התקבלה הודעה מרשות המסים ובה נכתב כי "בשל העובדה ששנת המס 2014 כבר חלפה ושנת 2015 כבר עומדת בפני סיום, נקבע בהחלטת הממשלה כי התיקון יחול על מענקים המשתלמים בעד עבודה או הכנסה מעסק שתופק בשנת המס שמתחילה בינואר 2016 ואילך".

משמעות הדבר- לא רק שלא ניתן יהיה לבקש החזר מס עבור עבודה שנעשתה במהלך 2014 (אותה תמיד מבקשים בשנה העוקבת) אלא שגם שנת 2015 מחוץ לתחום. על פי החלטת האוצר ההרחבה תעשה רק משנת 2016 ואת מענק העבודה עבורה ניתן יהיה לבקש ולקבל רק במהלך שנת 2017. רן מלמד, סמנכ"ל עמותת ידיד זועם: "במקום בו יש עודפי תקציב במקום להשקיע אותם בהפחתת המע"מ אפשר וצריך להשקיע אותם במענקי העבודה להורות עצמאיות (אמהות חד הוריות) – אין כל סיבה שבעולם לדחות את מתן הכספים רק לשנת 2017. לא רק שמשרד האוצר הוא החסם המרכזי בפני יכולת הקיום בכבוד של האמהות אלא שהוא פועל בצורה מגמתית נגד כל אפשרות של הגדלת ההכנסה שלהן. אני מצפה משר האוצר כחלון, שכשר הרווחה ניסה לקדם את זכויותיהן הכלכליות של ההורות העצמאיות (אמהות חד הוריות) יורה לאנשי אגף התקציבים לשנות את ההגדרות בחוק כך שהזכאות תיכנס כבר בשנת 2016 עבור עבודתן בשנה הנכחית"

ממשרד האוצר נמסר: "לא ניתן לתמרץ יציאה לעבודה באופן רטרואקטיבי, עם זאת אנו עושים מאמץ לקצר את אופן התשלום כדי שעובדי 2016 לא יקבלו את המענק רק במהלך 2017. מדובר בבעיה תפעולית הכוללת העברת נתונים תכופה, אבל החיפוש אחר הפתרון נמצא על סדר היום כרגע. אחוזי המיצוי של מענק העבודה בישראל עומדים היום על 65% , גבוה מנתוני ה-OECD וסכום המענק השנתי עומד על כמיליארד שקל. המגזר הערבי סובל מתת מיצוי לכן הוחלט כי שליש מתקציבי הפרסום המעודדים אנשים לבקש את מענק העבודה יופנו למגזר הערבי.

עוד מסרו באוצר כי "מענק ההכנסה הוא כלי חשוב וטוב לעידוד תעסוקה ולסיוע לעובדים בשכר נמוך. בהתאם, קידמנו בשנים האחרונות מספר צעדים להרחבתו בעלות של מאות מיליוני שקלים בשנה: החלה ארצית של המענק, הגדלת המענק לאימהות עובדות ב-50% וכעת שיפור מבנה המענק בעבור הורים יחידים ועצמאים.

"מכיוון שמטרת המענק היא לתמרץ השתלבות בתעסוקה, הרי שתמיד כל שינוי שבוצע היה בעבור עבודה שתתרחש לאחר יישום השינוי - מטרת השינויים היה הגדלת התמריץ לעבודה וזה כמובן רלבנטי רק לתעסוקה שתתבצע החל ממועד יישום השינויים. אין הגיון מקצועי בשינוי רטרואקטיבי של מבנה המענק יבגין עבודה שכבר בוצעה.

"לכן, הצעד החיובי אותו מקדם כעת משרד האוצר, ייושם בדיוק כפי שייושמו כל ההרחבות הקודמות: החל ממועד כניסת החוק לתוקף.

"מעבר לכך, הרי שניתן לראות בשנים האחרונות גידול משמעותי בשיעורי הניצול של מענק ההכנסה, עד להגעה לשיעור הגבוה מהשיעור המקובל במדינות ה-OECD.

"משרד האוצר פועל להמשך הגדלת שיעורי הניצול, בין היתר באמצעות פנייה ממוקדת לאוכלוסיית הזכאים. לדוגמא, מכיוון שהמגזר הערבי מתאפיין בשיעורי ניצול נמוכים יחסית, הוחלט השנה לשריין לפחות שליש מתקציבי הפרסום של רשות המסיים שנועדו לעודד אנשים לבקש את מענק העבודה, לטובת הגדלת המודעות במגזר הערבי".

ח"כ מאיר כהן, לשעבר שר הרוווחה, תקף את החלטת האוצר לבטל את מענק העבודה (מס הכנסה שלילי) לאמהות חד הוריות: "זה חוק מוכן שעבר בקריאה ראשונה ורבבות משפחות חד הוריות הקורסות תחת הנטל ציפו לו. האוצר פוגע בהורים אלה באופן נורא, וחשוב מכל מונע מהן לצאת לעבודה ולהתפרנס בכבוד".

צילום: אורן נחשון
צילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker